Viited  

krenh small
lastekas s est
america22

logo2

books est

gb s

   

sobaka83

Igal laupäeval kell 12:00 - 13:00
Loeme “Lugemiskoeraga”.
„Lugemiskoer“ on professionaalne kuulaja ja tähelepanelik sõber.
Eelregistreerimine tel. 35 91467

image043Kivirähk, Andrus. Millest kõneleb vana taksojuht kuupaistel. - Tallinn : [Eesti Keele Sihtasutus], 2018. - 231, [1] lk. : ill.

Andrus Kivirähki värske jutukogu toob lugejani 12 novelli ja monoloogi. Kaasa saab elada kolme paksu, pimeda hobuse, üksiku põie, "Loomingu" peatoimetajate, metsavendade, tulnukate heaks töötavate koduperenaiste ja veel paljude teiste olevuste imeväärsele ja õpetlikule saatusele. «Laenutusosakond»

 

 

 

image044Kivirähk, Andrus. Köster : näidendid. - Tallinn : EKSA, 2018 ([Tallinn]. - 358, [1] lk.

Raamatusse on koondatud näidendid Kevadine Luts, Köster, Vaimude tund Koidula tänavas, Kaarnakivi perenaine, Alias, Isamaa pääsukesed. «Laenutusosakond»

 

 

 

image045Kiin, Sirje. Pühendused. Mälestusi eesti kirjanikest. - [Tallinn] : Hea Lugu, 2018. - 190, [1] lk. : ill.

Sirje Kiini mälestusteraamat on eeskätt pühendatud kirjanikele, kelle elu ja loomingut ta on uurinud aastaid: Marie Under, Kersti Merilaas, Ivar ja Astrid Ivask, Juhan Viiding. 
Ent elu on teda kokku viinud ka autoritega väljaspool Eestit: Arved Viirlaid, Urve Karuks, Juhan Kristjan Talve. 
1980. aasta autentsed päevikumärkmed avavad ajaloolise 40 kirja sünniloo taustu. Milline oli Wellesto kirjandusrühmitus? Kes peitusid Sirje Sinilinnu, Ene Hölderlini või Max Harnooni varjunimede taga? Vastused leiad siit raamatust.
«Laenutusosakond»

 

 

image046Rakke, Kerttu. Häbi. - [Tallinn] : Mitu Juttu, 2018. - 184 lk.

Kerttu Rakke psühhoanalüütilise alltooniga romaan „Häbi“ annab lugejale ausa läbilõike häbimehhanismi karistavast toimest, mille eesmärk on panna tõrjutud, katkised või jäigast normaalsuse mallist väljaheidetud tundma igavest süüd oma olemas olemise pärast.

Eesti ilukirjanduses on see üks väheseid romaane, mis avab häbi mõisted selle erinevatel tasanditel, näitab selgelt, kuidas häbimehhanismiga on seotud põlvkondlikud suhted, üksindus ja seksuaalsus ning kuidas häbil on võim röövida nii iseseisvus, enesekindlus kui optimistlik tegutsemisvõime. «Laenutusosakond»

 

image047Persson, Leif G. W. Vaba langemine otsekui unenäos : romaan ühest kuriteost / Haasma, Kadi-Riin, 1974-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 510, [1] lk. : ill.

15. augustil 2007 saab Rootsi kriminaalpolitsei juhil Lars Martin Johanssonil mõõt täis. Olof Palme mõrv tuleb ära lahendada. Aegumistähtaeg on varsti ukse ees ja sama vääramatult läheneb ta enda pensioniiga. Kas poleks imeline panna oma karjäärile punkt just selle juhtumi lahendamisega?
Salaja kogub ta kokku kõige arukamad kolleegid, eitades samal ajal meedias uue juurdluse algatamist, ning koos hakkavad nad värske pilguga üüratut uurimismaterjali läbi käima. Christer Pettersson ei tapnud peaminister Palmet. See asi tehakse ruttu selgeks.
Aegamisi, ent kindlalt kerkib esile uus ja üllatav versioon.
Ent kas see on ikka õige – ja kas tõde on võimalik ka avalikult kuulutada? «Laenutusosakond»

image048Persson, Leif G. W. Teisel ajal, teises elus : romaan ühest kuriteost / Haasma, Kadi-Riin, 1974-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 412, [1] lk.

Neljapäeval, 30. novembril, Karl XII surma-aastapäeval möllavad Stockholmi südalinnas ulatuslikud meeleavaldused. Umbes samal ajal tapetakse ühe riigiasutuse võrdlemisi tähtsusetu ametnik oma Östermalmi korteris. Häirele reageerib vastu tahtmist Jarnebring. Kui ta koos oma uue kolleegi, kriminaalinspektor Anna Holtiga kohale jõuab, on kurjategija aga juba minema lipsanud. Juurdlus lõpetatakse üsna varsti ning suunatakse nende raskete vägivallakuritegude hulka, mis ongi jäänud lahendamata. 
Samal ajal paistab juhtum elavat salaelu. Kaitsepolitsei käib ringi ja esitab mõrvaohvri ja teda ümbritsenud inimeste kohta küsimusi – küsimusi teise aja ja teise elu ning oluliselt tõsisemate kuritegude kohta kui see, millest Jarnebring ja Holt püüavad sotti saada. 
Politseidirektor Lars Martin Johansson on nimetatud kaitsepolitsei operatiivbüroo juhiks. Nüüd on uued asjad käsil ja viimane aeg koristada toad vanadest luukeredest, mis ta eelkäija on kapo kappidesse kogunud. Ent kõik ei kulge ootuspäraselt. Tal tuleb tegeleda hoopis teise ajaga, kus need inimesed, kellega Johansson kohtub, on elanud teist elu. See, et Johansson, Jarnebring ja Holt lahendavad justkui möödaminnes ära ka ühe riigiasutuse võrdlemisi tähtsusetu ametniku mõrva, on väike lohutus võrreldes kogu muu jamaga, mis lahti läheb. 
«Laenutusosakond»

image049Moström, Jonas. Kesköötüdrukud / Koppelmaa, Liisa, tõlkija. - [Tallinn] : Kunst, 2018. - 415, [1] lk.

Linn on ärevuses ja politsei kardab, et tulemas on veel jõhkraid rünnakuid. Nathalie Svensson, kes on Skandinaavia juhtiv kurjategijate profileerija, kutsutakse uurimisele appi. Temaga ühineb inspektor Johan Axberg, kes reisib Sundsvalli Rootsi põhjaosast. Johan ja Nathalie on hiljuti lahendanud ühe õudse juhtumi koos, kuid hoolimata sellest ootavad mõlemad taaskohtumist väga.

Kõik tõendid viitavad ühele ja samale ründajale, kõik ohvrid on üliõpilased, kõik on samas vanuses ja välimuselt üllatavalt sarnased. Peamine kahtlustatav on süüdimõistetud vägistaja, kes on värskelt vanglast välja saanud ja tagasi linnas. Tal pole alibit, kuid Nathalie instinktid ütlevad talle, et see ei ole nii lihtne. Uurimise käigus avastab ta salajase organisatsiooni, mida ühendab pimestav viha naiste vastu …

„KESKÖÖTÜDRUKUD” ON JONAS MOSTRÖMI KOLMAS NATHALIE SVENSSONI SARJA RAAMAT. «Laenutusosakond»

image050Bengtsdotter, Lina. Annabelle / Johansson, Tiia, 1957-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 348 lk.

2017. aasta Crimetime Specsavers parima debüütkrimiromaani auhind.

Soojal suveõhtul kaob Västergötlandi ja Värmlandi piiril asuvast väikesest Gullspångi asulast 17-aastane Annabelle. Tüdruku vanemad on murest murtud, kohalik politsei nõutu ja ühingu Kadunud Inimesed otsingud osutuvad edutuks.
Stockholmist saadetakse kohale kriminaalinspektor Charlie Lager – osav politseinik, kes on töös leidnud rutiini, mida nõuab tema sisimas valitsev kaootilisus.
Charlie tõrgub ega taha sõita, aga lõpuks talitab nagu alati ja allub korraldusele. Sellest saab reis minevikku – Charlie on sunnitud tagasi pöörduma paika, kust ta 14-aastaselt lahkus, minevikku ja lapsepõlve, mida on püüdnud selja taha jätta.
Sel ajal, kui Charlie uurib Annabelle’iga juhtunu asjaolusid, avastab ta hirmutavaid seiku oma päritolu kohta…
«Laenutusosakond»

image051Moss, Helene. Cougar. [1. osa]. - [Tallinn] : Sõna Varjud, 2018. - 238 lk.

Eesti autori poolt pseudonüümi all kirjutatud triloogia „Cougar“ esimene osa räägib kaasahaaravalt ühe naise kujunemisloost noorte meeste seksuaalseks võrgutajaks ehk cougar’iks.

Viktoria on 43-aastane kena välimusega, nooruslik, enesekindel ning majanduslikult iseseisev naine. Vaatamata äsja läbielatud valusale lahkuminekule pikast abielust, hakkab tal firma jõulupeol arenema ootamatult imeilus suhe 17 aastat noorema kolleegi Robertiga. Viktoria hirm vanusevahe ees tundub esialgu asjatu, kuni ühel päeval sarnaselt keskeakriisis eksabikaasaga jätab ka Robert ta noorema naise pärast maha. Tundes, kuidas ta enam mitte kellelegi vajalik ei ole, paistab ainsa pääseteena vabasurm.
Kas võivad aga olla elul loo peategelasega hoopis teised plaanid? Nurjata haavatud hingega olendi enesetapukatse, saates ta seejärel etturina Seksijumala malelauale, tehes temaga käike aina nooremate ja nooremate meeste käte vahel? Pimestades õnnetut järjest suureneva seksuaalse iha ja naudingujanuga noormeeste järele, kohkumata seejuures tagasi ohtliku mänguga kaasnevate tagasilöökide eest? Peita ta puuma rüüsse, pannes murdma metsiku kaslasena lubadusi ja põhimõtteid, mille järgi on elatud rangelt kogu elu?


Rohkete intiimstseenidega vürtsitatud romaan ei ole soovitatav alla 18-aastastele ega konservatiivsete seksuaaleluliste vaadetega lugejatele. «Laenutusosakond»

image052Kordemets, Gerda. Viktor Korol, Siberi võmm : Tallinn lõhnab. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 295 lk.

Ta seisis nüüd lennujaama ees, silmad kinni, üks käsi kohvrisangal, teine natuke häbelikult peaaegu südamel, sulges silmad ja tõmbas Tallinnat sügavale kopsudesse. Tallinn lõhnas nagu tõotatud maa. Nii saabub Eestisse Viktor Korol, Siberi võmm, umbes 45, sportlik, brünett, ebamääraste pruunikasroheliste silmadega, mille paremast nurgast lookleb arm.

Teleseriaalist tuttav seltskond lahendab selle raamatu kaante vahel kolm mõrvalugu – „Pokemonid“ „Hole in One“ ja „Ainult üks kord elus“ – aga Korolilt endalt ei õnnestu tema kolleegidel saladuseloori kergitada, hoolimata patoloog Mõisniku analüütilisest mõistusest, Tanja sarmist või Priki visadusest. «Laenutusosakond»

 

image053Reichardt, Heli. Siinpool linnuteed. - Tallinn : Varrak, 2017. - 316, [1] lk.

Keegi ei sünni tühjale kohale: meie ees on läinud esivanemad, meie taga tulevad järeltulijad. Elust, mida iga inimene siin maa peal elab, jäävad nii nähtamatud kui ka nähtavad jäljed, mis omavahel peente niitidena põimuvad. 
Romaani „Siinpool Linnuteed” tegevus toimub siin ja praegu: Tallinnas, kus peategelane Lilli elab, ühes linnaäärses vanadekodus, kus ta töötab, ning Läänemaa tühjenevas rannakülas, kus ta pärib oma onult Saueaugu talu.
Kõik on turvaliselt tavapärane, kuni naise ellu murravad sisse sündmused, mis panevad ta valikute ette – ikka lootuses, et parim on alles ees. 
Romaan „Siinpool Linnuteed” on Läänemaal elava Heli Reichardti kolmas raamat. Romaan „Walpurgi öö” ilmus 2014. aastal, lasteraamat „Leenu ja Liisu lood” 2015. aastal.
Käesolevale romaanile on oodata järge. «Laenutusosakond»

 

image054Reichardt, Heli. Siinpool linnuteed. II osa. - Tallinn : Varrak, 2018. - 316, [1] lk.

Heli Reichardti raamatu „Siinpool Linnuteed” esimene osa lõppes kõige põnevamal hetkel − sõna otseses mõttes pommiplahvatusega. Romaani teises osas vaadeldakse, mis sai tegelastest edasi, ent − nagu varemgi − heidetakse ka tagasipilke minevikku. Olulisel kohal on endiselt inimsuhted kogu oma keerukuses − valus ja võlus −, aga esiplaanile tõusevad ka küsimused usust ehk teisisõnu küsimused inimese suhetest jumalaga. Kas tänapäeva mammonakeskses elus ongi jumalal või usul mingit kohta? Või peab inimene jumalata maailmas ise hakkama saama?

Raamatusse ilmub ka uusi tegelasi, kes annavad usuküsimustele veel ühe vaatenurga: kas nn sensitiivid ongi pelgalt šarlatanid või oskavad nad tõesti inimesi aidata?

Raamat hõlmab elu − eriti elu Eestis − kogu selle kirevuses ja pakub arutlusainet kõigile, kes püüavad seda mõtestada ja vaigistada sõdu, mis toimuvad ennekõike inimeses endas. «Laenutusosakond»

image055Raud, Piret. Initsiaal purjeka ja papagoiga. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 201, [1] lk.

Piret Raua esimene täiskasvanutele mõeldud romaan räägib tunnustuseihalusest, mis suuremal või vähemal määral mõjutab kõigi tegelaste väärtushinnanguid ja valikuid. Samas on siin juttu ka eneseotsingutest kunstis ja väljaspool kunsti.

19-aastane Simon Limbres satub autoõnnetusse. Haiglas diagnoositakse ajusurm ja noormehe veel töötav süda otsustatakse siirata surevale naisele. Liigutav ja mõtlemapanev lugu on intiimne sissevaade toimuvaga seotud inimeste kõhklustesse, leina ja lootusse kahekümne nelja tunni jooksul. «Laenutusosakond»

 

image056Kerangal, Maylis de. Parandada elavaid / Tomasberg, Leena, 1965-, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 213 lk.

19-aastane Simon Limbres satub autoõnnetusse. Haiglas diagnoositakse ajusurm ja noormehe veel töötav süda otsustatakse siirata surevale naisele. Liigutav ja mõtlemapanev lugu on intiimne sissevaade toimuvaga seotud inimeste kõhklustesse, leina ja lootusse kahekümne nelja tunni jooksul. 

Maylis de Kerangal (snd 1967) on prantsuse kirjanik. Ta on pälvinud kirjandusauhinna Prix Médicis ning olnud Goncourti preemia nominentide seas. „Parandada elavaid“ pälvis nii lugejate kui ka kriitikute tunnustuse ning selle põhjal on valminud nii film kui ka teatrilavastus. «Laenutusosakond»

 

image057Carlan, Audrey. Kalendritüdruk. Juuli. August / Saarm, Liina, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 270, [1] lk.

"Kalendritüdruku“ neljandas raamatus saadetakse eskorttüdruk Mia Saunders esmalt eksootilisse Miamisse, kus teda ootab maailmakuulus hiphopartist Anton Santiago – mees, kes on sama kuum nagu ta nimigi.
Anton on läbinisti võrgutaja, harjunud saama iga naise, kelle ta sihikule võtab. Ta on mänguline, julge ja seksikas ega tee saladust sellest, et näeks Mias heameelega oma järgmist vallutust.
Kas pärast juunikuist traagilist üleelamist Washingtonis võib Anton Mia jaoks olla just see, mis vaja, et edasi liikuda? ***


Jätnud Miami ja hiphopirütmid seljataha, ootab Miat nüüd augustikuine Dallas, kus kohalik naftaärimees Maxwell Cunningham on palganud neiu kehastama tema õde eesmärgiga petta ära terve plejaad ahneid investoreid.
Mia ja Maxwell klapivad esimesest päevast alates ning Mia koduneb mehe perekonnas erakordselt kiiresti. Maxi õe teesklemine – käkitegu! Ent mida rohkem Mia oma rolli sisse elab, seda rohkem hakkab talle tunduma, et midagi ei ole päris paigas.
Mis saladust Maxwell varjab ja mis motiiviga ta tegelikult Mia välja valis?


Seekordne on Ameerika kirjaniku Audrey Carlani ülemaailmse menusarja „Kalendritüdruk“ neljas raamat. «Laenutusosakond»

image058Atwood, Margaret. Nõiasigidik : ümber jutustatud William Shakespeare'i "Torm" : [romaan] / Jesmin, Riina, 1958-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 318, [1] lk.

Shakespeare’i „Tormi” ainetel loodud „Nõiasigidik” on lugu kättemaksust, uutest võimalustest ja petlikest illusioonidest.

Makeshivegi teatrifestivali kunstiline juht Felix on tippvormis. Iga tema uus lavastus suudab hämmastada ja üllatada. Järgmiseks on tal plaanis tuua lavale Shakespeare’i „Torm” ja teha seda nii, nagu keegi kunagi varem pole teinud. Lisaks aule ja kuulsusele, mis lavastus talle tooma peaks, loodab ta tüki abil ka oma hingehaavu ravida.

Olukord võtab aga ootamatu pöörde, kui Felix reedetakse. Üleelamistest räsituna elab Felix kõrvalises paigas väikeses lobudikus, kus teda kummitavad mälestused nii armastatud ja kaotatud tütrest kui ka kättemaksust. Kaksteist aastat hiljem saab Felix oma võimaluse ja kättemaksuplaan hakkab kuju võtma kohaliku vangla seinte vahel, kus mees vangidele teatritunde annab. Uuesti „Tormi” lavastama asudes seab ta oma reetjale kuratlikult kavala püünise. Kui kõik hästi läheb, õnnestub Felixil vaenlane võita ja taas jalule tõusta. Aga elul – ja veelgi enam teatril – on kombeks üllatada. «Laenutusosakond»

image059Cleeves, Ann. Vareselõks / Villmann, Peeter, 1949-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 461, [1] lk.

Tuntud inglise krimikirjaniku Ann Cleevesi „Vareselõks” on raamat, millega sündis ülipopulaarse telesarja „Vera” kangelane politseiinspektor Vera Stanhope.
Kolm naisbioloogi viivad Põhja-Inglismaa mägedes üksildases kohas paiknevas välibaasis läbi keskkonnauuringuid. Kõik nad on värvikad isiksused ja kõik nad teavad nii või teisiti, mida tähendab reetmine … Ja siis leitakse üks neidudest tapetuna. Mõrvale oli eelnenud ka enesetapp − vahetult enne bioloogide saabumist välibaasi võttis seal endalt elu lähedalasuva talu perenaine.


Sündmuskohale jõuab veel üks naine, kelleks on mõrva uurima suunatud inspektor Stanhope. Tuleb välja, et enesetapu sooritanud talunaine oli tema ammune sõbranna. Juurdlus omandab seetõttu inspektori jaoks ka minevikku ulatuva isikliku mõõtme. Keerukalt läbi põimunud minevikusaatustest hakkabki hargnema lugu, mille päevavalgele toomisel toetub Vera Stanhope oma terasele pilgule, loogilisele mõtlemisele, tundlikule vaistule ja kogemustele.

„Vareselõks” on põnev kriminaalromaan, mille sündmustik leiab aset kohas, kus võib veel tajuda sidemeid „vana hea Inglismaa” kommete ja tavadega. «Laenutusosakond»

image060Carr, Robyn. Pere kokkutulek / Tamm, Ketlin, tõlkija. - [Tallinn] : Ersen, 2018. - 320 lk.

Erakordne jutuvestja New York Timesi menuautor Robyn Carr tabab kaunilt tundeküllast ja keerulist dünaamikat, mis käib iga pere liikmeks olemise juurde. Lugejad saavad naerda ja pisaraid valada, kui avastavad, mis tunne on kogeda kõige olulisemate inimeste armastust, toetust ja heakskiitu.

Sõjaväest lahkunud Dakota Jones on elu ristteel. Et tema vanem vend ja noorem õde on end Sullivani ristumiskohas õnnelikult sisse seadnud, loodab temagi selles paigas veidi pead klaarida, enne kui järgmisele seiklusele asub. Ent sarnaselt teiste ristumispaiga külalistega köidavad tedagi kohalikud maalähedased ja pealtnäha lihtsa eluviisiga inimesed.

Paraku ei oska ta aimatagi, kui kiiresti olukord keeruliseks muutub. Uustulnukana on ta kõigi, iseäranis kohalike vallaliste naiste sihikul. Algul naudib ta tähelepanu, kuid siis tunneb tõmmet ainukese naise poole, kes tema vastu huvi ei ilmuta. Kvaliteetaeg õe ja venna seltsis mõjub silmiavavalt. Mida rohkem ta neid tundma õpib, seda paremini õpib ta tundma ka iseend ja oma tõelisi soove.

Kui õed-vennad Jonesid kogunevad perekondlikku pulma, saavad neli täiskasvanut esimest korda kokku nii, nagu seda nende lapsepõlves kunagi ei juhtunud. Nad pingutavad, et üksteise olemuse ja puudustega leppida ning peresidemete tegelik olemus ja tugevus pannakse proovile. Lõpuks taipavad kõik, et pereliikmed on ainukesed, kes suhtuvad sinusse sellisena, nagu sa oled, ja armastavad sind ikkagi. See tõsiasi aitab Dakotal leida kodu ja pere, millest ta on alati unistanud.

Eelmised raamatud:
Mida kõike me leiame. Esimene raamat
Kohe hakkab juhtuma.
Teine raamat «Laenutusosakond»

image061Paris, B. A. Too mind tagasi : [kadumine. Kahtlused. Hirm] / Puskar, Raili, 1957-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 302, [1] lk.

"Too mind tagasiˮ paneb sind kahtlema kõiges ja kõigis kuni pööreterohke lõppvaatuseni.

Finn ja Layla on Prantsusmaal, teel suusapuhkuselt koju otsustavad nad maantee ääres korraks peatuse teha. Finn läheb tualetti, Layla jääb autosse. Kui Finn naaseb, ei ole naist enam autos. Otsingutest hoolimata jääb Layla kadunuks.

Kaksteist aastat hiljem, tagasi Inglismaal, on Finn kihlatud Layla õe Elleniga. Ta on õnnelik ja minevik meenub talle harva. Kuni ühel päeval leiab ta koju tulles Elleni diivanil kössitamas. Naisel on midagi sõrmede vahel. Midagi, millel on tähendus vaid Finni, Elleni ja … Layla jaoks.

Päevad mööduvad ning Finn ja Ellen hakkavad saama aina enam kummalisi märke Layla kohalolust. Mida rohkem küsimusi üles kerkib, seda pingelisemaks nende suhe muutub.

Kas võib olla, et Finni esimene armastatu Layla on elus ja otsustanud pärast kõiki neid aastaid mehega jälle ühendust võtta? Või on salapäraste ja aina painavamate märguannete taga isik, kes naise röövis?

Närvekõditav psühholoogiline põnevik „Too mind tagasi“ on Prantsuse-Iiri kirjaniku B. A. Parise kolmas romaan. Tema varasemaid teoseid – eesti lugejatelegi tuttavaid „Suletud uste taga“ ja „Murdumine“ – on tõlgitud rohkem kui 40 keelde. «Laenutusosakond»

image062Woolf, Virginia. Tuletorni juurde / Talvet, Malle, 1955-, tõlkija. - [Tallinn] : Hea Lugu, 2018. - 223, [1] lk.

„Tuletorni juurde“ on psühholoogiline põnevusromaan. Väline tegevus peaaegu puudub, seda asendab tegelaste teadvuse ülitäpne ja (kaas)tundlik kirjeldamine. Woolfi proosa on rütmiline, lause pikk, semikooloni-, kooloni- ja komaline. Väga olulised on sulud, sageli on sulgudesse paigutatud teadvusajaga lõikuv reaalaeg. Aga ka surm, mida ei kirjeldata – see jääb sulgudesse, sõnade taha ja vahele.

Ajaks, kui raamat uue osaga uuesti algab, on tähtsamad tegelased lahkunud. Põimuvatest teadvustest tähtsaim on mrs Ramsay oma. Kuid see ei tule sellest, et ta on naine, vaid sellest, et ta on ema. Ema kaheksale lapsele, kelle eest ta lisaks mehele peab hoolt kandma.

„...kui tahes terased me ka pealispinnal pole, allpool oleme me väga tõsised, väga sügavad ja väga inimlikud.“ See on Woolfi loomingu moto ja mõte. «Laenutusosakond»

image063Willett, Marcia. Seitse päeva suvel / Karting, Elisabet, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2018. - 189, [1] lk.

Kaksikute toimekas ema Liv ootab väga puhkust Devonis, hoolimata sellest et tema ja Matti suhtesse on siginenud ärevaks tegevaid noote. Liv on kindel, et mees on lihtsalt nendega koos puhkama sõitmiseks liialt hõivatud. 
Bazile meeldib väga terve perega mere ääres käia. Ent kui saabub ootamatu külaline, avastab ta, et minevik ja tulevik kisuvad teda eri suundades. 
Lahkuminekust toibuv Sofia soovib veeta vaikse suve mere ääres … kuni ta kohtub Baziga ja tema plaanid pööratakse pea peale. Sofia teab, et võtab kõike liiga tormakalt, kuid kas võib olla, et sellest suvest saab alguse midagi uut?
Linna jäänud Matt võib Livist ja lastest puudustki tunda, aga kui ilmub välja üks ammune sõber, viib see tema mõtted mujale. Mida teab sõber tema perekonna minevikust?


Sedamööda kuidas suvi pingeid üles kruvib, hakkab puhkus mere ääres võtma aina kummalisemaid pöördeid. «Laenutusosakond»

image064Slaughter, Karin. Hea tütar / Kolk, Jüri, 1972-, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2018. - 431, [1] lk.

Kaks tüdrukut aetakse relva ähvardusel metsa. Üks põgeneb oma elu eest. Teine jääb maha …

Kakskümmend kaheksa aastat tagasi toimus kohutav rünnak Charlotte’i ja Samantha perekonna kodule ning tol ööl hävitati tüdrukute elu täielikult. Nende ema tapeti. Nende isa – Pikeville’i tunnustatud kaitseadvokaadi – süda murdus.

Selle jubeda öö saladused neelasid kõik. Nüüd on Charlotte’ist saanud isa eeskujul advokaat – ta on täiuslik hea tütar. Aga kui vägivald taas Pikeville’i tabab ning jahmatav tragöödia kogu linna traumeerib, tõmmatakse Charlotte jälle õuduste keerisesse. Ta pole mitte ainult esimene tunnistaja kuriteopaigal, vaid see on juhtum, mis taaselustab kohutavad mälestused, mida ta on püüdnud liigagi kaua alla suruda.

Šokeeriv tõde kuriteo kohta, mis tema perekonna aastakümneid tagasi hävitas, ei jää igaveseks peitu …

Karin Slaughter on nüüdisaegse kirjandusmaailma üks populaarsemaid ja tunnustatumaid autoreid. Slaughter oskab kirjutada lugusid, mis poevad lugejale naha alla, ja põhjusega on talle antud Ameerika põnevike kuninganna tiitel.

Tema raamatuid on üle maailma müüdud rohkem kui 35 miljonit eksemplari ja tõlgitud ligi 40 keelde. Pingest ja pööretest tulvil „Hea tütar“ on Slaughteri 17. romaan, mille on põnevike austajad ühtlasi tunnistanud seni üheks tema parimaks teoseks. «Laenutusosakond»

image065Veskis, Kaarel. Autismi olemus : neuroloogilise mitmekesisuse kaitseks. - [Tallinn] : Pilgrim, 2018. - 463 lk. : ill., portr.

See raamat on ühe suurte teadmistega autisti “laiendatud” autobiograafia, süvauurimus iseendast ja autismist, kirja pandud harvaesineva põhjalikkuse ja kirega. Mul pole vähimatki aimu, kas kõik selles raamatus esitatud mõtted ja seisukohad peavad tingimata vett, kuid kindlasti on see suureks toeks autistliku meelelaadiga inimestele ja nende lähedastele. Miski selles raamatus hämmastas mind. Olles lugemise lõpetanud, jäi kummitama ainult üks mõte: “Ma tahaksin olla autist!”

Valdur Mikita kirjanik ja semiootik

Väga põhjalik ja sisukas ülevaade autismist ja autistlike inimeste sisemaailmast. Minu jaoks teeb raamatu eriti väärtuslikuks just see, et autor teab täpselt, millest ta räägib. Autismis ja autistlike inimeste maailmatajus on midagi, millest on meil kõigil üht-teist õppida. «Laenutusosakond»

image066Attenborough, David. Noore loodusuurija seiklused / Lepik, Maria, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 453 lk., [8] l. ill.

Raamatus „Noore loodusuurija seiklused“ tutvustab armastatud loodusfilmide tegija David Attenborough oma nooruspõlve loomakogumisretki, mille eesmärk oli püüda Londoni loomaaiale haruldasi loomi ning teha sellest BBC jaoks filme ja telesarju. Esimene retk viis Guyanasse suur-sipelgaõgija, teine Indoneesiasse komodo varaani ja kolmas Paraguaysse vöölase järele, kuid muidugi tutvuti igal reisil ka paljude muude iseäralike loomadega. „Noore loodusuurija seiklused“ on kirjutatud Attenborough’le omase sarmi ja huumoriga ning varustatud hulga toonastelt retkedelt pärit fotodega. «Laenutusosakond»

 

image067Kangur, Paavo. Eesti maffia : organiseeritud kuritegevus taasiseseisvunud Eestis. - [Tallinn] : Rahva Raamat, [2018]. - 269 lk. : ill., portr.

Selle raamatu kirjutamise ajal sai läbi vaadatud tuhandeid lehekülgi toimikuid ja sadu ajakirjanduses ilmunud artikleid. Vaevalt, et toimikud, süüdistuskokkuvõtted ja kohtuotsused kirjeldavad täit tõde, aga püüame siiski anda edasi pildi, mis näitab võimalikult tõetruult neid hoogsaid sündmusi, mille vallandas Eesti Vabariigi taasiseseisvumine. Uurimise ja süüdistuste koostamise ajal on teinekord kasutada raudkindlad tõendid, kuid vahel vaid ebamäärased vihjed või teadlikult loodud valeinformatsioon.

Eesti organiseeritud kuritegevuse sünd jäädvustas end ajastu mällu kolme sündmusega: Kibuvitsa baari lahing, Neste bensiinijaama tulistamine ja Vabaduse väljaku pommiplahvatus.

Organiseeritud kuritegevus on linnalegend, ütles üks prokurör hiljuti ja kahjuks ei ole tal õigus. Vist. Pigem on õigus neil, kes arvavad, et suur osa Eesti kuritegevusest on väikeriigist välja kolinud, et seda juhitakse näiteks Hispaaniast ja see tegutseb näiteks Skandinaavias ja Soomes, olles olemuselt täiesti rahvusvahelistunud. Samas on otsitud ühist rahapotti, sest kui on maffia, siis võiks olla ka ühiskassa, millest lahendatakse ühiseid probleeme. Politsei ei ole leidnud Assar Pauluse rahapada ega Nikolai Tarankovi spordikotti dollaritega. Äkki seda polnudki?   «Laenutusosakond»

image068Alari, Ann. Minu Inglismaa : vana ja hea : [uus epiloog 2018]. - [Tartu] : Petrone Print, 2018. - 303 lk., [16] lk. ill.

„Sandringhamis on kuninganna Elizabeth II maaeramu, mille valitsejaks on prints Philip. Nii kuninganna kui ka kogu kuninglik perekond – ligi kolmkümmend inimest – veedavad jõulupühi alati siin. Meile näidatakse vanu fotosid, kus perekonna keskel on printsess Diana koos väikeste printside Williami ja Harryga. Legendiks on saanud lugu Harryst. Täiskasvanute vestluses öeldi, et kuningannagi tuleb teejoomise ajaks kohale, mispeale küsinud Harry üllatunult, et kes see kuninganna on. Poisipõnnile selgitati, et vanaema ongi kuninganna.”

Ann Alari on oma elu jaganud Eesti ja Inglismaa vahel juba paarkümmend aastat. Tegutsemine (aja)kirjandusvaldkonnas ja mägimatkamise hobi on Anni viinud Inglismaa eri paikadesse, kuhu autor lugejagi kaasa võtab. Teekond peaks ise¬äranis meelepärane olema ajaloo -, kultuuri ning kunstihuvilisele raamatusõbrale. Iga peatükk on omaette lugu. Pandagu aga tassike teed valmis – ja rännak võib alata!
2018. aastal lisatud epiloogis jätkab autor oma rännakut juba Brexiti-meeleoludes, muutuval Inglismaal.
«Laenutusosakond»

image069Suu-Peica, Sigrid. Minu Horvaatia : varjupaik Kotkasaarel : [uus epiloog 2018]. - [Tartu] : Petrone Print, 2018. - 272 lk., 8 l. ill.

Siin kaante vahel on lood minu omapärasest eluperioodist Horvaatias. See algas talvise erakupõlvega väheasustatud saarel, kus olin mitu kuud ainus vaba¬tahtlik, kaaslasteks eesel, lambad ja kaeluskotkad.

Minu Horvaatiasse kuuluvad veel: keeruka loomuga bioloogiatudeng, häbelik postiljon Robi, identiteedikriisis vabatahtlikud, abitu lambatall, lehmasoolikaid järavad kaeluskotkad, skorpionid vanni-toas, eriskummalised taevased matused... Aga ka horvaatidelt kuuldud lood helgest Jugoslaavia ajast ning õõvastavatest sõjaõudustest, samuti mu enda lood merehädas loksumisest, illegaalipõlvest, hullumeelsest karnevalist, oliivide korjamisest ning gaasi¬lõhnalistest seentest.

Kui mu pooleaastane vabatahtlikuaeg läbi sai, hakkasid juhtuma kummalised asjad, mis mul saarelt ära ei lasknud minna... «Laenutusosakond»

image070Võsa, Peeter. Kadunud Eesti : "Politseikroonika" lugu. - [Tallinn] : Paradiis, 2018. - 215 lk. : ill., portr.

Kui ilusaks me ka ei tahaks tulevikus sajandivahetust mõelda, tuleb tunnistada, et Eesti ei saanud ennenägematu sotsiaalse katastroofiga hakkama. Kodututehordid, tänavatel surnuks külmunud inimesed, narkomaania, vohav prostitutsioon ning lokkav kuritegevus ja korruptsioon. Need olid ajad, mil politseipatrull osutus narkodiileriks ja nii mõnigi ametnikega aset leidnud hämar juhtum mätsiti kinni.

See oli sajandivahetuse Eesti tegelik pale.

Tänapäeval oleme harjunud endalt irooniliselt küsima, kas sellist Eestit me tahtsimegi? Aga tasub korraks järele mõelda, milline nägi Eesti välja vaid mõnikümmend aastat tagasi. Nüüd küsime endalt sama küsimuse uuesti:

„Kas sellist Eestit me tahtsimegi?“ «Laenutusosakond»

image076Hamilton, Edith. Mütoloogia : aegumatud lood jumalatest ja kangelastest / Tiidus, Hardi, 1918-1999, tõlkija ; Lemetti, Piret, 1967-, tõlkija ; Tierney, Jim, illustreerija. - Tallinn : Eesti Raamat, 2018. - 370 lk. : ill.

Edith Hamiltoni raamat on rõõmustanud oma ajatute lugudega jumalatest ja kangelastest miljoneid lugejaid üle kogu maailma. Käesolev rikkalikult illustreeritud uusväljaanne annab põhjaliku ülevaate Lääne kultuuri nurgakiviks olevatest kreeka, rooma ja muinaspõhja müütidest, mis on inspireerinud inimeste loovust antiikajast tänapäevani. 

Raamatu esimene osa käsitleb antiikseid jumalaid, samuti maailma ja inimsoo loomist ning varasemaid kangelasi. Teine osa jutustab 14 müüti, nende seas argonautide retkest kuldvillaku järele, Daidalosest ja Ikarosest ning Pegasosest ja Bellerophonest. Kolmas osa räägib neljast kangelasest: Perseusest, Theseusest, Heraklesest ja Atalantast. Neljas osa jutustab Trooja sõjast ning Odüsseuse ja Aenease seiklustest. Viies osa räägib kolme suguvõsa, Atreuse ja tema järeltulijate, Teeba ja Ateena kuningasoo loo. Kuues osa sisaldab lugusid Midasest, Asklepiosest, danaiididest jt ning lühimüüte. Seitsmes osa „Skandinaavia mütoloogia“ ilmub eesti keeles esmakordselt ja annab lühiülevaate muinaspõhja jumalatest ning loomisloost. «Lugemissaal»

image077Purga, Sirje. Eepos "Kalevipoeg" mütoloogia pildikeele valguses. - [Vaela] : MrBee, 2018. - 384, [2] lk. : ill.

Kindlasti on nii mõnigi eestlane seisnud küsimuse ees, mida tahab eepos „Kalevipoeg” meile öelda, milline on tema sõnum meie rahvale. Et leida sellele vastust, tuleb esmalt õppida lugema eepose pildikeelt. Selle mõistmiseks peab aga minema tagasi üsna kaugele, inimkonna teadvuse arengu lapsepõlve.

Inimkonna arengu kaugetel aegadel, enne inimese tänapäevase mõtlemisvõime kujunemist, oli kogu tarkus maailmast ja inimestest rüütatud piltidesse. See oli inimkonna muinasteadvuse aeg, mil inimesi juhtisid ja harisid müsteeriumikoolide ehk tolleaegsete tarkusekoolide kaudu nende õpetajad. Müsteeriumipaigad on kadunud, nende õpetuse sisu on aga piltide kujul säilinud muinasjuttudes ja eepostes.

Mütoloogia sisaldab endas seitset kihti. Seega võib iga pilt peita mitmeid arenguaegu, mis kujutavad sama protsessi edasiliikumist ajas. See teeb pildikeele lahtimõtestamise väga komplitseerituks. Tundepäraselt hindame kõik oma mütoloogiat, nii eesti rahva muinasjutte kui ka eepost „Kalevipoeg”. Ometi oli nende sügavam tähendus veel avastamata. Olin isegi väga üllatunud sellest, kui suured inimarengu saladused avanevad meie eepose pildikeele kaudu. Seda avastust pakun nüüd ka teile, armsad lugejad.

Ületagem eelarvamused ja tardunud mõtteviis! Püüdkem üheskoos näha seost eepose rikkaliku pildimaailma ja mõtlevale inimesele arusaadava maailmatarkuse vahel. «Lugemissaal»

image078Vaiksoo, Jaanus. Loode-Eesti regionaalhaigla elulood / Mildeberg, Jüri, 1965-, illustreerija. - [Laagri] : Ärkel, 2018. - 52, [4] lk. : ill.

Jaanus Vaiksoo „Loode-Eesti regionaalhaigla elulood“ on valdavalt absurdihuumori võtmes kirjutatud luulevormis elupildid, mida illustreerivad 20 Jüri Mildebergi värvilist portreed. 

Sissejuhatuses kirjutab autor:

„Loode-Eesti regionaalhaigla elulood“ ongi (nagu öeldakse) lood elust enesest. Kõik need inimesed olid ajavahemikul 14. septembrist 2017 – 12. jaanuarini 2018 LERHi taastusravi osakonna patsiendid. Haiglas kohtuvad omavahel võõrad saatused. Haigla on täis lugusid. Ja neid lugusid räägitakse! Haigla on dekameroonluse häll. Metsavaikus, värske õhk, ökoloogiliselt puhas toit, kesvamärjuke ja Muhu pagarite ahjusoe leib – eks kõik see mängis kaasa, hingamine taastus ja keelepaelad läksid valla. Nii ei jäänudki muud üle, kui kõik see tulv paberile valada ja talletada tulevastele põlvedele.

Hea lugeja – tee elutarkuse varasalvede juurde nõuab hoolt ja püsivust. Olen sulle sellel teel abiliseks, keelekandjaks ja naabrimeheks.“ «Lugemissaal»

image083Ozolina, Ieva. Läti koekirjad : 50 mustrit Läti labakinnaste, sõrmitute kinnaste ja randmekatete kudumiseks / Terasmaa, Aet, 1975-, tõlkija. - Tallinn : Sinisukk, 2018. - 127, [1] lk. : ill.

Läti kultuuris ja ajaloos on labakinnastel oluline roll. Enamik mustreid on mõjutatud läti mütoloogiast ja sisaldavad mitmesuguseid traditsioonilisi sümboleid. Igal kootud mustril on kindel tähendus ja seetõttu on kõigil labakinnastel oma lugu. Kuduge endalegi paar erilise tähendusega labakindaid!

Raamatus on 50 traditsioonilistel mustritel põhinevat kavandit, mille järgi saab kududa imelisi labakuid, kauneid sõrmitud kindaid või randmekatteid. 
Raamat on teejuhiks koekirjade kirjusse ja põnevasse maailma.
«Tehnikakirjanduse osakond»

image084Van Overbeek, Hester. Meisterdame vanapuidust. 35 tänapäevast projekti mööbli ja muude kodus vajalike esemete meisterdamiseks kasutatud puidust / Lemetti, Piret, 1967-, tõlkija. - Tallinn : Hea Lugu, 2018. - 128 lk.

Rakendage oma oskusi vanapuidu ilu maksimaalselt ära kasutavate moodsate mööblitükkide ja sisustuselementide meisterdamiseks. Raamatust leiab stiilseid ja funktsionaalseid laudu ja riiuleid, ideid panipaikade meisterdamiseks ja palju muud. Kõikide projektide teostamist kirjeldavad üksikasjalikud fotodega varustatud tööjuhised. Ühtlasi õpite isetegemiseks vajalikke oskusi, näiteks saagima, lihvima, puurima, ja erinevaid puidutöötlemise võtteid, mis annavad ka algajatele tööriistade kasutamiseks vajaliku julguse. Olenemata sellest, kas teie koduks on avar ja minimalistlikult sisustatud ateljeekorter või kodune maamaja – igaüks leiab sellest raamatust midagi endale sobivat ja üsna pea hoiate kõikjal, kuhu lähete, sobiva vanapuidu märkamiseks silmad lahti. «Tehnikakirjanduse osakond»

image088Laur, Mati. Eesti kihelkonnakirikud. - Tallinn : Avita, 2018. - 224 lk. : ill.
Autori fotodega raamat on Eesti kihelkondadest ja nende kirikutest.

Eesti ala jagati kirikukihelkondadeks kohe pärast ristisõja lõppu. Muinaskihelkondadega võrreldes oli kirikukihelkondi rohkem ning nende arv kasvas iga sajandiga. 16. sajandi alguseks, mil reformatsioon lõpetas keskaja, jagunes Eesti ala juba rohkem kui 80 kihelkonnaks. Viimaseks uueks kihelkonnaks enne Eesti iseseisvumist sai 1911. aastal Viljandist eraldunud Kõpu. 1918. aastaks oli Eestis 106 kihelkonda. Üle lõunapiiri ulatusid Eesti alale veel Salatsi, Ruhja ja Luke kihelkond, mille kirikud jäid pärast piiriajamist Läti poolele. Haldusüksusena püsis kihelkond 1925. aastani, tolleks ajaks oli juurde tulnud kaks kihelkonda: Tormast eraldus Avinurme ja Vändrast Käru. Selles raamatus on piiriks 1918. aasta. Sama aasta seisu järgi on meie maanteede äärde pandud pruunid kihelkondade sildid.

Vaid mõni pühakoda on viimased aastakümned rohkem aja- kui inimkätest hoitud, aga päris võssa kasvanud pole ükski. Küll aga võib näha, et kunagine loodus-ja muinsuskaitsjate võitlus kirikuid ümbritsevate põlispuude pärast on lõppenud viimaste võiduga. Ometi ei saa me tuleviku suhtes üksnes optimistid olla. Kõike võib juhtuda. Seepärast soovitab autor kõigil veidi rehnutit pidada, millised kihelkonnad ja kirikud veel nägemata, ning pikema viivituseta teele asuda. Veel parem: kõigile kihelkondadele ring peale teha. Ja võib kindel olla: kes on näinud või suisa käega katsunud kõiki kihelkonnakirikuid Reigist Rõugeni ja Jämajast Jõhvini, saaks Pariisi sõiduks heakskiidu Voldemar Pansolt endalt („Enne kui Pariisi sõidad, käi ära Nuustakul!“).

Autor Mati Laur on TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi uusaja professor. «Kunstiosakond»

image089Eesti disaini aastaraamat 2017-2018 = = Estonian design yearbook 2017-2018 = Estonian design yearbook. - Tallinn : Eesti Disainikeskus, 2018. - 297 lk. : ill.

Eesti disaini aastaraamat koondab endas 2018. aasta Eesti Disainiauhindade nominentide tööd, annab ülevaate viimasel kahel aastal valminud parimast Eesti disainist tootedisaini, teenusedisaini, graafilise ja veebidisaini kategooriates ning esitleb noori andekaid disainereid ja disainihariduse preemia võitjat. Raamatu vahelt leiab ka 2018. aasta võidutööde nimekirja. «Kunstiosakond»

 

 

image090Vabad hinged : sümbolism Baltimaade kunstis = Wild souls : symbolism in the art of the Baltic States / Pählapuu, Liis, koostaja. - Tallinn : Eesti Kunstimuuseum, 2018. - 262 lk. : ill.

Raamat kaasneb näitusega „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Kumu kunstimuuseumis 12. oktoober 2018 – 3. veebruar 2019. Näitus „Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes“ oli esmakordselt eksponeeritud Orsay Muuseumis Pariisis 10. aprill – 15. juuli 2018. Näitus on osa Eesti Vabariik 100 sündmuste programmist. Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut nelja Balti muuseumi – Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi – kogudest. Näitus toob välja Baltimaade 20. sajandi alguse sümbolistliku kunsti erijooned. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, kuid tundsid samas hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on sageli põimunud rahvusvaheline kunstikeel ning koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märgid. Euroopast toodi kaasa loominguvabaduse idee ja usk kunsti mõjujõusse väljendada inimeses peituvaid vaimseid tasandeid. Käesolev kataloog on esimene põhjalik käsitlus Baltimaade sümbolismist, mille juhatab sisse Rodolphe Rapetti essee „Terra incognita”. Rapetti essee on kantud ambitsioonist tuua Baltimaade kunstnike looming, mida autor hindab unikaalseks nähtuseks sümbolismi rahvusvahelises kontekstis, laiemalt Lääne-Euroopa kunstipubliku teadvusesse. Lisaks rikkalikule pildimaterjalile sisaldab kataloog näitusel eksponeeritavaid teoseid tutvustavaid tekste kolme Balti riigi kunstiuurijatelt. «Kunstiosakond»

image091Eesti kaunis kodu 2018 : [kodukaunistamise konkursi võitjad : fotoalbum]. - Tallinn : Eesti Kodukaunistamise Ühendus, 2018. - 111 lk. : ill.

MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühenduse kirjastatud album "Eesti kaunis kodu 2018" on pidulik ülevaade Vabariigi Presidendi poolt autasustatud kaunitest kodudest. 
Kõikide maakondade ja 4 suurema linna kodud on esitatud koos piltide ja lühikese iseloomustusega. Albumis on Eesti Kodukaunistamise Ühenduse juhatuse esimehe pöördumine ja kodukaunistamise liikumise patrooni, Vabariigi Presidendi, pöördumine. Pöördumised on tõlgitud inglise, saksa ja vene keelde.
Album on kõvakaaneline mõõdus A4, 116 lehekülge.
«Kunstiosakond»

 

 

image092Konrad Mägi : 1878-1925 / Epner, Eero, 1978-, teksti autor. - Tallinn : Eesti Kunstimuuseum, 2017. - 136 lk. : ill., portr.

Kataloog kaasnes Eesti Kunstimuuseumi näitusega Konrad Mägi loomingust Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas Roomas (10.10.2017–28.01.2018). Näitus toimus osana Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100. juubeli pidustuste rahvusvahelisest programmist. Konrad Mägi (1878–1925) on üks kõige tuntumaid ja armastatumaid eesti kunstnikke. Tema lühike, ent intensiivne loometee vastab suurepäraselt kannatava ja eneseotsingutes looja romantilisele kuvandile, pakkudes iseseisvust, kirge ja värvi maalimislaadis ning rahvusvahelist haaret õpingutes ja reisides (Peterburi, Pariis, Norra, Itaalia).

The catalogue accompanied the exhibition Konrad Mägi at the Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea in Rome (10.10.2017–28.01.2018). The exhibition was part of the Estonian presidency of the European Union and the international celebration programme dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Estonia. Konrad Mägi (1878–1925) is one of the best-known and most loved Estonian artists. His short but intense creative life perfectly fits the romantic image of the suffering and self-searching artist. His painting style embraced independence, passion and colours, and his studies and travels took him to many places, including Saint Petersburg, Paris, Norway and Italy. «Kunstiosakond»

image093Berti, Luca. Ühe itaallase Eesti : Luca Berti fotod = An Italian's Estonia : photos by Luca Berti / Tamjärv, Maret, 1961-, eessõna autor. - [Tallinn] : Eesti Vabaõhumuuseum ; [Türi] : Saara Kirjastus, 2018. - 136 lk. : ill., portr.

Raamat „Ühe itaallase Eesti“ sisaldab itaalia fotograafi Luca Berti kõrgetasemelisi mustvalgeid fotosid, mis esitavad Eesti maaelu nähtuna võõra pilgu läbi.

Taanis elav Luca Berti on pühendunud 21. sajandi maa-maastike ja -inimeste jäädvustamisele Põhja- ja Baltimail. See on osa tema mahukast dokumenteerimisprojektist „Inimene ja loodus“, milles ei puudu ka autori omanäoline kunstnikupositsioon.

Eesti Vabaõhumuuseumi seob fotograafiga mitme aasta pikkune viljakas koostöö. Aastatel 2015–2017 muuseumi poolt korraldanud pildistamisretkede tulemusena on sündinud tõepärane pilt „tundmatust“ Eestist, igapäevasest külaelust, tavalisest maal elavast inimesest, taustaks vanad talud, põllud, teed ja kirikud. Luca Berti viljeleb töömahukat analoogfotograafiat, kasutades statiivile seatud suurt Linhofi plaatkaamerat ning sättides portreteeritavad pildile tõsiste nägudega nagu vanasti, mil pilditegemine oli suursündmus. Tema fotodelt vaatavad vastu „meie inimesed“, kellest igaühel on oma lugu. Nende kaudu avaldub aegade side, inimloomuse püsimine, lihtsate asjade ilu ja kaduvus.

Luca Berti imeliste fotodega raamat on aus ja poeetiline dokument meie ajast, suurepärane kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks. Kaunis fotoalbum sündis koostöös Saara kirjastusega. Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Itaalia Suursaatkond, selle teavitustegevusi rahastab siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. «Kunstiosakond»

image094Meriste, Renee. Mina teen Sind kuulsaks! / Einberg, Indrek Silver. - Tallinn : FD Distribution, 2018. - 249, [1] lk. : ill.

Renee Meriste on magistrikraadiga muusikatööstuse ettevõtja, kes on viimased 12 aastat elanud Los Angeleses. Muusikaga on ta seotud juba koolist alates ning organiseeritud tegevust alustas koolis pidude korraldamisega. 
Eestis on ta manageerinud ja seotud olnud ligi saja artistiga. Nende hulgas Vennaskond, Vanilla Ninja, Koit Toome, House of Games, N-euro, Tanel Padar, Kärt Tomingas, Marya Roxx, Marek Sadam jpt. Samuti on Renee olnud seotud enam kui 1000 erineva albumi ilmumisega, mis on kokku müünud üle viie miljoni eksemplari.


Muusikatööstuses on Renee tegelenud kõigega ja pidanud mitmeid ameteid - alates autojuhist ja plaadimüüjast laadal kuni vastutanud maailma suurimate staaride üle miljardi dollariliste finantside eest.

Renee suured kogemused ja tähelepanekud, mis on raamatusse kirja pandud, võivad abiks olla paljudele. «Kunstiosakond»

image095Montclare, Brandon. Moon Girl and Devil Dinosaur. Volume 1, BFF / Reeder, Amy ; Bustos, Natacha, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2017. - 160 p. : ill. – (Moon Girl and Devil Dinosaur #1).

LUNELLA LAFAYETTE is a preteen super genius who wants to change the world-but learned the hard way that it takes MORE than just big brains. Fearful of the monstrous INHUMAN genes inside her, life is turned upside down when a savage, red-scaled tyrant is teleported from prehistoric past to a far-flung future we call TODAY. The pair are many things, and together the most amazing Marvel Team-Up. «Ameerika Keskus»

 

 

image096Cain, Chelsea. Mockingbird. Volume 1: I can explain / Niemczyk, Kate, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - 136 p. : ill. – (Marvel).

Agent of S.H.I.E.L.D. Bobbi Morse, the former Avenger known as Mockingbird, goes solo in her own incredible adventures! With a scientific mind and a lethal mastery of martial arts, she's one of the most versatile, in-demand assets at Maria Hill's disposal - that makes her ideal for investigating strange goings-on in S.H.I.E.L.D.'s own medical and recovery network. And when Lance Hunter's undercover gig at the London Hellfire Club goes south, Mockingbird sets off, battle staves at the ready, to save him - and the Queen of England! From helping out a teen driven bonkers by her own new powers, to doing a little dog-sitting, Bobbi shows that she's a woman of many talents as bestselling author Chelsea Cain and artist Kate Niemczyk make Mockingbird sing! «Ameerika Keskus»

 

image097DeConnick, Kelly Sue. Captain Marvel. Volume 1, Higher, Further, Faster, More / Lopez, David, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2015. - 136 p. : ill. – (Marvel now!)

Hero! Pilot! Avenger! Captain Marvel, Earth's Mightiest Hero with an attitude to match, is back and launching headfirst into an all-new ongoing adventure! As Captain Marvel, a.k.a. Carol Danvers, comes to a crossroads with a new life and new romance, she makes a dramatic decision that will alter the course of her life - and the entire Marvel Universe - in the months to come. But as Carol takes on a mission to return an alien girl to her homeworld, she lands in the middle of an uprising against the Galactic Alliance! Investigating the forced resettlement of Rocket Girl's people, Carol discovers that she has a history with the man behind the plot. But when the bad guy tries to blackmail Carol and turn the Avengers against her, it's payback time! Guest-starring the Guardians of the Galaxy! «Ameerika Keskus»

 

image098Robinson, James. Scarlet Witch. Volume 1, Witches' Road / Del Rey, Vanesa, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - 112 p. : ill. – (Scarlet Witch #1).

Witchcraft is broken - and the SCARLET WITCH is on a journey across the globe to fix it. From the back alleys of Manhattan, to the serene Greek Isles, to the bustling streets of Hong Kong, Wanda will have to face down her foes and find out who her true friends are. But as Wanda solves magical crimes and pieces witchcraft back together, the most important question remains: Who is the mastermind that broke it in the first place? «Ameerika Keskus»

 

 

image099Edmondson, Nathan. Black Widow. 1, The finely woven thread / Noto, Phil, illustreerija. - New York : Marvel Worldwide, 2016. - [144] lk. : ill. – (Marvel now!)

You've seen Black Widow as an Avenger and even an agent of S.H.I.E.L.D. But on her own time she searches for atonement for her past as a KGB assassin - in ways of which those teams just wouldn't approve. The Black Widow goes undercover in Russia, but from its cold streets, the Hand of God reaches out to crush her...and it is as merciless as its name implies. Outmatched by the brute force of a powerful new villain, Natasha faces her deadliest test, and discovers a deadly plot unfolding that spans the entire globe. From the Marvel Universe's darkest corners, Nathan Edmonson (Who is Jake Ellis?) and Phil Noto (Thunderbolts, X-23) bring you a new series as gorgeous and mysterious as Natasha Romanov herself!  «Ameerika Keskus»