3d printer costKui sa tahad teada,
kuidas töötavad 3D printerid,
siis tule Narva Keskraamatukogu
innovatsioonilaborisse MakerLab tasuta töötuppa!

Helista 56722007

   

Uudised

   
image041Valton, Arvo. Noppeid maiselt teelt. - [Tallinn] : Kirjastuskeskus, 2020. - 225 lk.

Arvo Valtoni romaani “Noppeid maiselt teelt” peategelane Lemmik sünnib 30ndate Eesti Wabariigis, veedab oma noorukiea Siberis ja sirgub 60ndatel Eestis kirjanikuks. «Laenutusosakond»

 

 

 

 

 

image042Stalnuhhin, Mihhail. Поводырь / Минник, Ольга, toimetaja. - [Таллинн] : Argo, 2020. - 669 lk.

Mihhail Stalnuhhini romaan „Поводырь“ tähendab tõlkes ’talutajat’ või ’pimedate teejuhti’ ning kujutab endast tegelikult kahte, omavahel kaudselt seotud lugu, millest üks leiab aset kahe tuhande aasta eest ja teine tänapäeval. Ühe peategelaseks ongi pimedate teejuhina mööda Rooma impeeriumi provintse ringi rändav poiss, teise omaks – ajakirjanduspraktikant Viktor millises tahes Euroopa riigis, miks mitte Eestis. Mis on neil ühist? Kes neist on talutaja ja kes talutatav? Kumbki kulgeb oma teed, vastab nendele väljakutsetele, mida talle esitab tema saatus, ja kumbki saab selle, mille on ära teeninud. Kaalukaussidele heidetakse ammumöödunu ja tänapäev, ning mis te arvate, kummale öeldakse: „Kaalutud ja leitud kerge olevat“? Romaanis seguneb bulgakovlik lummus rafineeritud ja julma antiikfilosoofiaga, maalides ühtlasi kentsaka pildi meie kaasaegsest ühiskonnast. Romaani autoriks on küll tegevpoliitik, kuid raamat ei ole poliitikast ega poliitiline. See-eest on tegemist kirjandusliku suursaavutusega – ka vaieldamatute, laialt tuntud ekspertide, näiteks Tallinna Ülikooli vene kirjanduse professori Irina Belobrovtseva hinnangul. «Laenutusosakond»

 

image043Holvandus, Juune. Maja mäletab. - [Tallinn] : Eesti Raamat, 2020. - 341, [1] lk.

Selle raamatu peategelane on maja.

Ta asub Tallinnas Nõmmel Männiku tee ääres, üks vanemaid sealkandis. Ühe sajandi vältel, mis inimelu seisukohalt on pikk, ent ajaloo seisukohalt olematu aeg, on ta peavarju pakkunud paljudele erinevatele inimestele.

Maja võib rääkida, et nende inimeste tee õnnele erineb vaid pealtnäha. Tema on paigal püsinud, kogunud ja põiminud kokku kõigi oma elanike elude lõngad kirevaks pildiks. Vähe on nõnda elatud elusid, kus suudetaks harjunud elustiili muuta, teab maja, ja suunab peenikest naeru pidades elanikke seepärast karvupidi kokku, et nad ometi õpiks koos eksisteerima.

Maja on pika eaga, tema mällu jäävad jäljed kõigist kunagistest elanikest, ka pealtnäha tühistest. Vanasse majja elama asudes pead arvestama, et endiste aegade mõju on tuntav isegi siis, kui oled seinad ja katuse uutega asendanud.

Juune Holvandus on ajakirjanik ja kirjanik. Ta on avaldanud romaani „On sul juba boyfriend?“ (2003), islamimaailma tutvustava raamatu „Arabesk, vesipiip ja umma“ (2007) ning reisijuhi „Punasest merest Jordani jõeni“ (2015). «Laenutusosakond»

image044Adamson, Hendrik. Elu sõnad : järelpõiming / Runnel, Hando, 1938-, koostaja. - Tartu : Ilmamaa, 2020. - 149, [2] lk.

Käesolev kogumik on järelpõimik Hendrik Adamsoni (1891–1946) seni ilmumata rikkalikust luulest, pärit aastaist 1913–1946. Raamat kirjeldab omal moel autori traagilise varjundiga hingeelu ja kulgemist läbi oma elu- ja ajaloo. Individualistlik ja egotsentriline nende jaoks, kes eelistasid poliitkorrektset ajakajalisust, teravalt hingekriipiv lugejale, kes on harjunud pastelsete maastikukirjelduste ja õrna lembeluulega – Adamson ajab üle ääre, ütleb otse või murdes, pahupooli avalikuks jättes ja kirge kartmata. Hinge traagelniidid ja elupaikade kirju lapivaip võivad esmapilgul näida kaosena, kuid lõppkokkuvõttes on see eesti luule kõrgmood. «Laenutusosakond»

 

 

 

image045Ree, Riina. Saja rahva armastuslood. - [Tallinn] : Rahva Raamat, 2020. - 175 lk.

Kunagi pandi mulle kaarte. Küsisin, kuidas oma elu armastuse leian. Kaardimoor vastas: „See juhtub ühel reisil, millega läheb midagi viltu”. Küsisin: „Kas see peab olema pikem või kaugem reis?” – „Ei, see võib olla ka paar peatust trammiga.

*

Rääkides paljude inimestega vist kõige köitvamast teemast üldse – armastusest, olen täheldanud, et see kunagi mulle öeldud ennustus kehtib ka paljudele teistele. Armastus leiab meid tihti võõras keskkonnas ja võõra, hoopis teistsuguse taustaga inimese kujul.Enamus neist lugudest on pärit otse elust, detaile on muudetud äärmiselt vähe. Äkki tuned ära mõne oma sõbra, sõbranna, sugulase, kolleegi või hoopis kuulsa inimese? «Laenutusosakond»

 

image046Lind, Tuule. Viimane piisk. - Tallinn : Eesti Raamat, 2020. - 189 lk.

Õnnetus ei tule kunagi üksi, teadis vanarahvas öelda. Seda saab tunda ka Markus, keda tabab korraga mitu jama: ülemus on rahulolematu, abikaasa kuidagi võõraks jäänud, enesehinnang kipub kiiresti allamäge veerema. Kui siis ämm tuleb välja täiesti uskumatu süüdistusega, tunneb Markus, et eluisu hakkab ära kaduma.

Just sel kõige hullemal ajal saabub tema ellu ootamatult Liisa – naine, kes sipleb samamoodi probleemidepuntras ja oskab seetõttu ära tunda ja aidata meest, kelle kannatustekarikas hakkab täis saama. Kahekesi proovivad nad tulla toime muredeportsuga, millest jaguks kümnele. Aga armastus ja teineteise hoidmine, elutahe ja soov mitte alla anda aitavad nad lõpuks taas valguse kätte.

Tuule Lind on avaldanud kaheksa raamatut: „Pööratud kuu“ (2008), „Päev algab öösel“ (2010), „Vale tõde“ (2011), „Eelijapäev“ (2012), „Ühe elu killud“ (2014), „Kättemaksukohuslane“ (2015), „Tavaline perekond“ (2016) ja „Liivakella helinal“ (2017). «Laenutusosakond»

image047Truija, Uido. Kangelasliku Seltsimees Majori juhtumised KGB teenistuses kommunismiehitamisepäevil / Lind, Tommy, illustrator. - [Habaja] : Kentaur, 2020. - 334 lk. : ill.

Raamatus ei lahata detailselt ülimalt salajast, riskantset, täis ohtusid Seltsimees Majori KGB operatiivtööd, ei nimeta tema teenistusobjektide nimesid, olgu need siis Eesti NSV Teaduste Akadeemia, Tartu Riiklik Ülikool, Kultuuriministeerium, Haridusministeerium ja teised enam ohtlikud rahvavaenulikud objektid. Ei tooda ära ka agentide perekonnanimesid, keda Seltsimees Major värbas.
Võib-olla ehk mõnikord tuuakse ära agendinimi või pseudonüüm – onu Vasja, spioon Ivan, Paadunud Kommunisti Järglane...
«Laenutusosakond»

 

 

image048Ferreira, Koidu V. G. Domineeriv värv. [1], Tumepunane. - Tallinn : Varrak, 2017. - 462, [1] lk.

Kauges tulevikus on kuumad päikesetormid põletanud kogu planeedi ja maapinda katab tuhk. Vähesed allesjäänud inimesed elavad troostitutes maa-alustes baasides. Inimsoo jätkamiseks on kehtestatud ranged reeglid: laste saamiseks valitakse geneetiliselt sobivad paarid, kõik lapsed viljastatakse kunstlikult ja füüsiline kontakt vastassoost isikutega on keelatud.
Teismeline tüdruk Cordevia lahkub mõneks ajaks baasist ja teda hammustab tundmatu mürgine liblikas. Tema elu päästab teadmata kust välja ilmunud võõras võluv noormees Clay, kes on aga veelgi ohtlikum kui liblikas. Cordevia saab isalt käsu uurida Claylt välja, kust too poiss pärineb ja kus leidub veel elusat loodust. Ülesannet on aga suisa võimatu täita, sest tüdrukul pole aimugi, kuidas võita poisi usaldust. Pealegi on ta noormehesse ülepeakaela armunud.
Kui Clay otsustab baasist lahkuda, on Cordevia nõus pigem surema kui temast lahkuma. Clayl ei jää muud üle, kui võtta Cordevia endaga kaasa maailma, mis on palju ilusam, värvilisem ja mitmekesisem Cordevia omast. Ent see kaunis maailm kubiseb salakavalatest ohtudest. Asja ei tee Cordevia jaoks põrmugi lihtsamaks ka see, et kõik siinsed isased teda endale ihaldavad…


Koidu Ferreira (snd 1975) on pärit Järvamaalt, ta õppis Paide kutsekoolis õmblejaks ja kokaks. 1990. aastatel töötas ta erinevatest paikades Euroopas, kuni ta 1999. aastal abiellus ja jäi elama Prantsusmaale. Tal on väike eraettevõte, mis tegeleb majutuse ja toitlustusega. „Domineeriv värv. Tumepunane” on esimene raamat neljaosalisena kavandatud, noortele suunatud fantaasiasarjast. «Laenutusosakond»

image049Kaminoff, Leslie. Jooga anatoomia / Matthews, Amy. - [Peetri] : Helios Kirjastus, 2013, 2018. - 276 lk. : portr.

„Jooga anatoomia“ on raamat, mis pakub suurima hulga värviliste anatoomiliste illustratsioonide ja süvitsi mineva informatsiooniga sügavamat arusaama nii iga liigutuse kui ka jooga enese struktuuridest ja põhimõtetest.

Hingamisest seisuasenditeni ja keha ümberpööramiseni: näete, kuidas eri lihased liigeste liikumisele reageerivad, kuidas asendi muutmine võib seda tõhusamaks või ebatõhusamaks muuta ning kuidas lülisammas, hingamine ja kehaasendid on kõik fundamentaalsel tasandil ühendatud.

Ükskõik, kas te alles alustate oma teekonda või olete joogaga juba aastaid tegelenud, „Jooga anatoomiast“ saab hindamatu abivahend, mis võimaldab teil iga liigutust täiesti uues valguses näha.

„Jooga anatoomia“ näol on autorid Leslie Kaminoff ja Amy Matthews – mõlemad rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid ning anatoomia, hingamise ja kehaga töötamise õpetajad – loonud põhilise infoallika nii joogapraktiseerijatele, instruktoritele kui ka lihtsalt entusiastidele. «Laenutusosakond»

image050Gaines, Linda. Jooga : 30-päevane treeningplaan : [pikem elu, parem enesetunne] / Rütel, Eve, 1964-, tõlkija. - [Tallinn] : Tänapäev, 2018. - 192 lk. : ill.

Huvi jooga vastu tundub kogu maailmas aina kasvavat ja üha rohkem mõistetakse, millist kasu see tervisele toob.

See raamat pakub 30-päevast sissejuhatavat kursust neile, kes soovivad joogaga tegelema hakata. Nelja nädala jooksul tutvud 50 peamise joogaasendiga (asana) ja näed, kuidas oma füüsilist jaksu ja painduvust päev-päevalt suurendada. Raamatu lõpust leiad treeningkavad mõne spetsiifilise tervisemure leevendamiseks.

Eestikeelse tõlke konsultant on Aale-Triinu Sonn-Tambaur. «Laenutusosakond»

image051Osho. Jooga põhiolemus : kuidas saada kaunimaks ja õnnelikumaks / Orav, Piret, 1969-, tõlkija. - [Tallinn] : Sinisukk, 2019. - 317 lk.

Õige loogika viib õige mõtiskluseni, õige mõtisklus viib õige õnneseisundini ja see õnneseisund viib puhta olemise tunnetuseni.

Jooga õpetab, kuidas tasakaalustada oma meelt ja keha. Selle eesmärgiks on iga inimese potentsiaali täielik avamine. Patandžali „joogasuutrad“ on üks oluline jooga-alane teos, milles sisalduvad sügavad õpetused, mida inimesed peaksid igapäevaelus rakendama. Osho jätkabki patandžali „joogasuutrate“ hingeteaduse esitamist ja analüüsi, puudutades kümnes suurepärases loengus meie elu võtmeprobleeme.

Õpi selgeks, kuidas saada õnnelikuks ja kuidas teiste õnne abil õnnelik olla. Tee endale selgeks saladus, kuidas kogu kõiksuse üle, iga õie, kivi, kalju ja tähe üle õnnelik olla; ühine pideva igavikulise pühitsusega.

Osho on 20. sajandi üks provokatiivsemaid ja inspireerivamaid vaimseid õpetajaid. Tema panus sisemise muutumise õpetusse on hindamatu ja selle vägi järjest suurenev. «Laenutusosakond»

image054Teppand, Albert. Eestlased sõdades väljaspool riigipiiri : XX sajand : kaheköiteline memuaaride ja valikuliste dokumentaalsete kirjelduste kogumik eesti ja vene keeles. I том. - [Pärnu-Jaagupi] : A. Teppand, 2017. - 2 kd. (704 lk.) : ill., portr.

Teppand, Albert. Eestlased sõdades väljaspool riigipiiri : XX sajand : kaheköiteline memuaaride ja valikuliste dokumentaalsete kirjelduste kogumik eesti ja vene keeles. II том. - [Pärnu-Jaagupi] : A. Teppand, 2017. - 2 kd. (704 lk.) : ill., portr. «Lugemissaal»

 

 

 

 

image055Truuts, Sirle. Eduka äriplaani koostamise valem : praktiline käsiraamat äriplaanide ja rahastusprojektide koostamiseks / Rattiste, S. M., pseud., 1964-, toimetaja. - [Tallinn] : Ettevõtluskoolitused, 2020. - 171, [5] lk. : ill.

Raamat „Eduka äriplaani koostamise valem” on praktiline juhend äriplaanide ja rahastusprojektide kirjutamiseks, mis aitab ettevõtjatel paremini mõista ettevõtluses, ärikeskkonnas ja turul toimuvat.

Raamat sisaldab praktilist juhendit äriplaani koostamiseks äriplaani peatükkide kaupa. Lisaks on toodud iga teema juurde praktilisi näiteid edukatest äriplaanidest. Lugejal on võimalik raamatus toodud juhendite, soovituste ja näidiste abil kirjutada objektiivne ja jätkusuutlik äriplaan.

Lisaks on raamatusse on kokku kogunud 75 tüüpilist küsimust, mida rahastajad on ettevõtjatelt küsinud rahastusotsuse tegemise käigus ning jaotanud peatükid vastavalt äriplaani struktuurile. Raamatus „Eduka äriplaani koostamise valem” on ettevõtlusteooria seotud praktiliste näidetega äriplaani ja rahastusprojektide koostamiseks.

Raamatu autoriks on Sirle Truuts, kellel on 10+ aastane kogemust ettevõtluses, äriplaanide kirjutamisel ja rahastusotsuste tegemisel panga krediidikomitees.

Küsimusele “Milline on eduka äriplaani koostamise valem?” vastab Sirle: “Edukas äriplaan ei kirjelda mitte seda, MIDA ettevõtja teeb, vaid annab vastuse küsimusele – KUIDAS ta seda teeb. Edukas äriplaan on praktiline juhend nii ettevõtlusega alustamiseks kui ka uue ärisuuna arendamiseks”.  «Lugemissaal»

image056Tuuder, Madis. Narva. Daatšast paleeni / Paulus, Karin. - Narva : Narva Muuseum SA, 2020. - 240 lk.

„Narva. Daatšast paleeni“ viib uudistaja kahte linna – Narva ja Jaanilinna. Narva võib olla küll Eesti üks suurimaid linnu, ent ometi on selle arhitektuur ja ajalooline keskkond laiemale publikule kahetsusväärselt vähe tuntud. Teoses ei piirduta mitte ainuüksi uhke mineviku kirjeldamisega, vaid minevikku valgustatakse tänapäevase keskkonna kaudu ning näidatakse, et ka praegu pakub linn väga palju avastamisrõõmu.

Peamine tähelepanu raamatus on allesolevatel objektidel ja kihistustel; hävinud pärandil, mida sõdade tallermaaks olnud linnas on palju, peatutakse vähem. Loomulikult leiavad kajastamist Hermanni linnus ja teised kaitserajatised, raekoda ja vanalinna vähesed säilinud majad, Kreenholmiga seotud uhke tööstuspärand, aga ka kaheldamatult Eesti üks silmapaistvamaid ehitisi – Tartu Ülikooli Narva kolledž. Ka ei puudu siit tüüpelamutega nõukogudeaegsed mikrorajoonid ning vahvate isetekkeliste rajatistega aianduskooperatiivid, sest just neist tänapäevane Narva paljuski ju koosneb. Lisaks käsitletakse tänapäevase Narva ühe olulisema kaubaartikli – elektrienergia – tootmist ja sellega seotud rajatisi. Samuti on heidetud pilk militaarobjektidele ja monumentidele ning Narva jõe kallaste etniliselt kireva elanikkonna minevikule ja tänapäevale.

Raamat käsitleb nii omaette linnana kui ka Narva linnaosast välja kasvanud Jaanilinna, kus olulisima maamärgi – linnuse – kõrval on esile toodud arhitektuuriliselt mitmekihiline ja seni paljude jaoks avastamata Parussinka linnaosa. Välja ei jää ka mainitud asulaid liitev ja lahutav Narva jõgi.

Raamat on suunatud eelkõige arhitektuuri- ja ajaloosõpradele, aga ka kodukanti paremini tundma õppida soovivatele kohalikele. Kuna piirkond on olnud aastasadu eri ideoloogiate ja sõdade tallermaaks, siis soovitakse pakkuda tasakaalustatud ja lugupidavat käsitlust. Liigset nostalgiat vältides demonstreerivad autorid, kuidas Narva kant pakub kohati lausa paralleelreaalsusi, nihestusi ja salasoppe, mis mujal Eestis on juba kadumas. «Lugemissaal»

image064Kilumets, Margit. Elu. Kunst : Epp Maria monograafia / Peil, Mirjam. - [Tallinn] : Menu Kirjastus, 2009. - 203, [5] lk. : ill., portr.

Raamat “Elu. Kunst. Epp Maria mongraafia” annab põhjaliku ülevaate
kunstnik Epp Maria Kokamäe elust ja loomingust.
“Kodu on kood, mis muugib inimese lahti ja peegeldab tema olemust – oska
ainult lugeda,” kirjutab Margit Kilumets, kes kirjeldab kunstniku
elukäiku tema üheksa kodu kaudu. “Epp Maria Kokamäe anne on olnud
keelamatu ja käskimatu, ükskõikne moetrendide ja konjunktuurinõuete
suhtes, kuid kuulekas südamekäskudele,” iseloomustab tema loomingut
kunstiteadlane Elo-Mirjam Peil.
Raamat on suures formaadis ning sisaldab rohkelt fotosid ja näiteid
kunstniku töödest.
«Kunstiosakond»

image065Seppelt, Hajo. Spordi vaenlased : tippspordi allilma saladused / Löer, Wigbert. - [Tallinn] : Äripäev, 2020. - 351 lk. : ill.

Tippsport on võimas vaatemäng, mis köidab ja ühendab inimesi üle terve maailma. Kuid see on ka suurte panustega miljardiäri, millega kaasneval pingel on piisavalt jõudu räsida sportlikku vaimu, et selle varjus saaks areenile hiilida spordi vaenlane. 

Spordireporter ja uuriv ajakirjanik Hajo Seppelt on pikki aastaid liikunud kahes eri maailmas. Neist üks on viinud teda säravatele üritustele, maailmameistrivõistlustele ja olümpiamängudele, teine aga kulisside taha, sinna, kus toimuvad pettused ja korruptsioon. Just seal, kuhu tuledesära valgusvihk enam ei küündi, on ta kohtunud treenerite ja ametnike, arstide, mänedžeride ja sportlastega, kes on petnud ise või aidanud seda teistel teha. 

Rahvusvahelise haardega uuriva ajakirjanikuna on Seppelt püüdnud alati vestelda ka nendega, kes sporti kahjustavad, sellest rikastuvad ja ausa mängu reegleid jalge alla tallavad. Ta nimetab neid spordi vaenlasteks ning on veendunud, et nende kuritegelikud mahhinatsioonid tuleb paljastada. 

Seppelt viib lugeja salajastele kohtumistele ning toob päevavalgele rünnakud oma elu ja karjääri vastu jõudude poolt, kelle kriminaalsetele kandadele on ta jõuliselt astunud. Sõna saavad ka need, kes on spordimaailma mahhinatsioonide vastu julgelt välja astunud. Nii nagu ta isegi, saades 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste eel Venemaalt „preemiaks“ viisakeelu. 

Seppelt on pühendanud end spordile ja juurdlevale ajakirjandusele aastast 1985, pälvides oma ennastsalgava töö eest rohkelt tunnustust. Ta on võtnud nõuks teha spordist taas aus võitlus – missioon, mis on teinud temast tulise eestkõneleja läbipaistva, sõltumatu ja rahaliselt iseseisva dopingutestimise süsteemi ning spordiliitude nimel. Raamatu kaasautor Wigbert Löer on kirjutanud raamatuid dopingust ja rahvusvahelisest spordiennustusest. Ajakirjanikuna on ta paljastanud mitmeid poliitilisi korruptsioonijuhtumeid. «Kunstiosakond»

   

Viited  

krenh small
lastekas s est
america22

books est

gb s

   
raamatukogud plakat 210x297mm cmyk bleed 5mm EST v2
   
history est
   
Riigi Infosüsteemi Аmet hoiatab:
es
   
TÄHTSAMAD TELEFONINUMBRID 1
   
© Narva Keskraamatukogu 2019