Viited  

krenh small
lastekas s est
america22

logo2

books est

gb s

   

sobaka83

Igal laupäeval kell 12:00 - 13:00
Loeme “Lugemiskoeraga”.
„Lugemiskoer“ on professionaalne kuulaja ja tähelepanelik sõber.
Eelregistreerimine tel. 35 91467

image075Akunin, Boriss. Ei jäta hüvasti : Erast Fandorini seiklused XX sajandil. Teine osa / Einberg, Veronika, 1966-, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 391, [1] lk.

1918. aasta. Bakuus saadud vigastuste tõttu koomasse langenud Erast Petrovitš Fandorin ärkab pärast juhuslikku kuulitabamust.

1919. aastal tuleb tal juba ajada punaste spiooni jälgi, kuid dresiin, millega ta selle käigus sõidab, plahvatab vandenõulaste käe läbi. Masal tuleb hakata omal käel uurima, mis täpselt juhtus. «Laenutusosakond»

 

 

 

 

 

image076Mayes, Frances. Naised päikesevalguses : romaan Toscanast / Jesmin, Riina, 1958-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 420, [2] lk.

Ameeriklanna Kit Raine elab Toscanas ja kirjutab biograafiat oma heast sõbrast, vastuolulisest naisest, kes heidab ikka veel Kiti enese elule varju. Tema töö jääb toppama, kui saabuvad kolm naist − Julia, Camille ja Susan −, keda seob hiljuti sõlmitud sõprus. Susan, kolmest naisest kõige hakkajam, on keelitanud sõpruskonna loobuma üksluisest elust USA-s ja üürima Toscanas kauni maja. Hoolimata sellest et võõrast kultuuri ei tunne uustulnukad kuigi hästi, annab äsja tärganud seiklusjanu neile julgust elu nautida. Aga kuidas seda täpsemalt teha? Kiti juhendamisel sukelduvad kolm sõpra Itaalia ellu ja oma ammu unustatud kirgedesse, ja sel kõigel saavad olema üsna ootamatud tagajärjed.

Frances Mayes, autor, kelle sulest on ilmunud ülipopulaarne „Toscana päikese all”, kirjutab talle omase soojusega kaunitest paikadest, toidust ja sõprusest. „Naised päikese all” on lugu neljast ameeriklannast, kelle elud saavad ühe erakordse aasta jooksul Itaalias uue suuna. «Laenutusosakond»

 

image077Tulk, Mehis. Kuningas / Mikli, Marika, 1947-, toimetaja. - Tallinn : Varrak, 2018. - 415, [1] lk.

Taani kuninga eri meelt vasallide vahel puhkenud kodusõda veereb 1343. aasta kevadel ja suvel verise pöörisena üle Eestimaa hertsogkonna, jättes maha suitsevad ahervaremed ja koletu hulga tapetuid. Mässutuli süttib peagi ka Lääne- ja Saaremaal.
Sajad põgenikud valguvad Saksa ordu valduses olevatele Liivimaa aladele, kus nad ordulinnustest varju otsides pajatavad õõvastavaid lugusid mässajate hirmutegudest. Orduvennad oleks seda just nagu oodanud. Hämmastava nobedusega kogunevad orduväed Eestimaa piiridele ja ettesattuvaid talupoegade salku maha nottides ratsutab ordumeister otse Tallinna alla, kus purustab mässuliste peaväe. Raehärrad ja Toompeale varjunud Taani kuninga vasallid paluvad ordult kaitset, mida ordumeister armulikult ka lubab.
Pöide ordukantsi enda kätte saanud Saaremaa ülikud hakkavad samal ajal valmistuma ordu tasuretkeks. Pöide tapatalgute järgne joovastus muutub peagi ebakindluseks tuleviku ees, niigi hapravõitu üksmeelt õõnestab aga Pöide kihlakunna mõjukate suguvõsade omavaheline rivaalitsemine.


Vääramatu tormina silmapiiril varitsev sõda paneb proovile inimeste meelekindluse, omavahelised suhted ja nii mõnigi, keda me arvasime läbi ja lõhki tundvat, osutub hoopistükkis kellekski teiseks. «Laenutusosakond»

image078Augias, Corrado. İstanbuli saladused : ühe pealinna lugusid, paiku ja legende / Saavan, Kaidi, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 230 lk., [12] l. ill.

See raamat on jutustus, võiksime isegi öelda romaan, mille pea¬tegelaseks on igavene, erakordne, iseenda varemetest kasvanud linn − Bütsants, Konstantinoopol, İstanbul. See linn on olnud sajandeid otsitud sihtkoht, mõnikord valesti mõistetud, teinekord armastatud, aga alati imetletud, alates hetkest, kui idamaa taeva taustal selle erakordset siluetti näed. Kasvav kuu, mis pole juhus-likult Türgi vabariigi lipul, on – ja samas ka pole – seesama kuu, mida võime näha igal pool Euroopa taevas. Samamoodi on kõikjal meie kontinendil sama – ja ei ole ka – see sadamalinna eriline lõhn, helid, kalurite hõiked, peegelduv valgus. Erinevuse loob seletamatu tunne, lumm, mida nimetati kunagi eksootikaks ning mis on siiani alles. Augias ei vaata eksootika võlust mööda, vaid tõstab sellelt taktitundeliselt loori, et avastada linna ehe olemus, see, mida turist ei suuda või ei tea sageli üles korjata.

Ajakirjanik, kirjanik ja kultuuritelesaadete autor Corrado Augias on sündinud Roomas. Ta on päevalehe La Repubblica kolumnist ja tema raamatuid on tõlgitud paljudesse keeltesse. Eesti keeles on 2013. aastal ilmunud „Rooma saladused. Ühe pealinna lugusid, paiku ja inimesi”. «Laenutusosakond»

 

image079Luitsalu, Susan. Minu Dubai : klaasist linna kuldne sära / Raudvere, Koidu, 1968-, toimetaja. - [Tartu] : Petrone Print, 2018. - 246 lk., [8] l. ill.

Kas sa pead seal käima burkas? Kas päriselt ka on isegi vetsus kraanikausid kullast? Kas kõik sõidavad Ferrariga? 
Sellistele küsimustele tuleb vastata, kui keegi saab teada, et töötad Dubais. Teised, kes on Dubais turistina käinud, muretsevad jällegi selle üle, kas seal pole mitte liialt sünteetiline või kunstlik – majad puha klaasist ja terasest, kõik on uhiuus... Mida seal peale päevitamise ja šoppamise üleüldse tehakse? 
Mina olen Dubai arengut näinud juba aastast 1996 ning meie suhtes on olnud igasuguseid hetki. Meediavaldkonna produtsendina sättisin end 2016. aastal tihedalt Tallinna–Dubai liinile ning mina ja see vapustav linn saime eriliselt headeks sõpradeks. Või kas see ongi sõprus? Rohkem nagu armulugu. 
Dubai glamuurse välispinna all on ajalugu, kultuuri, huvitavaid elulugusid, uusi kogemusi, pööraseid tulevikuvisioone – kõike seda, mida saab nimetada linna hingeks. Tuleb lihtsalt kuulata ja silmad lahti hoida.
Ah jaa – burkades seal ei käida, mõnes vetsus võib tõesti olla kullatud kraanikauss ja Ferrari on tänavapildis tavaline nähtus.
«Laenutusosakond»

 

image080Horst, Jørn Lier. Talveks suletud : kriminaalromaan : [politseiinspektor William Wistingu põnevik] / Sikora, Kristina, tõlkija. - Tallinn : Eesti Raamat, 2018. - 254, [1] lk.

Politseiinspektor William Wistingu põnevik

Kogenud politseiuurija Jørn Lier Horsti uus põnevust täis kriminaalromaan.

Rannamaastikku katab tihe sügisudu, pimedate akendega suvemajad kükitavad pliihalli mere ääres. Ove Bakkerudil seisab ees viimane rahulik nädalavahetus suvituskohas, enne kui ta talveks maja suleb. Kohale jõudes leiab ta aga eest kaoses suvila, milles on vandaalitsenud murdvargad. Ja naabersuvilast surnuks pekstud mehe.

Inspektor William Wisting on groteskseid mõrvu varemgi näinud. Kuid meeleheide, millele ta sel sügisel Stavernis tunnistajaks saab, on tema jaoks uus. Justkui poleks kurja tegijail enam midagi kaotada. Seepärast on talle vastumeelt tütar Line otsus kolida elama ühte neist rannaäärseist suvilaist. Kui siis sealt üksildaselt kaldapealselt järjest mitmeid raskete vigastustega laipu leitakse, kasvab mehe rahutus veelgi. Ja taevast langeb surnud linde. «Laenutusosakond»

image081Gabaldon, Diana. Leegitsev rist. 1. raamat / Suits, Krista, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 759, [1] lk.

1771. aastal püsib Põhja-Carolina koloonias habras tasakaal, kus ühel vaekausil on rikas koloniaalaristokraatia, teisel sisemaa vaesed uusasukad. Nende kahe rahvakihi vahel seisab aumees, ent nüüd juba ka varakas mees Jamie Fraser. Armsalt Šotimaalt väljasaadetuna on ta siin saanud lõpuks maad, mida on alati ihaldanud. Tema kõrval on ebatavaline teekaaslane, oma ajast ja kohast väljakistud naine Claire, kellel lasub õnnistuse, kuid paraku ka raske koormana imetabane võime teada, mida toob tulevik. Varem on säärane teadmine tõuganud Jamie ja Claire’i ohtudesse, ent aidanud neil ühtlasi pääseda. Nüüd võib see saada vilkuvaks tõrvikuks, mis valgustab neile teed läbi eelseisvate ohtlike aastate, või süüdata tulekahju, mis põletab tuhaks kogu nende ühise elu. „Leegitsev rist” on ühtaegu südantliigutav ja põnev, ajalootruu ja põletavalt kirglik. Kirjaniku Diana Gabaldoni „Võõramaalase” sarjas on eesti keeles ilmunud romaanid „Võõramaalane”, „Kiil merevaigus”, „Rändaja” ja „Sügistrummid”. «Laenutusosakond»

 

 

 

image082Rakove, Jack. Revolutionaries : a new history of the invention of America. - Boston : Houghton Mifflin Harcourt, 2010. - 487 p.

In the early 1770s, the men who invented America were living quiet, provincial lives in the rustic backwaters of the New World, devoted to family and the private pursuit of wealth and happiness. None set out to become “revolutionary.” But when events in Boston escalated, they found themselves thrust into a crisis that moved quickly from protest to war. «Ameerika Keskus»

 

 

 

image083Hochschild, Adam. King Leopold's ghost : a story of greed, terror, and heroism in Colonial Africa. - New York ; Boston: Houghton Mifflin Company, 1998. - 367 p. : ill.

In the 1880s, as the European powers were carving up Africa, King Leopold II of Belgium seized for himself the vast and mostly unexplored territory surrounding the Congo River. Carrying out a genocidal plundering of the Congo, he looted its rubber, brutalized its people, and ultimately slashed its population by ten million—all the while shrewdly cultivating his reputation as a great humanitarian. Heroic efforts to expose these crimes eventually led to the first great human rights movement of the twentieth century, in which everyone from Mark Twain to the Archbishop of Canterbury participated. King Leopold's Ghost is the haunting account of a megalomaniac of monstrous proportions, a man as cunning, charming, and cruel as any of the great Shakespearean villains. It is also the deeply moving portrait of those who fought Leopold: a brave handful of missionaries, travelers, and young idealists who went to Africa for work or adventure and unexpectedly found themselves witnesses to a holocaust. Adam Hochschild brings this largely untold story alive with the wit and skill of a Barbara Tuchman. Like her, he knows that history often provides a far richer cast of characters than any novelist could invent. Chief among them is Edmund Morel, a young British shipping agent who went on to lead the international crusade against Leopold. Another hero of this tale, the Irish patriot Roger Casement, ended his life on a London gallows. Two courageous black Americans, George Washington Williams and William Sheppard, risked much to bring evidence of the Congo atrocities to the outside world. Sailing into the middle of the story was a young Congo River steamboat officer named Joseph Conrad. And looming above them all, the duplicitous billionaire King Leopold II. With great power and compassion, King Leopold's Ghost will brand the tragedy of the Congo—too long forgotten—onto the conscience of the West. «Ameerika Keskus»

image084Ingalls Wilder, Laura. Pioneer Girl : the annotated autobiography / Smith Hill, Pamela, editor. - Pierre : South Dakota Historical Society Press, 2014. - 400 p. : ill.

Follow the real Laura Ingalls and her family as they make their way west and discover that truth is as remarkable as fiction.

Hidden away since the 1930s, Laura Ingalls Wilder s never-before-published autobiography reveals the true stories of her pioneering life. Some of her experiences will be familiar; some will be a surprise. Pioneer Girl re-introduces readers to the woman who defined the pioneer experience for millions of people around the world.

Through her recollections, Wilder details the Ingalls family s journey from Kansas, Missouri, Wisconsin, Minnesota, Iowa, back to Minnesota, and on to Dakota Territory sixteen years of travels, unforgettable stories, and the everyday people who became immortal through her fiction. Using additional manuscripts, diaries, and letters, Pioneer Girl: The Annotated Autobiography builds on Wilder s work by adding valuable context and explores her growth as a writer.

Author of an award-winning Laura Ingalls Wilder biography, editor Pamela Smith Hill offers new insights into Wilder s life and times. In an introduction, Hill illuminates Wilder s writing career and the dynamic relationship between the budding novelist and her daughter and editor, Rose Wilder Lane. Sharing the story of Wilder s original manuscript, Hill discusses the catalysts for Pioneer Girl and the process through which Wilder s story turned from an unpublished memoir into the national phenomenon of the Little House series. «Ameerika Keskus»

image077Kirkman, Robert. The walking dead. Volume 1, Days gone bye / Moore, Tony, illustreerija. - Berkeley : Image Comics, 2015. - [143] lk. : ill.

How many hours are in a day when you don't spend half of them watching television?

When is the last time any of us REALLY worked to get something we wanted?

How long has it been since any of us really NEEDED something that we WANTED?

The world we knew is gone.

The world of commerce and frivolous necessity has been replaced by a world of survival and responsibility.

An epidemic of apocalyptic proportions has swept the globe causing the dead to rise and feed on the living.

In a matter of months society has crumbled.
no government, no grocery stores, no mail delivery, no cable TV.


In a world ruled by the dead, we are forced to finally start living. «Ameerika Keskus»

image078Kirkman, Robert. The walking dead. Volume 2, Miles behind us / Adlard, Charlie, illustreerija. - Berkeley : Image Comics, 2016. - [135] lk. : ill.

An epidemic of apocalyptic proportions has swept the globe, causing the dead to rise and feed on the living. In a matter of months, society has crumbled: There is no government, no grocery stores, no mail delivery, no cable TV. In a world ruled by the dead, we are forced to finally begin living. This volume follows our band of survivors on their tragic journey in search of shelter. Characters live and die as they brave a treacherous landscape littered with packs of the walking dead. «Ameerika Keskus»

 

 

image079Johns, Geoff. Justice League. Volume 1, Origin / Lee, Jim, 1964-, illustreerija. - New York : DC Comics, 2012. - 1 kd. : ill. – (The new 52!).

A NEW YORK TIMES Bestseller!

As a part of the monumental DC Comics--The New 52 event, comics superstars Geoff Johns and Jim Lee bring you an all-new origin story for the Justice League!

In a world where inexperienced superheroes operate under a cloud of suspicion from the public, loner vigilante Batman has stumbled upon a dark evil that threatens to destroy the earth as we know it. Now, faced with a threat far beyond anything he can handle on his own, the Dark Knight must trust an alien, a Scarlet Speedster, an accidental teenage hero, a space cop, an Amazon Princess and an undersea monarch. Will Superman, the Flash, Cyborg, Green Lantern, Wonder Woman and Aquaman be able to put aside their differences and come together to save the world? Or will they destroy each other first?

In one of the most game-changing titles in comics industry history, Geoff Johns and Jim Lee re-imagine the classic heroes of the DC Universe for the 21st century. «Ameerika Keskus»

image080Duggan, Gerry. Deadpool, 1, [Dead presidents] / Posehn, Brian. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - [130] lk. : ill. – (Marvel now!).

Dead former United States presidents, from George Washington to Gerald Ford, have been resurrected--and that's bad. Someone is needed with the reputation, skills and plausible deniability to take out these com-monsters in chiefs. Deadpool's time is NOW! Be here as Deadpool de-un-deadifies ex-Presidents left and right...matching wits with Tricky Dick Nixon, fighting a grudge match against Honest Abe Lincoln, and battling Ronald Reagan--in space! «Ameerika Keskus»

 

 

image081Winick, Judd. Catwoman. Volume 1, The game / March, Guillem, 1979-, illustreerija. - New York : DC Comics, 2012. - [144] lk. : ill. – (The New 52!).

A New York Times Bestseller

As a part of the acclaimed DC Comics—The New 52 event of September 2011, meet Selina Kyle, also known as Catwoman. She's addicted to the night. Addicted to shiny objects. Addicted to Batman. Most of all, Catwoman is addicted to danger. She can't help herself, and the truth is–she doesn't want to. She's good at being bad, and very bad at being good.
But this time, Selina steals from the wrong man, and now he's got her. He wants his stuff back, he wants answers and he wants blood. Writer Judd Winick begins a new chapter for CATWOMAN–hopefully she makes it out alive! «Ameerika Keskus»

image043Kivirähk, Andrus. Millest kõneleb vana taksojuht kuupaistel. - Tallinn : [Eesti Keele Sihtasutus], 2018. - 231, [1] lk. : ill.

Andrus Kivirähki värske jutukogu toob lugejani 12 novelli ja monoloogi. Kaasa saab elada kolme paksu, pimeda hobuse, üksiku põie, "Loomingu" peatoimetajate, metsavendade, tulnukate heaks töötavate koduperenaiste ja veel paljude teiste olevuste imeväärsele ja õpetlikule saatusele. «Laenutusosakond»

 

 

 

image044Kivirähk, Andrus. Köster : näidendid. - Tallinn : EKSA, 2018 ([Tallinn]. - 358, [1] lk.

Raamatusse on koondatud näidendid Kevadine Luts, Köster, Vaimude tund Koidula tänavas, Kaarnakivi perenaine, Alias, Isamaa pääsukesed. «Laenutusosakond»

 

 

 

image045Kiin, Sirje. Pühendused. Mälestusi eesti kirjanikest. - [Tallinn] : Hea Lugu, 2018. - 190, [1] lk. : ill.

Sirje Kiini mälestusteraamat on eeskätt pühendatud kirjanikele, kelle elu ja loomingut ta on uurinud aastaid: Marie Under, Kersti Merilaas, Ivar ja Astrid Ivask, Juhan Viiding. 
Ent elu on teda kokku viinud ka autoritega väljaspool Eestit: Arved Viirlaid, Urve Karuks, Juhan Kristjan Talve. 
1980. aasta autentsed päevikumärkmed avavad ajaloolise 40 kirja sünniloo taustu. Milline oli Wellesto kirjandusrühmitus? Kes peitusid Sirje Sinilinnu, Ene Hölderlini või Max Harnooni varjunimede taga? Vastused leiad siit raamatust.
«Laenutusosakond»

 

 

image046Rakke, Kerttu. Häbi. - [Tallinn] : Mitu Juttu, 2018. - 184 lk.

Kerttu Rakke psühhoanalüütilise alltooniga romaan „Häbi“ annab lugejale ausa läbilõike häbimehhanismi karistavast toimest, mille eesmärk on panna tõrjutud, katkised või jäigast normaalsuse mallist väljaheidetud tundma igavest süüd oma olemas olemise pärast.

Eesti ilukirjanduses on see üks väheseid romaane, mis avab häbi mõisted selle erinevatel tasanditel, näitab selgelt, kuidas häbimehhanismiga on seotud põlvkondlikud suhted, üksindus ja seksuaalsus ning kuidas häbil on võim röövida nii iseseisvus, enesekindlus kui optimistlik tegutsemisvõime. «Laenutusosakond»

 

image047Persson, Leif G. W. Vaba langemine otsekui unenäos : romaan ühest kuriteost / Haasma, Kadi-Riin, 1974-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 510, [1] lk. : ill.

15. augustil 2007 saab Rootsi kriminaalpolitsei juhil Lars Martin Johanssonil mõõt täis. Olof Palme mõrv tuleb ära lahendada. Aegumistähtaeg on varsti ukse ees ja sama vääramatult läheneb ta enda pensioniiga. Kas poleks imeline panna oma karjäärile punkt just selle juhtumi lahendamisega?
Salaja kogub ta kokku kõige arukamad kolleegid, eitades samal ajal meedias uue juurdluse algatamist, ning koos hakkavad nad värske pilguga üüratut uurimismaterjali läbi käima. Christer Pettersson ei tapnud peaminister Palmet. See asi tehakse ruttu selgeks.
Aegamisi, ent kindlalt kerkib esile uus ja üllatav versioon.
Ent kas see on ikka õige – ja kas tõde on võimalik ka avalikult kuulutada? «Laenutusosakond»

image048Persson, Leif G. W. Teisel ajal, teises elus : romaan ühest kuriteost / Haasma, Kadi-Riin, 1974-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 412, [1] lk.

Neljapäeval, 30. novembril, Karl XII surma-aastapäeval möllavad Stockholmi südalinnas ulatuslikud meeleavaldused. Umbes samal ajal tapetakse ühe riigiasutuse võrdlemisi tähtsusetu ametnik oma Östermalmi korteris. Häirele reageerib vastu tahtmist Jarnebring. Kui ta koos oma uue kolleegi, kriminaalinspektor Anna Holtiga kohale jõuab, on kurjategija aga juba minema lipsanud. Juurdlus lõpetatakse üsna varsti ning suunatakse nende raskete vägivallakuritegude hulka, mis ongi jäänud lahendamata. 
Samal ajal paistab juhtum elavat salaelu. Kaitsepolitsei käib ringi ja esitab mõrvaohvri ja teda ümbritsenud inimeste kohta küsimusi – küsimusi teise aja ja teise elu ning oluliselt tõsisemate kuritegude kohta kui see, millest Jarnebring ja Holt püüavad sotti saada. 
Politseidirektor Lars Martin Johansson on nimetatud kaitsepolitsei operatiivbüroo juhiks. Nüüd on uued asjad käsil ja viimane aeg koristada toad vanadest luukeredest, mis ta eelkäija on kapo kappidesse kogunud. Ent kõik ei kulge ootuspäraselt. Tal tuleb tegeleda hoopis teise ajaga, kus need inimesed, kellega Johansson kohtub, on elanud teist elu. See, et Johansson, Jarnebring ja Holt lahendavad justkui möödaminnes ära ka ühe riigiasutuse võrdlemisi tähtsusetu ametniku mõrva, on väike lohutus võrreldes kogu muu jamaga, mis lahti läheb. 
«Laenutusosakond»

image049Moström, Jonas. Kesköötüdrukud / Koppelmaa, Liisa, tõlkija. - [Tallinn] : Kunst, 2018. - 415, [1] lk.

Linn on ärevuses ja politsei kardab, et tulemas on veel jõhkraid rünnakuid. Nathalie Svensson, kes on Skandinaavia juhtiv kurjategijate profileerija, kutsutakse uurimisele appi. Temaga ühineb inspektor Johan Axberg, kes reisib Sundsvalli Rootsi põhjaosast. Johan ja Nathalie on hiljuti lahendanud ühe õudse juhtumi koos, kuid hoolimata sellest ootavad mõlemad taaskohtumist väga.

Kõik tõendid viitavad ühele ja samale ründajale, kõik ohvrid on üliõpilased, kõik on samas vanuses ja välimuselt üllatavalt sarnased. Peamine kahtlustatav on süüdimõistetud vägistaja, kes on värskelt vanglast välja saanud ja tagasi linnas. Tal pole alibit, kuid Nathalie instinktid ütlevad talle, et see ei ole nii lihtne. Uurimise käigus avastab ta salajase organisatsiooni, mida ühendab pimestav viha naiste vastu …

„KESKÖÖTÜDRUKUD” ON JONAS MOSTRÖMI KOLMAS NATHALIE SVENSSONI SARJA RAAMAT. «Laenutusosakond»

image050Bengtsdotter, Lina. Annabelle / Johansson, Tiia, 1957-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 348 lk.

2017. aasta Crimetime Specsavers parima debüütkrimiromaani auhind.

Soojal suveõhtul kaob Västergötlandi ja Värmlandi piiril asuvast väikesest Gullspångi asulast 17-aastane Annabelle. Tüdruku vanemad on murest murtud, kohalik politsei nõutu ja ühingu Kadunud Inimesed otsingud osutuvad edutuks.
Stockholmist saadetakse kohale kriminaalinspektor Charlie Lager – osav politseinik, kes on töös leidnud rutiini, mida nõuab tema sisimas valitsev kaootilisus.
Charlie tõrgub ega taha sõita, aga lõpuks talitab nagu alati ja allub korraldusele. Sellest saab reis minevikku – Charlie on sunnitud tagasi pöörduma paika, kust ta 14-aastaselt lahkus, minevikku ja lapsepõlve, mida on püüdnud selja taha jätta.
Sel ajal, kui Charlie uurib Annabelle’iga juhtunu asjaolusid, avastab ta hirmutavaid seiku oma päritolu kohta…
«Laenutusosakond»

image051Moss, Helene. Cougar. [1. osa]. - [Tallinn] : Sõna Varjud, 2018. - 238 lk.

Eesti autori poolt pseudonüümi all kirjutatud triloogia „Cougar“ esimene osa räägib kaasahaaravalt ühe naise kujunemisloost noorte meeste seksuaalseks võrgutajaks ehk cougar’iks.

Viktoria on 43-aastane kena välimusega, nooruslik, enesekindel ning majanduslikult iseseisev naine. Vaatamata äsja läbielatud valusale lahkuminekule pikast abielust, hakkab tal firma jõulupeol arenema ootamatult imeilus suhe 17 aastat noorema kolleegi Robertiga. Viktoria hirm vanusevahe ees tundub esialgu asjatu, kuni ühel päeval sarnaselt keskeakriisis eksabikaasaga jätab ka Robert ta noorema naise pärast maha. Tundes, kuidas ta enam mitte kellelegi vajalik ei ole, paistab ainsa pääseteena vabasurm.
Kas võivad aga olla elul loo peategelasega hoopis teised plaanid? Nurjata haavatud hingega olendi enesetapukatse, saates ta seejärel etturina Seksijumala malelauale, tehes temaga käike aina nooremate ja nooremate meeste käte vahel? Pimestades õnnetut järjest suureneva seksuaalse iha ja naudingujanuga noormeeste järele, kohkumata seejuures tagasi ohtliku mänguga kaasnevate tagasilöökide eest? Peita ta puuma rüüsse, pannes murdma metsiku kaslasena lubadusi ja põhimõtteid, mille järgi on elatud rangelt kogu elu?


Rohkete intiimstseenidega vürtsitatud romaan ei ole soovitatav alla 18-aastastele ega konservatiivsete seksuaaleluliste vaadetega lugejatele. «Laenutusosakond»

image052Kordemets, Gerda. Viktor Korol, Siberi võmm : Tallinn lõhnab. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 295 lk.

Ta seisis nüüd lennujaama ees, silmad kinni, üks käsi kohvrisangal, teine natuke häbelikult peaaegu südamel, sulges silmad ja tõmbas Tallinnat sügavale kopsudesse. Tallinn lõhnas nagu tõotatud maa. Nii saabub Eestisse Viktor Korol, Siberi võmm, umbes 45, sportlik, brünett, ebamääraste pruunikasroheliste silmadega, mille paremast nurgast lookleb arm.

Teleseriaalist tuttav seltskond lahendab selle raamatu kaante vahel kolm mõrvalugu – „Pokemonid“ „Hole in One“ ja „Ainult üks kord elus“ – aga Korolilt endalt ei õnnestu tema kolleegidel saladuseloori kergitada, hoolimata patoloog Mõisniku analüütilisest mõistusest, Tanja sarmist või Priki visadusest. «Laenutusosakond»

 

image053Reichardt, Heli. Siinpool linnuteed. - Tallinn : Varrak, 2017. - 316, [1] lk.

Keegi ei sünni tühjale kohale: meie ees on läinud esivanemad, meie taga tulevad järeltulijad. Elust, mida iga inimene siin maa peal elab, jäävad nii nähtamatud kui ka nähtavad jäljed, mis omavahel peente niitidena põimuvad. 
Romaani „Siinpool Linnuteed” tegevus toimub siin ja praegu: Tallinnas, kus peategelane Lilli elab, ühes linnaäärses vanadekodus, kus ta töötab, ning Läänemaa tühjenevas rannakülas, kus ta pärib oma onult Saueaugu talu.
Kõik on turvaliselt tavapärane, kuni naise ellu murravad sisse sündmused, mis panevad ta valikute ette – ikka lootuses, et parim on alles ees. 
Romaan „Siinpool Linnuteed” on Läänemaal elava Heli Reichardti kolmas raamat. Romaan „Walpurgi öö” ilmus 2014. aastal, lasteraamat „Leenu ja Liisu lood” 2015. aastal.
Käesolevale romaanile on oodata järge. «Laenutusosakond»

 

image054Reichardt, Heli. Siinpool linnuteed. II osa. - Tallinn : Varrak, 2018. - 316, [1] lk.

Heli Reichardti raamatu „Siinpool Linnuteed” esimene osa lõppes kõige põnevamal hetkel − sõna otseses mõttes pommiplahvatusega. Romaani teises osas vaadeldakse, mis sai tegelastest edasi, ent − nagu varemgi − heidetakse ka tagasipilke minevikku. Olulisel kohal on endiselt inimsuhted kogu oma keerukuses − valus ja võlus −, aga esiplaanile tõusevad ka küsimused usust ehk teisisõnu küsimused inimese suhetest jumalaga. Kas tänapäeva mammonakeskses elus ongi jumalal või usul mingit kohta? Või peab inimene jumalata maailmas ise hakkama saama?

Raamatusse ilmub ka uusi tegelasi, kes annavad usuküsimustele veel ühe vaatenurga: kas nn sensitiivid ongi pelgalt šarlatanid või oskavad nad tõesti inimesi aidata?

Raamat hõlmab elu − eriti elu Eestis − kogu selle kirevuses ja pakub arutlusainet kõigile, kes püüavad seda mõtestada ja vaigistada sõdu, mis toimuvad ennekõike inimeses endas. «Laenutusosakond»

image055Raud, Piret. Initsiaal purjeka ja papagoiga. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 201, [1] lk.

Piret Raua esimene täiskasvanutele mõeldud romaan räägib tunnustuseihalusest, mis suuremal või vähemal määral mõjutab kõigi tegelaste väärtushinnanguid ja valikuid. Samas on siin juttu ka eneseotsingutest kunstis ja väljaspool kunsti.

19-aastane Simon Limbres satub autoõnnetusse. Haiglas diagnoositakse ajusurm ja noormehe veel töötav süda otsustatakse siirata surevale naisele. Liigutav ja mõtlemapanev lugu on intiimne sissevaade toimuvaga seotud inimeste kõhklustesse, leina ja lootusse kahekümne nelja tunni jooksul. «Laenutusosakond»

 

image056Kerangal, Maylis de. Parandada elavaid / Tomasberg, Leena, 1965-, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 213 lk.

19-aastane Simon Limbres satub autoõnnetusse. Haiglas diagnoositakse ajusurm ja noormehe veel töötav süda otsustatakse siirata surevale naisele. Liigutav ja mõtlemapanev lugu on intiimne sissevaade toimuvaga seotud inimeste kõhklustesse, leina ja lootusse kahekümne nelja tunni jooksul. 

Maylis de Kerangal (snd 1967) on prantsuse kirjanik. Ta on pälvinud kirjandusauhinna Prix Médicis ning olnud Goncourti preemia nominentide seas. „Parandada elavaid“ pälvis nii lugejate kui ka kriitikute tunnustuse ning selle põhjal on valminud nii film kui ka teatrilavastus. «Laenutusosakond»

 

image057Carlan, Audrey. Kalendritüdruk. Juuli. August / Saarm, Liina, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 270, [1] lk.

"Kalendritüdruku“ neljandas raamatus saadetakse eskorttüdruk Mia Saunders esmalt eksootilisse Miamisse, kus teda ootab maailmakuulus hiphopartist Anton Santiago – mees, kes on sama kuum nagu ta nimigi.
Anton on läbinisti võrgutaja, harjunud saama iga naise, kelle ta sihikule võtab. Ta on mänguline, julge ja seksikas ega tee saladust sellest, et näeks Mias heameelega oma järgmist vallutust.
Kas pärast juunikuist traagilist üleelamist Washingtonis võib Anton Mia jaoks olla just see, mis vaja, et edasi liikuda? ***


Jätnud Miami ja hiphopirütmid seljataha, ootab Miat nüüd augustikuine Dallas, kus kohalik naftaärimees Maxwell Cunningham on palganud neiu kehastama tema õde eesmärgiga petta ära terve plejaad ahneid investoreid.
Mia ja Maxwell klapivad esimesest päevast alates ning Mia koduneb mehe perekonnas erakordselt kiiresti. Maxi õe teesklemine – käkitegu! Ent mida rohkem Mia oma rolli sisse elab, seda rohkem hakkab talle tunduma, et midagi ei ole päris paigas.
Mis saladust Maxwell varjab ja mis motiiviga ta tegelikult Mia välja valis?


Seekordne on Ameerika kirjaniku Audrey Carlani ülemaailmse menusarja „Kalendritüdruk“ neljas raamat. «Laenutusosakond»

image058Atwood, Margaret. Nõiasigidik : ümber jutustatud William Shakespeare'i "Torm" : [romaan] / Jesmin, Riina, 1958-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 318, [1] lk.

Shakespeare’i „Tormi” ainetel loodud „Nõiasigidik” on lugu kättemaksust, uutest võimalustest ja petlikest illusioonidest.

Makeshivegi teatrifestivali kunstiline juht Felix on tippvormis. Iga tema uus lavastus suudab hämmastada ja üllatada. Järgmiseks on tal plaanis tuua lavale Shakespeare’i „Torm” ja teha seda nii, nagu keegi kunagi varem pole teinud. Lisaks aule ja kuulsusele, mis lavastus talle tooma peaks, loodab ta tüki abil ka oma hingehaavu ravida.

Olukord võtab aga ootamatu pöörde, kui Felix reedetakse. Üleelamistest räsituna elab Felix kõrvalises paigas väikeses lobudikus, kus teda kummitavad mälestused nii armastatud ja kaotatud tütrest kui ka kättemaksust. Kaksteist aastat hiljem saab Felix oma võimaluse ja kättemaksuplaan hakkab kuju võtma kohaliku vangla seinte vahel, kus mees vangidele teatritunde annab. Uuesti „Tormi” lavastama asudes seab ta oma reetjale kuratlikult kavala püünise. Kui kõik hästi läheb, õnnestub Felixil vaenlane võita ja taas jalule tõusta. Aga elul – ja veelgi enam teatril – on kombeks üllatada. «Laenutusosakond»

image059Cleeves, Ann. Vareselõks / Villmann, Peeter, 1949-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 461, [1] lk.

Tuntud inglise krimikirjaniku Ann Cleevesi „Vareselõks” on raamat, millega sündis ülipopulaarse telesarja „Vera” kangelane politseiinspektor Vera Stanhope.
Kolm naisbioloogi viivad Põhja-Inglismaa mägedes üksildases kohas paiknevas välibaasis läbi keskkonnauuringuid. Kõik nad on värvikad isiksused ja kõik nad teavad nii või teisiti, mida tähendab reetmine … Ja siis leitakse üks neidudest tapetuna. Mõrvale oli eelnenud ka enesetapp − vahetult enne bioloogide saabumist välibaasi võttis seal endalt elu lähedalasuva talu perenaine.


Sündmuskohale jõuab veel üks naine, kelleks on mõrva uurima suunatud inspektor Stanhope. Tuleb välja, et enesetapu sooritanud talunaine oli tema ammune sõbranna. Juurdlus omandab seetõttu inspektori jaoks ka minevikku ulatuva isikliku mõõtme. Keerukalt läbi põimunud minevikusaatustest hakkabki hargnema lugu, mille päevavalgele toomisel toetub Vera Stanhope oma terasele pilgule, loogilisele mõtlemisele, tundlikule vaistule ja kogemustele.

„Vareselõks” on põnev kriminaalromaan, mille sündmustik leiab aset kohas, kus võib veel tajuda sidemeid „vana hea Inglismaa” kommete ja tavadega. «Laenutusosakond»

image060Carr, Robyn. Pere kokkutulek / Tamm, Ketlin, tõlkija. - [Tallinn] : Ersen, 2018. - 320 lk.

Erakordne jutuvestja New York Timesi menuautor Robyn Carr tabab kaunilt tundeküllast ja keerulist dünaamikat, mis käib iga pere liikmeks olemise juurde. Lugejad saavad naerda ja pisaraid valada, kui avastavad, mis tunne on kogeda kõige olulisemate inimeste armastust, toetust ja heakskiitu.

Sõjaväest lahkunud Dakota Jones on elu ristteel. Et tema vanem vend ja noorem õde on end Sullivani ristumiskohas õnnelikult sisse seadnud, loodab temagi selles paigas veidi pead klaarida, enne kui järgmisele seiklusele asub. Ent sarnaselt teiste ristumispaiga külalistega köidavad tedagi kohalikud maalähedased ja pealtnäha lihtsa eluviisiga inimesed.

Paraku ei oska ta aimatagi, kui kiiresti olukord keeruliseks muutub. Uustulnukana on ta kõigi, iseäranis kohalike vallaliste naiste sihikul. Algul naudib ta tähelepanu, kuid siis tunneb tõmmet ainukese naise poole, kes tema vastu huvi ei ilmuta. Kvaliteetaeg õe ja venna seltsis mõjub silmiavavalt. Mida rohkem ta neid tundma õpib, seda paremini õpib ta tundma ka iseend ja oma tõelisi soove.

Kui õed-vennad Jonesid kogunevad perekondlikku pulma, saavad neli täiskasvanut esimest korda kokku nii, nagu seda nende lapsepõlves kunagi ei juhtunud. Nad pingutavad, et üksteise olemuse ja puudustega leppida ning peresidemete tegelik olemus ja tugevus pannakse proovile. Lõpuks taipavad kõik, et pereliikmed on ainukesed, kes suhtuvad sinusse sellisena, nagu sa oled, ja armastavad sind ikkagi. See tõsiasi aitab Dakotal leida kodu ja pere, millest ta on alati unistanud.

Eelmised raamatud:
Mida kõike me leiame. Esimene raamat
Kohe hakkab juhtuma.
Teine raamat «Laenutusosakond»

image061Paris, B. A. Too mind tagasi : [kadumine. Kahtlused. Hirm] / Puskar, Raili, 1957-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 302, [1] lk.

"Too mind tagasiˮ paneb sind kahtlema kõiges ja kõigis kuni pööreterohke lõppvaatuseni.

Finn ja Layla on Prantsusmaal, teel suusapuhkuselt koju otsustavad nad maantee ääres korraks peatuse teha. Finn läheb tualetti, Layla jääb autosse. Kui Finn naaseb, ei ole naist enam autos. Otsingutest hoolimata jääb Layla kadunuks.

Kaksteist aastat hiljem, tagasi Inglismaal, on Finn kihlatud Layla õe Elleniga. Ta on õnnelik ja minevik meenub talle harva. Kuni ühel päeval leiab ta koju tulles Elleni diivanil kössitamas. Naisel on midagi sõrmede vahel. Midagi, millel on tähendus vaid Finni, Elleni ja … Layla jaoks.

Päevad mööduvad ning Finn ja Ellen hakkavad saama aina enam kummalisi märke Layla kohalolust. Mida rohkem küsimusi üles kerkib, seda pingelisemaks nende suhe muutub.

Kas võib olla, et Finni esimene armastatu Layla on elus ja otsustanud pärast kõiki neid aastaid mehega jälle ühendust võtta? Või on salapäraste ja aina painavamate märguannete taga isik, kes naise röövis?

Närvekõditav psühholoogiline põnevik „Too mind tagasi“ on Prantsuse-Iiri kirjaniku B. A. Parise kolmas romaan. Tema varasemaid teoseid – eesti lugejatelegi tuttavaid „Suletud uste taga“ ja „Murdumine“ – on tõlgitud rohkem kui 40 keelde. «Laenutusosakond»

image062Woolf, Virginia. Tuletorni juurde / Talvet, Malle, 1955-, tõlkija. - [Tallinn] : Hea Lugu, 2018. - 223, [1] lk.

„Tuletorni juurde“ on psühholoogiline põnevusromaan. Väline tegevus peaaegu puudub, seda asendab tegelaste teadvuse ülitäpne ja (kaas)tundlik kirjeldamine. Woolfi proosa on rütmiline, lause pikk, semikooloni-, kooloni- ja komaline. Väga olulised on sulud, sageli on sulgudesse paigutatud teadvusajaga lõikuv reaalaeg. Aga ka surm, mida ei kirjeldata – see jääb sulgudesse, sõnade taha ja vahele.

Ajaks, kui raamat uue osaga uuesti algab, on tähtsamad tegelased lahkunud. Põimuvatest teadvustest tähtsaim on mrs Ramsay oma. Kuid see ei tule sellest, et ta on naine, vaid sellest, et ta on ema. Ema kaheksale lapsele, kelle eest ta lisaks mehele peab hoolt kandma.

„...kui tahes terased me ka pealispinnal pole, allpool oleme me väga tõsised, väga sügavad ja väga inimlikud.“ See on Woolfi loomingu moto ja mõte. «Laenutusosakond»

image063Willett, Marcia. Seitse päeva suvel / Karting, Elisabet, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 189, [1] lk.

Kaksikute toimekas ema Liv ootab väga puhkust Devonis, hoolimata sellest et tema ja Matti suhtesse on siginenud ärevaks tegevaid noote. Liv on kindel, et mees on lihtsalt nendega koos puhkama sõitmiseks liialt hõivatud. 
Bazile meeldib väga terve perega mere ääres käia. Ent kui saabub ootamatu külaline, avastab ta, et minevik ja tulevik kisuvad teda eri suundades. 
Lahkuminekust toibuv Sofia soovib veeta vaikse suve mere ääres … kuni ta kohtub Baziga ja tema plaanid pööratakse pea peale. Sofia teab, et võtab kõike liiga tormakalt, kuid kas võib olla, et sellest suvest saab alguse midagi uut?
Linna jäänud Matt võib Livist ja lastest puudustki tunda, aga kui ilmub välja üks ammune sõber, viib see tema mõtted mujale. Mida teab sõber tema perekonna minevikust?


Sedamööda kuidas suvi pingeid üles kruvib, hakkab puhkus mere ääres võtma aina kummalisemaid pöördeid. «Laenutusosakond»

image064Slaughter, Karin. Hea tütar / Kolk, Jüri, 1972-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 431, [1] lk.

Kaks tüdrukut aetakse relva ähvardusel metsa. Üks põgeneb oma elu eest. Teine jääb maha …

Kakskümmend kaheksa aastat tagasi toimus kohutav rünnak Charlotte’i ja Samantha perekonna kodule ning tol ööl hävitati tüdrukute elu täielikult. Nende ema tapeti. Nende isa – Pikeville’i tunnustatud kaitseadvokaadi – süda murdus.

Selle jubeda öö saladused neelasid kõik. Nüüd on Charlotte’ist saanud isa eeskujul advokaat – ta on täiuslik hea tütar. Aga kui vägivald taas Pikeville’i tabab ning jahmatav tragöödia kogu linna traumeerib, tõmmatakse Charlotte jälle õuduste keerisesse. Ta pole mitte ainult esimene tunnistaja kuriteopaigal, vaid see on juhtum, mis taaselustab kohutavad mälestused, mida ta on püüdnud liigagi kaua alla suruda.

Šokeeriv tõde kuriteo kohta, mis tema perekonna aastakümneid tagasi hävitas, ei jää igaveseks peitu …

Karin Slaughter on nüüdisaegse kirjandusmaailma üks populaarsemaid ja tunnustatumaid autoreid. Slaughter oskab kirjutada lugusid, mis poevad lugejale naha alla, ja põhjusega on talle antud Ameerika põnevike kuninganna tiitel.

Tema raamatuid on üle maailma müüdud rohkem kui 35 miljonit eksemplari ja tõlgitud ligi 40 keelde. Pingest ja pööretest tulvil „Hea tütar“ on Slaughteri 17. romaan, mille on põnevike austajad ühtlasi tunnistanud seni üheks tema parimaks teoseks. «Laenutusosakond»

image065Veskis, Kaarel. Autismi olemus : neuroloogilise mitmekesisuse kaitseks. - [Tallinn] : Pilgrim, 2018. - 463 lk. : ill., portr.

See raamat on ühe suurte teadmistega autisti “laiendatud” autobiograafia, süvauurimus iseendast ja autismist, kirja pandud harvaesineva põhjalikkuse ja kirega. Mul pole vähimatki aimu, kas kõik selles raamatus esitatud mõtted ja seisukohad peavad tingimata vett, kuid kindlasti on see suureks toeks autistliku meelelaadiga inimestele ja nende lähedastele. Miski selles raamatus hämmastas mind. Olles lugemise lõpetanud, jäi kummitama ainult üks mõte: “Ma tahaksin olla autist!”

Valdur Mikita kirjanik ja semiootik

Väga põhjalik ja sisukas ülevaade autismist ja autistlike inimeste sisemaailmast. Minu jaoks teeb raamatu eriti väärtuslikuks just see, et autor teab täpselt, millest ta räägib. Autismis ja autistlike inimeste maailmatajus on midagi, millest on meil kõigil üht-teist õppida. «Laenutusosakond»

image066Attenborough, David. Noore loodusuurija seiklused / Lepik, Maria, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 453 lk., [8] l. ill.

Raamatus „Noore loodusuurija seiklused“ tutvustab armastatud loodusfilmide tegija David Attenborough oma nooruspõlve loomakogumisretki, mille eesmärk oli püüda Londoni loomaaiale haruldasi loomi ning teha sellest BBC jaoks filme ja telesarju. Esimene retk viis Guyanasse suur-sipelgaõgija, teine Indoneesiasse komodo varaani ja kolmas Paraguaysse vöölase järele, kuid muidugi tutvuti igal reisil ka paljude muude iseäralike loomadega. „Noore loodusuurija seiklused“ on kirjutatud Attenborough’le omase sarmi ja huumoriga ning varustatud hulga toonastelt retkedelt pärit fotodega. «Laenutusosakond»

 

image067Kangur, Paavo. Eesti maffia : organiseeritud kuritegevus taasiseseisvunud Eestis. - [Tallinn] : Rahva Raamat, [2018]. - 269 lk. : ill., portr.

Selle raamatu kirjutamise ajal sai läbi vaadatud tuhandeid lehekülgi toimikuid ja sadu ajakirjanduses ilmunud artikleid. Vaevalt, et toimikud, süüdistuskokkuvõtted ja kohtuotsused kirjeldavad täit tõde, aga püüame siiski anda edasi pildi, mis näitab võimalikult tõetruult neid hoogsaid sündmusi, mille vallandas Eesti Vabariigi taasiseseisvumine. Uurimise ja süüdistuste koostamise ajal on teinekord kasutada raudkindlad tõendid, kuid vahel vaid ebamäärased vihjed või teadlikult loodud valeinformatsioon.

Eesti organiseeritud kuritegevuse sünd jäädvustas end ajastu mällu kolme sündmusega: Kibuvitsa baari lahing, Neste bensiinijaama tulistamine ja Vabaduse väljaku pommiplahvatus.

Organiseeritud kuritegevus on linnalegend, ütles üks prokurör hiljuti ja kahjuks ei ole tal õigus. Vist. Pigem on õigus neil, kes arvavad, et suur osa Eesti kuritegevusest on väikeriigist välja kolinud, et seda juhitakse näiteks Hispaaniast ja see tegutseb näiteks Skandinaavias ja Soomes, olles olemuselt täiesti rahvusvahelistunud. Samas on otsitud ühist rahapotti, sest kui on maffia, siis võiks olla ka ühiskassa, millest lahendatakse ühiseid probleeme. Politsei ei ole leidnud Assar Pauluse rahapada ega Nikolai Tarankovi spordikotti dollaritega. Äkki seda polnudki?   «Laenutusosakond»

image068Alari, Ann. Minu Inglismaa : vana ja hea : [uus epiloog 2018]. - [Tartu] : Petrone Print, 2018. - 303 lk., [16] lk. ill.

„Sandringhamis on kuninganna Elizabeth II maaeramu, mille valitsejaks on prints Philip. Nii kuninganna kui ka kogu kuninglik perekond – ligi kolmkümmend inimest – veedavad jõulupühi alati siin. Meile näidatakse vanu fotosid, kus perekonna keskel on printsess Diana koos väikeste printside Williami ja Harryga. Legendiks on saanud lugu Harryst. Täiskasvanute vestluses öeldi, et kuningannagi tuleb teejoomise ajaks kohale, mispeale küsinud Harry üllatunult, et kes see kuninganna on. Poisipõnnile selgitati, et vanaema ongi kuninganna.”

Ann Alari on oma elu jaganud Eesti ja Inglismaa vahel juba paarkümmend aastat. Tegutsemine (aja)kirjandusvaldkonnas ja mägimatkamise hobi on Anni viinud Inglismaa eri paikadesse, kuhu autor lugejagi kaasa võtab. Teekond peaks ise¬äranis meelepärane olema ajaloo -, kultuuri ning kunstihuvilisele raamatusõbrale. Iga peatükk on omaette lugu. Pandagu aga tassike teed valmis – ja rännak võib alata!
2018. aastal lisatud epiloogis jätkab autor oma rännakut juba Brexiti-meeleoludes, muutuval Inglismaal.
«Laenutusosakond»

image069Suu-Peica, Sigrid. Minu Horvaatia : varjupaik Kotkasaarel : [uus epiloog 2018]. - [Tartu] : Petrone Print, 2018. - 272 lk., 8 l. ill.

Siin kaante vahel on lood minu omapärasest eluperioodist Horvaatias. See algas talvise erakupõlvega väheasustatud saarel, kus olin mitu kuud ainus vaba¬tahtlik, kaaslasteks eesel, lambad ja kaeluskotkad.

Minu Horvaatiasse kuuluvad veel: keeruka loomuga bioloogiatudeng, häbelik postiljon Robi, identiteedikriisis vabatahtlikud, abitu lambatall, lehmasoolikaid järavad kaeluskotkad, skorpionid vanni-toas, eriskummalised taevased matused... Aga ka horvaatidelt kuuldud lood helgest Jugoslaavia ajast ning õõvastavatest sõjaõudustest, samuti mu enda lood merehädas loksumisest, illegaalipõlvest, hullumeelsest karnevalist, oliivide korjamisest ning gaasi¬lõhnalistest seentest.

Kui mu pooleaastane vabatahtlikuaeg läbi sai, hakkasid juhtuma kummalised asjad, mis mul saarelt ära ei lasknud minna... «Laenutusosakond»

image070Võsa, Peeter. Kadunud Eesti : "Politseikroonika" lugu. - [Tallinn] : Paradiis, 2018. - 215 lk. : ill., portr.

Kui ilusaks me ka ei tahaks tulevikus sajandivahetust mõelda, tuleb tunnistada, et Eesti ei saanud ennenägematu sotsiaalse katastroofiga hakkama. Kodututehordid, tänavatel surnuks külmunud inimesed, narkomaania, vohav prostitutsioon ning lokkav kuritegevus ja korruptsioon. Need olid ajad, mil politseipatrull osutus narkodiileriks ja nii mõnigi ametnikega aset leidnud hämar juhtum mätsiti kinni.

See oli sajandivahetuse Eesti tegelik pale.

Tänapäeval oleme harjunud endalt irooniliselt küsima, kas sellist Eestit me tahtsimegi? Aga tasub korraks järele mõelda, milline nägi Eesti välja vaid mõnikümmend aastat tagasi. Nüüd küsime endalt sama küsimuse uuesti:

„Kas sellist Eestit me tahtsimegi?“ «Laenutusosakond»

image076Hamilton, Edith. Mütoloogia : aegumatud lood jumalatest ja kangelastest / Tiidus, Hardi, 1918-1999, tõlkija ; Lemetti, Piret, 1967-, tõlkija ; Tierney, Jim, illustreerija. - Tallinn : Eesti Raamat, 2018. - 370 lk. : ill.

Edith Hamiltoni raamat on rõõmustanud oma ajatute lugudega jumalatest ja kangelastest miljoneid lugejaid üle kogu maailma. Käesolev rikkalikult illustreeritud uusväljaanne annab põhjaliku ülevaate Lääne kultuuri nurgakiviks olevatest kreeka, rooma ja muinaspõhja müütidest, mis on inspireerinud inimeste loovust antiikajast tänapäevani. 

Raamatu esimene osa käsitleb antiikseid jumalaid, samuti maailma ja inimsoo loomist ning varasemaid kangelasi. Teine osa jutustab 14 müüti, nende seas argonautide retkest kuldvillaku järele, Daidalosest ja Ikarosest ning Pegasosest ja Bellerophonest. Kolmas osa räägib neljast kangelasest: Perseusest, Theseusest, Heraklesest ja Atalantast. Neljas osa jutustab Trooja sõjast ning Odüsseuse ja Aenease seiklustest. Viies osa räägib kolme suguvõsa, Atreuse ja tema järeltulijate, Teeba ja Ateena kuningasoo loo. Kuues osa sisaldab lugusid Midasest, Asklepiosest, danaiididest jt ning lühimüüte. Seitsmes osa „Skandinaavia mütoloogia“ ilmub eesti keeles esmakordselt ja annab lühiülevaate muinaspõhja jumalatest ning loomisloost. «Lugemissaal»

image077Purga, Sirje. Eepos "Kalevipoeg" mütoloogia pildikeele valguses. - [Vaela] : MrBee, 2018. - 384, [2] lk. : ill.

Kindlasti on nii mõnigi eestlane seisnud küsimuse ees, mida tahab eepos „Kalevipoeg” meile öelda, milline on tema sõnum meie rahvale. Et leida sellele vastust, tuleb esmalt õppida lugema eepose pildikeelt. Selle mõistmiseks peab aga minema tagasi üsna kaugele, inimkonna teadvuse arengu lapsepõlve.

Inimkonna arengu kaugetel aegadel, enne inimese tänapäevase mõtlemisvõime kujunemist, oli kogu tarkus maailmast ja inimestest rüütatud piltidesse. See oli inimkonna muinasteadvuse aeg, mil inimesi juhtisid ja harisid müsteeriumikoolide ehk tolleaegsete tarkusekoolide kaudu nende õpetajad. Müsteeriumipaigad on kadunud, nende õpetuse sisu on aga piltide kujul säilinud muinasjuttudes ja eepostes.

Mütoloogia sisaldab endas seitset kihti. Seega võib iga pilt peita mitmeid arenguaegu, mis kujutavad sama protsessi edasiliikumist ajas. See teeb pildikeele lahtimõtestamise väga komplitseerituks. Tundepäraselt hindame kõik oma mütoloogiat, nii eesti rahva muinasjutte kui ka eepost „Kalevipoeg”. Ometi oli nende sügavam tähendus veel avastamata. Olin isegi väga üllatunud sellest, kui suured inimarengu saladused avanevad meie eepose pildikeele kaudu. Seda avastust pakun nüüd ka teile, armsad lugejad.

Ületagem eelarvamused ja tardunud mõtteviis! Püüdkem üheskoos näha seost eepose rikkaliku pildimaailma ja mõtlevale inimesele arusaadava maailmatarkuse vahel. «Lugemissaal»

image078Vaiksoo, Jaanus. Loode-Eesti regionaalhaigla elulood / Mildeberg, Jüri, 1965-, illustreerija. - [Laagri] : Ärkel, 2018. - 52, [4] lk. : ill.

Jaanus Vaiksoo „Loode-Eesti regionaalhaigla elulood“ on valdavalt absurdihuumori võtmes kirjutatud luulevormis elupildid, mida illustreerivad 20 Jüri Mildebergi värvilist portreed. 

Sissejuhatuses kirjutab autor:

„Loode-Eesti regionaalhaigla elulood“ ongi (nagu öeldakse) lood elust enesest. Kõik need inimesed olid ajavahemikul 14. septembrist 2017 – 12. jaanuarini 2018 LERHi taastusravi osakonna patsiendid. Haiglas kohtuvad omavahel võõrad saatused. Haigla on täis lugusid. Ja neid lugusid räägitakse! Haigla on dekameroonluse häll. Metsavaikus, värske õhk, ökoloogiliselt puhas toit, kesvamärjuke ja Muhu pagarite ahjusoe leib – eks kõik see mängis kaasa, hingamine taastus ja keelepaelad läksid valla. Nii ei jäänudki muud üle, kui kõik see tulv paberile valada ja talletada tulevastele põlvedele.

Hea lugeja – tee elutarkuse varasalvede juurde nõuab hoolt ja püsivust. Olen sulle sellel teel abiliseks, keelekandjaks ja naabrimeheks.“ «Lugemissaal»

image083Ozolina, Ieva. Läti koekirjad : 50 mustrit Läti labakinnaste, sõrmitute kinnaste ja randmekatete kudumiseks / Terasmaa, Aet, 1975-, tõlkija. - Tallinn : Sinisukk, 2018. - 127, [1] lk. : ill.

Läti kultuuris ja ajaloos on labakinnastel oluline roll. Enamik mustreid on mõjutatud läti mütoloogiast ja sisaldavad mitmesuguseid traditsioonilisi sümboleid. Igal kootud mustril on kindel tähendus ja seetõttu on kõigil labakinnastel oma lugu. Kuduge endalegi paar erilise tähendusega labakindaid!

Raamatus on 50 traditsioonilistel mustritel põhinevat kavandit, mille järgi saab kududa imelisi labakuid, kauneid sõrmitud kindaid või randmekatteid. 
Raamat on teejuhiks koekirjade kirjusse ja põnevasse maailma.
«Tehnikakirjanduse osakond»

image084Van Overbeek, Hester. Meisterdame vanapuidust. 35 tänapäevast projekti mööbli ja muude kodus vajalike esemete meisterdamiseks kasutatud puidust / Lemetti, Piret, 1967-, tõlkija. - Tallinn : Hea Lugu, 2018. - 128 lk.

Rakendage oma oskusi vanapuidu ilu maksimaalselt ära kasutavate moodsate mööblitükkide ja sisustuselementide meisterdamiseks. Raamatust leiab stiilseid ja funktsionaalseid laudu ja riiuleid, ideid panipaikade meisterdamiseks ja palju muud. Kõikide projektide teostamist kirjeldavad üksikasjalikud fotodega varustatud tööjuhised. Ühtlasi õpite isetegemiseks vajalikke oskusi, näiteks saagima, lihvima, puurima, ja erinevaid puidutöötlemise võtteid, mis annavad ka algajatele tööriistade kasutamiseks vajaliku julguse. Olenemata sellest, kas teie koduks on avar ja minimalistlikult sisustatud ateljeekorter või kodune maamaja – igaüks leiab sellest raamatust midagi endale sobivat ja üsna pea hoiate kõikjal, kuhu lähete, sobiva vanapuidu märkamiseks silmad lahti. «Tehnikakirjanduse osakond»

image088Laur, Mati. Eesti kihelkonnakirikud. - Tallinn : Avita, 2018. - 224 lk. : ill.
Autori fotodega raamat on Eesti kihelkondadest ja nende kirikutest.

Eesti ala jagati kirikukihelkondadeks kohe pärast ristisõja lõppu. Muinaskihelkondadega võrreldes oli kirikukihelkondi rohkem ning nende arv kasvas iga sajandiga. 16. sajandi alguseks, mil reformatsioon lõpetas keskaja, jagunes Eesti ala juba rohkem kui 80 kihelkonnaks. Viimaseks uueks kihelkonnaks enne Eesti iseseisvumist sai 1911. aastal Viljandist eraldunud Kõpu. 1918. aastaks oli Eestis 106 kihelkonda. Üle lõunapiiri ulatusid Eesti alale veel Salatsi, Ruhja ja Luke kihelkond, mille kirikud jäid pärast piiriajamist Läti poolele. Haldusüksusena püsis kihelkond 1925. aastani, tolleks ajaks oli juurde tulnud kaks kihelkonda: Tormast eraldus Avinurme ja Vändrast Käru. Selles raamatus on piiriks 1918. aasta. Sama aasta seisu järgi on meie maanteede äärde pandud pruunid kihelkondade sildid.

Vaid mõni pühakoda on viimased aastakümned rohkem aja- kui inimkätest hoitud, aga päris võssa kasvanud pole ükski. Küll aga võib näha, et kunagine loodus-ja muinsuskaitsjate võitlus kirikuid ümbritsevate põlispuude pärast on lõppenud viimaste võiduga. Ometi ei saa me tuleviku suhtes üksnes optimistid olla. Kõike võib juhtuda. Seepärast soovitab autor kõigil veidi rehnutit pidada, millised kihelkonnad ja kirikud veel nägemata, ning pikema viivituseta teele asuda. Veel parem: kõigile kihelkondadele ring peale teha. Ja võib kindel olla: kes on näinud või suisa käega katsunud kõiki kihelkonnakirikuid Reigist Rõugeni ja Jämajast Jõhvini, saaks Pariisi sõiduks heakskiidu Voldemar Pansolt endalt („Enne kui Pariisi sõidad, käi ära Nuustakul!“).

Autor Mati Laur on TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi uusaja professor. «Kunstiosakond»

image089Eesti disaini aastaraamat 2017-2018 = = Estonian design yearbook 2017-2018 = Estonian design yearbook. - Tallinn : Eesti Disainikeskus, 2018. - 297 lk. : ill.

Eesti disaini aastaraamat koondab endas 2018. aasta Eesti Disainiauhindade nominentide tööd, annab ülevaate viimasel kahel aastal valminud parimast Eesti disainist tootedisaini, teenusedisaini, graafilise ja veebidisaini kategooriates ning esitleb noori andekaid disainereid ja disainihariduse preemia võitjat. Raamatu vahelt leiab ka 2018. aasta võidutööde nimekirja. «Kunstiosakond»

 

 

image090Vabad hinged : sümbolism Baltimaade kunstis = Wild souls : symbolism in the art of the Baltic States / Pählapuu, Liis, koostaja. - Tallinn : Eesti Kunstimuuseum, 2018. - 262 lk. : ill.

Raamat kaasneb näitusega „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Kumu kunstimuuseumis 12. oktoober 2018 – 3. veebruar 2019. Näitus „Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes“ oli esmakordselt eksponeeritud Orsay Muuseumis Pariisis 10. aprill – 15. juuli 2018. Näitus on osa Eesti Vabariik 100 sündmuste programmist. Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut nelja Balti muuseumi – Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi – kogudest. Näitus toob välja Baltimaade 20. sajandi alguse sümbolistliku kunsti erijooned. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, kuid tundsid samas hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on sageli põimunud rahvusvaheline kunstikeel ning koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märgid. Euroopast toodi kaasa loominguvabaduse idee ja usk kunsti mõjujõusse väljendada inimeses peituvaid vaimseid tasandeid. Käesolev kataloog on esimene põhjalik käsitlus Baltimaade sümbolismist, mille juhatab sisse Rodolphe Rapetti essee „Terra incognita”. Rapetti essee on kantud ambitsioonist tuua Baltimaade kunstnike looming, mida autor hindab unikaalseks nähtuseks sümbolismi rahvusvahelises kontekstis, laiemalt Lääne-Euroopa kunstipubliku teadvusesse. Lisaks rikkalikule pildimaterjalile sisaldab kataloog näitusel eksponeeritavaid teoseid tutvustavaid tekste kolme Balti riigi kunstiuurijatelt. «Kunstiosakond»

image091Eesti kaunis kodu 2018 : [kodukaunistamise konkursi võitjad : fotoalbum]. - Tallinn : Eesti Kodukaunistamise Ühendus, 2018. - 111 lk. : ill.

MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühenduse kirjastatud album "Eesti kaunis kodu 2018" on pidulik ülevaade Vabariigi Presidendi poolt autasustatud kaunitest kodudest. 
Kõikide maakondade ja 4 suurema linna kodud on esitatud koos piltide ja lühikese iseloomustusega. Albumis on Eesti Kodukaunistamise Ühenduse juhatuse esimehe pöördumine ja kodukaunistamise liikumise patrooni, Vabariigi Presidendi, pöördumine. Pöördumised on tõlgitud inglise, saksa ja vene keelde.
Album on kõvakaaneline mõõdus A4, 116 lehekülge.
«Kunstiosakond»

 

 

image092Konrad Mägi : 1878-1925 / Epner, Eero, 1978-, teksti autor. - Tallinn : Eesti Kunstimuuseum, 2017. - 136 lk. : ill., portr.

Kataloog kaasnes Eesti Kunstimuuseumi näitusega Konrad Mägi loomingust Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas Roomas (10.10.2017–28.01.2018). Näitus toimus osana Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100. juubeli pidustuste rahvusvahelisest programmist. Konrad Mägi (1878–1925) on üks kõige tuntumaid ja armastatumaid eesti kunstnikke. Tema lühike, ent intensiivne loometee vastab suurepäraselt kannatava ja eneseotsingutes looja romantilisele kuvandile, pakkudes iseseisvust, kirge ja värvi maalimislaadis ning rahvusvahelist haaret õpingutes ja reisides (Peterburi, Pariis, Norra, Itaalia).

The catalogue accompanied the exhibition Konrad Mägi at the Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea in Rome (10.10.2017–28.01.2018). The exhibition was part of the Estonian presidency of the European Union and the international celebration programme dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Estonia. Konrad Mägi (1878–1925) is one of the best-known and most loved Estonian artists. His short but intense creative life perfectly fits the romantic image of the suffering and self-searching artist. His painting style embraced independence, passion and colours, and his studies and travels took him to many places, including Saint Petersburg, Paris, Norway and Italy. «Kunstiosakond»

image093Berti, Luca. Ühe itaallase Eesti : Luca Berti fotod = An Italian's Estonia : photos by Luca Berti / Tamjärv, Maret, 1961-, eessõna autor. - [Tallinn] : Eesti Vabaõhumuuseum ; [Türi] : Saara Kirjastus, 2018. - 136 lk. : ill., portr.

Raamat „Ühe itaallase Eesti“ sisaldab itaalia fotograafi Luca Berti kõrgetasemelisi mustvalgeid fotosid, mis esitavad Eesti maaelu nähtuna võõra pilgu läbi.

Taanis elav Luca Berti on pühendunud 21. sajandi maa-maastike ja -inimeste jäädvustamisele Põhja- ja Baltimail. See on osa tema mahukast dokumenteerimisprojektist „Inimene ja loodus“, milles ei puudu ka autori omanäoline kunstnikupositsioon.

Eesti Vabaõhumuuseumi seob fotograafiga mitme aasta pikkune viljakas koostöö. Aastatel 2015–2017 muuseumi poolt korraldanud pildistamisretkede tulemusena on sündinud tõepärane pilt „tundmatust“ Eestist, igapäevasest külaelust, tavalisest maal elavast inimesest, taustaks vanad talud, põllud, teed ja kirikud. Luca Berti viljeleb töömahukat analoogfotograafiat, kasutades statiivile seatud suurt Linhofi plaatkaamerat ning sättides portreteeritavad pildile tõsiste nägudega nagu vanasti, mil pilditegemine oli suursündmus. Tema fotodelt vaatavad vastu „meie inimesed“, kellest igaühel on oma lugu. Nende kaudu avaldub aegade side, inimloomuse püsimine, lihtsate asjade ilu ja kaduvus.

Luca Berti imeliste fotodega raamat on aus ja poeetiline dokument meie ajast, suurepärane kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks. Kaunis fotoalbum sündis koostöös Saara kirjastusega. Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Itaalia Suursaatkond, selle teavitustegevusi rahastab siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. «Kunstiosakond»

image094Meriste, Renee. Mina teen Sind kuulsaks! / Einberg, Indrek Silver. - Tallinn : FD Distribution, 2018. - 249, [1] lk. : ill.

Renee Meriste on magistrikraadiga muusikatööstuse ettevõtja, kes on viimased 12 aastat elanud Los Angeleses. Muusikaga on ta seotud juba koolist alates ning organiseeritud tegevust alustas koolis pidude korraldamisega. 
Eestis on ta manageerinud ja seotud olnud ligi saja artistiga. Nende hulgas Vennaskond, Vanilla Ninja, Koit Toome, House of Games, N-euro, Tanel Padar, Kärt Tomingas, Marya Roxx, Marek Sadam jpt. Samuti on Renee olnud seotud enam kui 1000 erineva albumi ilmumisega, mis on kokku müünud üle viie miljoni eksemplari.


Muusikatööstuses on Renee tegelenud kõigega ja pidanud mitmeid ameteid - alates autojuhist ja plaadimüüjast laadal kuni vastutanud maailma suurimate staaride üle miljardi dollariliste finantside eest.

Renee suured kogemused ja tähelepanekud, mis on raamatusse kirja pandud, võivad abiks olla paljudele. «Kunstiosakond»

image095Montclare, Brandon. Moon Girl and Devil Dinosaur. Volume 1, BFF / Reeder, Amy ; Bustos, Natacha, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2017. - 160 p. : ill. – (Moon Girl and Devil Dinosaur #1).

LUNELLA LAFAYETTE is a preteen super genius who wants to change the world-but learned the hard way that it takes MORE than just big brains. Fearful of the monstrous INHUMAN genes inside her, life is turned upside down when a savage, red-scaled tyrant is teleported from prehistoric past to a far-flung future we call TODAY. The pair are many things, and together the most amazing Marvel Team-Up. «Ameerika Keskus»

 

 

image096Cain, Chelsea. Mockingbird. Volume 1: I can explain / Niemczyk, Kate, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - 136 p. : ill. – (Marvel).

Agent of S.H.I.E.L.D. Bobbi Morse, the former Avenger known as Mockingbird, goes solo in her own incredible adventures! With a scientific mind and a lethal mastery of martial arts, she's one of the most versatile, in-demand assets at Maria Hill's disposal - that makes her ideal for investigating strange goings-on in S.H.I.E.L.D.'s own medical and recovery network. And when Lance Hunter's undercover gig at the London Hellfire Club goes south, Mockingbird sets off, battle staves at the ready, to save him - and the Queen of England! From helping out a teen driven bonkers by her own new powers, to doing a little dog-sitting, Bobbi shows that she's a woman of many talents as bestselling author Chelsea Cain and artist Kate Niemczyk make Mockingbird sing! «Ameerika Keskus»

 

image097DeConnick, Kelly Sue. Captain Marvel. Volume 1, Higher, Further, Faster, More / Lopez, David, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2015. - 136 p. : ill. – (Marvel now!)

Hero! Pilot! Avenger! Captain Marvel, Earth's Mightiest Hero with an attitude to match, is back and launching headfirst into an all-new ongoing adventure! As Captain Marvel, a.k.a. Carol Danvers, comes to a crossroads with a new life and new romance, she makes a dramatic decision that will alter the course of her life - and the entire Marvel Universe - in the months to come. But as Carol takes on a mission to return an alien girl to her homeworld, she lands in the middle of an uprising against the Galactic Alliance! Investigating the forced resettlement of Rocket Girl's people, Carol discovers that she has a history with the man behind the plot. But when the bad guy tries to blackmail Carol and turn the Avengers against her, it's payback time! Guest-starring the Guardians of the Galaxy! «Ameerika Keskus»

 

image098Robinson, James. Scarlet Witch. Volume 1, Witches' Road / Del Rey, Vanesa, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - 112 p. : ill. – (Scarlet Witch #1).

Witchcraft is broken - and the SCARLET WITCH is on a journey across the globe to fix it. From the back alleys of Manhattan, to the serene Greek Isles, to the bustling streets of Hong Kong, Wanda will have to face down her foes and find out who her true friends are. But as Wanda solves magical crimes and pieces witchcraft back together, the most important question remains: Who is the mastermind that broke it in the first place? «Ameerika Keskus»

 

 

image099Edmondson, Nathan. Black Widow. 1, The finely woven thread / Noto, Phil, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - [144] lk. : ill. – (Marvel now!)

You've seen Black Widow as an Avenger and even an agent of S.H.I.E.L.D. But on her own time she searches for atonement for her past as a KGB assassin - in ways of which those teams just wouldn't approve. The Black Widow goes undercover in Russia, but from its cold streets, the Hand of God reaches out to crush her...and it is as merciless as its name implies. Outmatched by the brute force of a powerful new villain, Natasha faces her deadliest test, and discovers a deadly plot unfolding that spans the entire globe. From the Marvel Universe's darkest corners, Nathan Edmonson (Who is Jake Ellis?) and Phil Noto (Thunderbolts, X-23) bring you a new series as gorgeous and mysterious as Natasha Romanov herself!  «Ameerika Keskus»

image048Berg, Maimu. Meie hingede võlad. - [Tallinn] : Hea Lugu, 2018. - 222, [1] lk. ; 22 cm. – (Kirjanikud omavahel).

Teos sarjast „Kirjanikud omavahel“, milles 10 eesti kirjanikku kirjeldavad olnud ja olevat kirjanduselu loojate omavaheliste suhete kaudu.

Raamat „Meie hingede võlad“ koosneb kahest eraldiseisvast osast. Esimeses on juttu mitmetest kirjanikest, kellega autor kokku on puutunud, kuigi kaugeltki mitte kõigist. Räägitakse soome, saksa, vene ja eesti literaatidest.

Raamatu teine osa peatub pikemalt sellel ühel, kellega elu raamatu autori mitmeks aastaks lähemalt ühte viis. See ei ole ainult meenutus, see on ka purunenud armastuse lugu. «Laenutusosakond»

image049Silmato, Vaike. Armeenia ja Gruusia. - Pärnu : Hea Tegu, 2018. – (Sõitsin ... ; 7).

Ühel imeilusal päeval Tbilisi peatänaval jalutades tuli kange tahtmine kohvitada. Kohvikuid oli palju, kõigil aknad pärani ja terve tänav head lõhna täis. Astusin siis ühe kena kohviku uksest uljalt sisse ja jäin soolasambana seisma. Hubases kohvikus olid kõik lauad meeste poolt hõivatud ja mind nähes läksid nende silmad suureks kui tõllarattad. 
Kadusin sealt kiiremini kui sisse läksin.
Astusin mööda sama tänavat edasi, vastu tuli üks tudengiealine neiu. 
Vabandasin ja küsisin, kus siin naisterahvad kohvi juua saavad, et kohvikus on ainult mehed. Ta hakkas naerma ja soovitas paarsada meetrit veel edasi minna, seal on metroo (avati 1966) sõlmjaam ja väga hea kohviga kohvik, kus kõik käivad kohvitamas. Tänasin, astusin edasi ja tõepoolest nii oligi. Edaspidi juba teadsin, kuhu kohvitama minna ja oskasin teistelegi soovitada. Aga see kõik oli ammu, nüüd on olukord kindlasti hoopis teine.


Aitäh, et minuga koos ajas tagasi rända(si)te. Võimalusel soovitan ise kohale minna, sest oma silm on kuningas.

Vaike Silmato «Laenutusosakond»

image050Vaher, Berk. Silmanurga taga. - [Tartu] : Elusamus, 2018. - 54 lk. : ill. ; 23 cm

Seni prosaisti ja kriitikuna tuntud Berk Vaheri esimeses luulekogus „Silmanurga taga“ on ajakajalisust ja küpset üldistust, sellesse mahub nii lüürilisi tundeid kui irooniat. Tundlik autorimina vastandab siseilma ja reaalsust, ideaale ja ühiskonda ning püüab kohatisele resignatsioonile vaatamata leida tasakaalupunkti. «Laenutusosakond»

 

 

 

 

image051Riley, Lucinda. Pärliõde : CeCe lugu / Laksberg, Faina, 1955-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 533, [3] lk. – (Varraku ajaviiteromaan).

CeCe D’Aplièse’il on kogu elu olnud tunne, et ta ei kuulu kusagile. Pärast seda, kui sureb tema isa, salapärane miljardär Pa Salt, on tal tunne, et tema elu on kokku varisemas.Meeleheitel otsustab ta põgeneda Inglismaalt ja selgitada välja, missugune oli tema minevik. Ainsate vihjetena on tal kaasas üks mustvalge foto ja rohkem kui sada aastat tagasi Austraalias elanud naise nimi. Teel Sydneysse teeb CeCe vahepeatuse paigas, kus ta on senini end kõige paremini tundnud: Tais, imekaunil Krabi rannal. Seal, seljakotireisijate hulgas, on ka saladuslik Ace, mees, kes on sama üksildane nagu ta ise ja kes varjab üht saladust.Sada aastat varem saab Kitty McBride võimaluse jõuka proua McCrombie seltsidaamina Austraaliasse reisida. Adelaide’is põimub tema saatus proua McCrombie perekonna omaga – naise sugulaste hulka kuuluvad ka tema kaksikutest õepojad: tormakas Drummond ja auahne Andrew, suure pärlitööstuse pärija.Viimaks Austraalia tolmustele lagendikele jõudnud, alustab CeCe otsinguid. Kuid miski temas tunneb ära selle piirkonna energia, ka tema loomingulisus tärkab taas ning CeCe hakkab uskuma, et see metsik hiigelsuur kontinent suudab talle pakkuda midagi sellist, mille olemasolusse ta oli usu kaotanud: tunnet, et ta kuulub kusagile. «Laenutusosakond»

image052Sala, Sharon. Ajaga võidu / Haugasmägi, Lii, tõlkija. - [Tallinn] : Ersen, 2018. - 303 lk. – (New York Timesi bestsellerite autor).

Kasuperedes üles kasvanud Quinn O’Meara on otsustanud, et ei seo end kunagi kellegagi. Kuid leides kõrbest leekides kuriteopaigast nutva lapse, pole tal valikut. Ta on sunnitud hätta sattudes politsei poole pöörduma ja saab tahtmatult ohtlike inimkaubitsejate sihtmärgiks.

Nick Saldano nägi Quinni viimati siis, kui too oli väike tüdruk ja nad elasid samas kasuperes. Ta oli tüdrukut armastanud ja hoidnud, kui keegi teine temast ei hoolinud. Nüüd oli Quinn siin, imelise täiskasvanud naisena – ja kohutavas hädaohus.

Tahtmata naist uuesti kaotada, otsustab Nick teda enda läheduses hoida, eriti siis, kui nendevaheline side muutub kiiresti tuliseks ihaks. Viimaks on Quinn leidnud kellegi, kellest hoolida, aga mis tulevikku neil olla saab, kui naine ei pruugi isegi järgmise päevani elada? «Laenutusosakond»

image053Levitin, Daniel J. Valede välimääraja : kriitilisest mõtlemisest tõejärgsel ajastul / Kilgas, Raul, 1951-, tõlkija. - [Tallinn] : Argo, 2018. - 270 lk. : ill. – (Elav teadus ; 10).

Mis saab siis, kui võtta inimese juuksekarva paksuse mõõtmiseks kasutusele küünarpuu või uurida motivatsiooni depressiooniküsimustiku abil?

Valede ohtlikkus ja ulatus on masendavalt kasvanud. Valed on muutnud relvaks ja see võib kaasa tuua hädasid, mida ei oska isegi ette kujutada. Raamat õpetab märkama faktide juures probleeme, mis võivad suunata valejäreldustele. Kriitiline mõtlemine ei tähenda kõigesse halvakspanevalt suhtumist; see tähendab tõendatud ja tõendamata väidete eristamist.

„Valede välimääraja“ esimeses osas on juttu arvudes väljenduvast väärinfost ehk sellest, kuidas statistika ja diagrammide väärkasutamisega luuakse vildakas pilt ning juhitakse inimesed valejäreldusteni (ning suunatakse tegema rumalaid otsuseid). Raamatu teises osas on kõne all vigane loogika ning uudiste, reklaami ja ajalehelugude tõeväärtuse hindamine. Viimaks seletab autor, millel põhineb oskus mõista, kas miski on tõene või väär: jutt on teaduslikust meetodist ning ta toob näiteid loogilise mõtlemise kasutamisest erinevates olukordades – tunnistajana kohtus, raviotsuste tegemisel, mustkunstis, füüsikas.

Raamat on pälvinud Mavis Gallanti auhinna, Kanada äriraamatute auhinna National Business Book Award, Axiomi äriraamatute auhinna hõbemedali ja jõudis ka Donneri auhinna nominentide sekka. «Laenutusosakond»

image054Adamson, Andres. Mida koolis ei õpetatud : Eesti ajaloost viha, eelarvamuste ja valehäbita. - [Tallinn] : Argo, 2018. - 357 lk. : ill.

Eestlaste käsi pole ajaloos käinud mitte erakordselt halvasti, vaid üpris hästi, enamasti paremini kui näiteks soomlastel. Ka naabritega on meil vedanud enam kui nii mõnelgi teisel väikerahval. Sest me oleme endiselt olemas, püsima jäänud, mitte hävinud või assimileerunud, tõsi – ajas pidevalt muutudes.

Kui Eesti ajalugu vaadata sammuke kaugemalt ja laiemas taustsüsteemis, siis näeme, et paljud levinud müüdid ja faktid ei pea üldse paika. Ajaloolase Andres Adamsoni lood sellest, kuidas kõik oli, algab viimase jääaja lõpuga ja jõuab välja tänapäeva.

Raamat koosneb vaheldumisi nii-öelda läbivatest teemadest (kuidas on loodusolud meie ajalugu mõjutanud, kui vana on eesti rahvas, aadlist ja talurahvast läbi kesk- ja uusaja, venelaste ja Venemaa rollist Eesti ajaloos, eestlastest ja nende uskudest erinevatel ajalooperioodidel, kas sõdadevaheline Eesti Vabariik ikka oli edulugu või mitte, kas iseseisvuse kaotus Teises maailmasõjas oli paratamatus jne) ning neid illustreerivaist ja täiendavaist vahelugemistest mõnel kitsamal teemal (suurematest lahingutest keskajal, Eesti piiride kujunemisest, panganduse algusest Eestis, Konstantin Pätsist ja Harju Pangast jne).

Sellest leiate palju pooltoone, varjundeid ja värve, mis pole ajalooõpikutesse mahtunud – seda, mida teile koolis ei õpetatud.

Andres Adamson (1964) on doktorikraadiga ajaloolane, õppejõud ja kirjastaja. Ta on avaldanud mitu ajalooraamatut, õpikuid ja muid kirjutisi, mille teemad ulatuvad läbi kogu meie ühise ajaloo. «Laenutusosakond»

image059Pesti, Mall. K nagu Kihnu : eesti keele õpik kesktasemele B2. - Tallinn : Kiri-Mari Kirjastus, 2018. - 199, [1] lk. : ill.

Järg õpikule E nagu Eesti. Õpikutel on sama struktuur ja kujundus. Nagu ikka kõik ühes raamatus – õpik, töövihik, grammatikalisad, sõnastikud (inglise, vene, soome keel). 15 õppetükki, igas neist huvitavad tekstid, eraldi Keeletarga lehekülg grammatika õppimiseks, palju ülesandeid kõnearenduseks ja kirjutamiseks. Õpiku lõpus on paljundamiseks ja väljalõikamiseks vestluskaardid. Iga viie õppetüki järel on kordamisosa, kus ilukirjanduslik tekst, harjutused, test ja maatundmise leheküljed “Mis Eestis on?” Vahvad pildid on joonistanud Katrin Kaev. «Lugemissaal»

 

 

image060Kukk, Toomas. Eesti taimede kukeaabits / Muuga, Guara, 1925-, illustreerija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 415, [1] lk. : ill.

Ülevaatlik taimemääraja hõlmab metsa- ja niidutaimi, umbrohtusid ja prahitaimi ning soo- ja veetaimi.

Raamat käsitleb 1333 liiki ja alamliiki taimi, mis ongi suurem osa Eesti piiridest leitud metsikult looduses kasvavatest taimedest.

Uuest, täiendatud väljaandest leiab kõik Eestis praegu kaitse all olevad taimeliigid. Tahvlitel kujutatud taimedele on pandud nüüdisaegsed levikukaardid Eesti taimede uuest levikuatlasest ning juurde on lisatud ka mitmed viimastel aastatel Eestist avastatud taimed. «Lugemissaal»

image061Burniske, Chris. Krüptovara : innovaatilise investori teejuht bitcoin'i juurde ja kaugemale / Tatar, Jack. - [Tallinn] : Äripäev, 2018. - 376 lk. : ill.

Bitcoin’i ja plokiahelatehnoloogia esilekerkimine on pakkunud investoritele tohutuid uusi investeerimisvõimalusi. Bitcoin oli esimene krüptovara, aga nüüdseks on neid enam kui 800. See raamat on kahe oma valdkonna suure asjatundja kirjutatud teejuht, mis aitab teil selles uues maailmas õiget teed leida ja õpetab investeerima neisse uutesse varadesse nii, et kindlustate oma finantstuleviku.

See raamat on kahe oma valdkonna suure asjatundja kirjutatud teejuht, mis aitab selles uues maailmas õiget teed leida ja õpetab investeerima neisse uutesse varadesse nii, et oleks võimalik kindlustada oma finantstulevik.

Chris Burniske ja Jack Tatar pakuvad toimiva raamistiku krüptovaradesse investeerimiseks ja nende hindamiseks, samuti portfelli haldamise tehnika võimalikult suure kasu teenimiseks ja riskide minimeerimiseks. Ajalooline kontekst aitab toimuvat mõista ning hoiduda vältimatute mullide ja maaniate eest. Autorid jagavad ka praktilisi juhtnööre börside, rahakottide, kapitalituru instrumentide ja ICOde tarvis ning prognoosivad, kuidas plokiahelatehnoloogia praegused portfellid segi võib paisata. Samuti leiab raamatust selge ja loogilise krüptovarade liigituse. Raamat pakub nutikaid investeerimisstrateegiaid, aga peale selle aitab ka mõista, kuidas krüptorahad tekkisid, toimivad ja arenevad. «Lugemissaal»

image070Vunk, Aldur. Puust laevad ja rauast mehed : Pärnu ja Liivi ranna purjelaevad. - [Tallinn] : Argo, 2018. - 159 lk. : ill., portr.

Puulaevade ehitamine, varustamine ja majandamine, nende seilamine Euroopa kaugematesse sadamatesse ja ookeani taha on tänaseks ajalugu. Purjelaevad ja looduse stiihiaga silmitsi seismine vormisid raudseid meremehi, sest purjetamine polnud toona sugugi vaid puhas rõõm ja romantika, laevade ja meremeeste lood on täis kannatusi, otsinguid ning asjatuid püüdlusi.

Pildid väljendavad sageli rohkem kui saab edasi anda sõnadega. Nende kaante vahel on esinduslik kogu fotosid, jooniseid ja lugusid Pärnus ja Liivi rannas aastatel 1845–1930 ehitatud puulaevadest. Samuti alustest, mis on ehitatud mujal Euroopas või isegi teisel pool Atlandit, kuid on kuulunud Pärnumaa meestele või ettevõtetele. Kaubalaevade ehitamine sai Eestis suurema hoo sisse just Pärnumaal, kui välismaiste meistrite tööpõld Harderi laevatehases lõppes ja talupojad, meie oma veski- ja paadimeistrid, algatuse enda kätte võtsid. Randlaste laevaehitus kasutas kohalikku puitu ja ajutistele ehitusplatsidele omaseid töövõtteid, tulemuseks olid aga vastupidavad, hästi juhitavad ja ilusad laevad. «Tehnikakirjanduse osakond»

image073Ma tahan mängida! : Ellen Liiger 100 : [intervjuud Ellen Liigeriga] / Priks, Simmo, 1973-, koostaja. - Tallinn : Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum : SE&JS, 2018. - 133, [2] lk. : ill., portr.

Raamatu sisuks on teatriteadlase Karin Kase intervjuud Ellen Liigeriga, mida on täiendatud teiste allikate ning arvukate fotodega muuseumi arhiivist. Ellen Liigeri (26.06.1918-04.08.1987) oli laval lapseeast kuni elu lõpuni. Intervjuudes räägib ta tööst lapsnäitlejana Estonias, rollidest ja kolleegidest Draamateatris ning Vanemuises rohkem kui 60 aasta jooksul. Nii joonistub läbi Liigeri eluloo ka suur osa eesti teatri ajaloost. Raamatus on lisaks juttu pedagoogitööst, Liiger oli armastatud ja hinnatud õpetaja nii Tartu ülikooli klubi näiteringis kui Tallinna Pedagoogilise Instituudis. 

Eesti Teatri- ja Muusikamuusemi raamatusari Elavik põhineb muuseumi kogudes leiduvatel ajaloolistel arhiivmaterjalidel. Raamatud pakuvad lugejale muusika- ja teatrilugu kõige autentsematest allikatest. «Kunstiosakond»

image074Aleksandr Igonin : 1939-2013 / Korsten, Teet, 1967-, tõlkija. - [Jõhvi] : Inforing : Jõhvi Kunstikool, 2015. - 127, [1] lk. : ill.

Elulugu. Reproduktsioonid. Fotod. Näitused «Kunstiosakond»

 

 

 

image075French dictionary plus grammar : [the complete two-in-one reference]. - Glasgow : Harper Collins, 2002. - 255 p.

The essential two-in-one reference for the learner of French: an up-to-date dictionary and a user-friendly grammar in one handy volume.Launched in 1997, the French Dictionary Plus Grammar is the ideal two-in-one reference tool for learners of French.The new millennium edition of this practical, user-friendly dictionary has over 80,000 references and 120,000 translations. It includes the up-to-date vocabulary needed for effective communication in French and English, such as terms relating to the Internet and to the new Europe.The grammar, which has been updated to present information in a clearer, more user-friendly manner and which contains a host of examples, is the perfect complement to the dictionary. Clear layout and typography make both the grammar and the dictionary very easy to use.. «Ameerika Keskus»

image076Haq, Abdul. English-Urdu, Urdu-English dictionary. - New Delhi : Star Publications, 2010. - 1460 p.

This combined dictionary includes over 70,000 words with meanings from English to Urdu and Urdu to English. «Ameerika Keskus»

   
© Narva Keskraamatukogu 2019