3d printer costKui sa tahad teada,
kuidas töötavad 3D printerid,
siis tule Narva Keskraamatukogu
innovatsioonilaborisse MakerLab tasuta töötuppa!

Helista 56722007

   

Uudised

   
image032 КопироватьLe Carré, John. Agendi mäng / Eichenbaum, Allan, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2020. - 277, [2] lk.

Nat, 47-aastane Briti salaluureteenistuse kauaaegne töötaja, usub, et tema päevad agenditalitajana on möödas. Ta on tagasi Londonis oma naise juures, kes on pidanud kaua üksinda hakkama saama. Korraga aga paistab, et tööandjatel on Natile siiski veel viimane ülesanne ja ta peab võtma üle Rahusadama, allakäinud alambüroo juhtimise. Rahusadama äraaetud ametnike argipäeva elavdab vaid noor praktikant Florence – ta on võtnud sihikule ukraina oligarhi, kelle näpud on sügaval Vene piruka sees.

Nat ei ole aga ainult spioon, ta on ka kirglik sulgpallimängija. Tema vastaseks esmaspäevaõhtustel mängudel on temast poole noorem Ed, kes vihkab Brexitit, vihkab Trumpi ja vihkab oma tööd hingetus meediaagentuuris. Ed on mõtlik ja üksildane tüüp ning paistab suhtlevat vabalt ainult oma sõbra Natiga, kes hoiab oma tegelikku ametit kiivalt saladuses. Õige pea selgub aga, et Nat pole ainus, kellel on saladusi.

Vanameister John le Carré põnev, terava huumoriga vürtsitatud romaan annab kohati õudusvärinaid tekitava selgusega pildi Brexiti-aegsetest pingetest ja meie ajast üldiselt. «Laenutusosakond»

 

image033 КопироватьKross, Jaan. Professor Martensi ärasõit / Seppius, Rein, 1958-, kujundaja. - [Tallinn] : Tänapäev, 2020. - 352 lk.

Friedrich Fromhold von Martens oli Pärnu rätsepa poeg, kellest sai üks 19. sajandi lõpu ja 20. alguse olulisemaid õigusteadlasi Venemaal ning ilmselt rahvusvaheliselt tunnustatuim Eesti jurist üldse. Jaan Krossi romaanis sõidab Martens eluõhtul rongiga Pärnust Peterburi ning vaatab monoloogi või sisekõne vormis tagasi oma sündmusterohke elu peamiselt inimlikust vaatenurgast olulistele sündmustele. Uut väljaannet täiendab akadeemik Lauri Mälksoo järelsõna. «Laenutusosakond»

 

 

 

 

image034 КопироватьBarry, Jessica. Vaba langemine / Raid, Bibi, tõlkija. - [Tallinn] : Rahva Raamat, [2020]. - 455 lk.

Kui kogu su elu on vale, võib tõde su tappa!

Kui Allison Carpenteri kihlatu eralennuk Colorado Kaljumäestikus alla kukub, õnnestub temal imekombel ellu jääda. Ent võitlus elu eest alles algab. Allison on aastaid varjanud kohutavat saladust, vapustavat tõde, mida mõjuvõimsad mehed üritavad kõigest väest maha matta. Kui nad peaksid teada saama, et Allison elab, ei jätaks nad seda niisama. Ta peab enne koju jõudma.

Maine’i osariigis asuvas väikelinnas Owl’s Creekis saab Maggie Carpenter teada, et tema ainus laps on eeldatavasti hukkunud. Kuid võimudel ei ole õnnestunud leida tema surnukeha ning see annab Maggiele killukese lootust. Ka tema varjab häbistavat saladust: ta ei ole kaks aastat oma tütrega suhelnud, sellest ajast peale, kui perekonnatragöödia Allisoni kodust minema peletas.

Sellal kui Allison üritab jääda ellu mägede reetlikus metsikuses, asub Maggie meeleheitlikult vastuseid otsima. Ta sukeldub Alli­soni ellu ning avastab sealt viimseni lihvitud seltskonnadaami, kes varjab hämaraid saladusi. Mille eest Allison põgenes ja kas Maggie suudab paljastada tõe enne, kui tema päästmiseks on juba liiga hilja? «Laenutusosakond»

 

image035 КопироватьHellerma, Kärt. Koidula käsi : novelle ja jutte 2011-2019 / Klein, Mari, 1979-, toimetaja. - Tallinn : Tuum, 2020. - 216 lk. : ill.

Kärt Hellerma oskus sõnu seada on maagiline, just nagu tema loodki. Need ei lase lahti, vaid mõlguvad meeles veel kaua. Sunnivad heitma pilku taevasse, et tähele panna pilvede kuju ja kajakaid, vaatama iidset paplit bussipeatuses hoopis teise pilguga. Hellerma lugudes on sügavust, vahel lõputultki, nagu näeks ta igal sammul midagi, mida teised ei näe. Ühtaegu puude taga metsa ja metsas enamat kui puid. Kui õnnestub lahti lasta ümbritsevast, anda ennast üleni loo meelevalda, siis võib leida end hoopis teistsugusest reaalsusest.

Hellerma varasemate teoste hulgas on tähelepanu pälvinud näiteks romaanid „Alkeemia” (1997), „Kassandra” (2000), „Koer ja kuu ehk seitse päeva jaanuaris” (2018), novellikogud „Ma armastasin David Copperfieldi” (2007) ja „Unenäoliiv” (2011) ning reisikirjad „Sinine missa” (2008) ja „Islandi kiri” (2014). Ta on avaldanud ka lasteraamatuid ja luulekogusid, samuti kirjanduskriitikat. «Laenutusosakond»

image036 КопироватьMacomber, Debbie. Kahtluste küüsis / Kaljuvee, Kersti, tõlkija. - Tallinn : Ersen, 2020. - 200 lk.

Kõige viimane, kellega Carla Walker on valmis arvestama, on politseinik – niivõrd, kui see puudutab tema armuelu. Carla isa on politseinik, seetõttu on ta juba otsustanud, et sellist tulevikku ta endale ei soovi. Talle on tuttavad pikad tööpäevad, ootamatud telefonikõned, pidev oht. Carla kohtab Philip Garrisoni puhkusel ja sellest kujuneb midagi enamat kui puhkuseflirt. Ta armub mehesse. Meeletult. Ja siis saab ta teada, et too on politseinik... «Laenutusosakond»

 

 

 

 

image037 КопироватьFenwick, Liz. Cornwalli suvi / Tõnismann, Lii, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2020. - 398, [2] lk.

Selle Cornwalli raamatu kaks huvitavat peategelast on kirjanduse õppejõud ja ajaloolane Hebe ning tema õetütar Lucy. Viiekümne viie aastane Hebe, kes peab toime tulema varajase Alzheimeri tõvega, jätab maha oma noore armukese ja varjub Cornwalli, kus ostab pereliikmete suureks üllatuseks sellesama ajaloolise maja, mis kuulus kunagi Thomas Gryllsile, kellest Hebe juba mitmendat aastat salamisi raamatut kirjutab.
Õetütar Lucy saadetakse algul Hebe hullu majaostumõtet ära hoidma, ent asjalood kujunevad sedasi, et Lucy, kelle armulugu abielus parlamendisaadikuga pälvib kõmulehtede liigset tähelepanu, asub tädile vana maja restaureerimise juures appi.
Liigutavas loos paljastub ridamisi perekonnasaladusi ning Alzheimeri tõppe haigestumise traagika paneb Hebe saatusele kogu südamest kaasa elama.
«Laenutusosakond»

 

 

image038 КопироватьJohnstone, Carole. Peeglimaa / Suursalu, Karin, 1962-, tõlkija. - [Tallinn] : Tammerraamat, 2020. - 263 lk.

“Peeglimaa” on lugu kaksikõdedest ja mehest, keda nad mõlemad armastavad, ning süngest lapsepõlvest, mida nad ei suuda unustada.
Cat elab Los Angeleses, võimalikult kaugel kaksikõest Elist ning Edinburghis asuvast lapsepõlvekodust.
Seal asus kord Peeglimaa – õdede poolt välja mõeldud tume ja salapärane koht, kus nende arvates elutsesid piraadid, nõiad ja klounid.
Täiskasvanuna mõtleb Cat harva nende lapsepõlvekodule ja Elile, kes elab endiselt seal koos abikaasa Rossiga.
Kui aga El ühel päeval mõistatuslikult oma purjepaadiga kaob, on Cat sunnitud naasma suurde vanasse majja, mis pole kahekümne aasta jooksul põrmugi muutunud.
See on endiselt täis varjulisi peiduurkaid, kus Cat komistab tahtmatult tüdrukute minevikku looritanud saladustele ja tontidele. Nimelt on keegi – El? – jätnud Catile kõikjale mõistatusi ja vihjeid, mis viivad järjekindlalt tagasi Peeglimaale, kus pikka aega varjul olnud tõde ootab avastamist. «Laenutusosakond»

 

 

image039 КопироватьTõnisson, Roland. Uue Maailma hällilaul / Mikli, Marika, 1947-, toimetaja. - Tallinn : Varrak, 2020. - 444, [1] lk.

Romaani „Uue Maailma hällilaul” tegevus paigutub enamjaolt aastatesse 1940–1945 ning selles räägitakse Uue Maailma linnajaos Suur-Ameerika tänaval asuva üürimaja asukate elust ning saatusest. Raamat algab 1940. aasta ülestõusmispühade eelse ajaga ja lõpeb sisuliselt sõja lõpuga. Kokku põrkavad erinevad maailmavaated ja generatsioonid, ent lõppkokkuvõttes on kõik kannustatud vaid soovist selles ajas ellu jääda. Toona üleskeerutatud madalaimad instinktid tõid inimestest välja halvima ja ka parima, mis piiratud oludes ja võimalustes leiduda võis, ning see kajastub ka selles loos.
Teos on kirjutatud, mõeldes 1940.–1941. aasta sündmustele, mil Eestis muutus riigikord ja ühtlasi põhjalikult ka kogu rahva elu.
Rõhk ei ole sõjasündmustel, vaid toonasel olustikul, mille edasiandmiseks on kasutatud mälestusi nendelt, kes ise selles ajas elasid. «Laenutusosakond»

 

 

image040 КопироватьHoward, Elizabeth Jane. Cazalet kroonika. I, Valguse aastad / Alari, Ann, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2020. - 519, [1] lk. : ill.

Elizabeth Jane Howard (1923–2014) on inglise kirjanik, kes peamiselt mälestuste põhjal oma suguvõsast kirjutas viieosalise Cazalet’ perekonna kroonika, mis tõi talle plahvatusliku kuulsuse kogu ingliskeelses maailmas. Raamatuid müüdi miljonites eksemplarides, BBC tegi loo alusel menuka teleseriaali, autorist sai elav klassik.

Viiest romaanist esimene, „Valguse aastad”, ilmus 1990. Raamatu sündmustik hakkab hargnema Londonis aastal 1937 ning kandub kohe seejärel ka Sussexi krahvkonda, suguvõsa maakodusse. Kolme venna – Hugh’, Edwardi ja Ruperti – lapsepõlvekodu Home Place on koht, kus nad koos oma naiste, laste ja külalistega veedavad pealtnäha muretuid jõulu- ja suvevaheaegu. Õnnelikule pealispinnale vaatamata võib juba raamatu esimestest lehekülgedest peale hoomata pereliikmete muresid, hirme ja ebakindlust.

Käesoleva romaaniga algav Cazalet’ perekonna kroonika on põhjalik käsitlus Inglise keskklassi elust enne ja pärast Teist maailmasõda. Autor pakub lugejale võimalust mõnda aega oma tegelaste seltsis elada, saada osa nende arutlustest – ka teemadel, millest veel suhteliselt hiljuti palju ei räägitud. «Laenutusosakond»

image041 КопироватьIsand-Savinski, Kristiina. Kasvamine Iseendaks: Puurilind / Pukk, Taavi, toimetaja. - Piira küla : Kasvamine Iseendaks, 2020. - 84 lk.

Psühholoogiline nõustaja Kristiina Isand-Savinski on luuleridadeks vorminud emotsioonid, mõtted ja kimbatused, mida elu on paljudele meist teele paisanud. Need lood pakuvad äratundmist ja kaasamõtlemist, kuid kõige enam julgustavad hindama iseenda jõudu ja elujanu. Raamatut kaunistavad Krõõt Tarkmeele kunstilised fotod autorist. «Laenutusosakond»

 

image042 КопироватьMurakami, Haruki. Tantsi, tantsi, tantsi / Juurikas, Margit, 1974-, tõlkija. - Tallinn : Varrak, 2020. - 431, [1] lk.

Haruki Murakami „Tantsi. Tantsi? Tantsi!” (1988) on jaapani kuulsaima kirjaniku nutikamaid ja julgemaid teoseid, mis kirjeldab tavainimese erakordseid seiklusi. Kolmekümnendates nimetu peategelane elab kapitalistlikus maailmas, kus iidsed väärtused surevad kiiresti, kus raha eest saab kõike ning kus edu on ainus, mille nimel tasub elada. Ta on nautinud sädeleva linna hüvesid ja ehkki ta pole oma hinge maha müünud, teab ta, et midagi tema elus on puudu. Nüüd, unenägudes, nutab salapärane naine vaikselt ja kutsuvalt – tema pärast. Kummalisel eksi­rännakul seksuaalse vägivalla ja metafüüsilise hirmu maailmas saadavad teda kolmeteistkümneaastane tüdruk, kes on häirivalt kaunis ja omamoodi selgeltnägija; tema kunagine klassivend, kellest on nüüdseks saanud filmide ja teleseriaalide hurmur; neiu hotellist, kellest saab tema kaitseingel; ekstsentriline lammasmees, kes materialiseerub, et teda nõustada ja keelitada. Mida mees tegema peab? Tantsima. Tantsima meisterlikult seni, kuni muusika mängib. Ja peategelane tantsib ... kõige ootamatumatel viisidel! «Laenutusosakond»

 

 

image043 КопироватьVeiko, Erki. Kingitus. - Häätaru : Erki Veiko, 2020. - 128 lk.

Kui kõik inimesed käituks nagu mina täna, kas maailm oleks parem paik? Pingutasin hallollust, et teised maailma inimesed samamoodi käituma modelleerida. Kõik on ärrituvad, kavalad, lärmakad, ambitsioonikad, uudishimulikud, ropud, ettevõtlikud, sportlikud, vastuolulised, egoistlikud, pohhuistlikud, hoolivad. Hirmul, aga enesekindlad. Lõbusad, aga pessimismile kalduvad. Segaduses, aga otsusekindlad. Seltskondlikud, aga omades mõtetes. Mõtlikud, aga mõttetustega koormatud.

Seitse miljardit erkiveikolikku inimest sibas oma igapäevast leiba teenida ja seejuures mitte ühtegi jumalat. Jumal teenis neid, mitte vastupidi.

Nad kõik olid veendunud, et maailm toimib suurepäraselt ka siis, kui koguaeg saab pulli. Kõik ööd ja päevad, hommikud ja õhtud. Ükski töö ei jää tegemata lõõpimise ja lõkerdamiseta, samal ajal lärmates ning ebasobivaid kommentaare loopides, tundmata piinlikkust ja piire... «Laenutusosakond»

image044 КопироватьKünnap, Asko. Minu riik : ja rikkus pole pärit siinsest ilmast / Sinijärv, Karl Martin, 1971-, toimetaja. - [Põltsamaa] : Seitse Sõlme, 2021. - 110, [1] lk. : ill.

Me ootasime midagi.
Ja see midagi, ei-midagi,
see jõudiski Jõuludeks:
vihma sadas, kärnkonni,
nööbid pudenesid pintsakult,
taevas mõrust kurjaks keris,
valusaiks viimaseiks Jõuludeks.


"Künnap on suur meister verbaalses kaameratöös. Tõeline autorikino. Kaadrit sisse ja välja suumides, vajadusel negatiivi keerates, üle- ja läbivalgustades ning vaatepunkte vahetades jõuab ta oma värssides äraspidise aegluubis reaalsuseni."

"Millal järgneb küpsemisele üleküpsemine? Või koguni roiskumine? Siiani pole seda veel juhtunud. Künnapi stiil, mis mõjus sajandivahetuse paiku väga värske ja ajastuväärilisena, pole minu silmis vahepeal vanunud ega vananenud." «Laenutusosakond»

image045 КопироватьDucharme, Charlotte. Lahedad vanemad = õnnelikud lapsed / Keevallik, Sirje, tõlkija. - Tallinn : Tänapäev, 2020. - 186 lk.

Me teame, et lapsukese sündimise järel saabub keeruline argipäev, aga kes meist on selleks päriselt valmis?

Laps röögib, sest võtsite temalt luti ära. Ta ei taha asju teistega jagada. Ta ei kuula üldse sõna. Te võitlete jonnihoogudega ja olete konfliktide lahendamisest väsinud. Aga abi on lähedal. Positiivse kasvatuse abil, mis seisneb vägivalla puudumises, empaatia ja eneseaustamise arendamises, inimõigustest hoolimises ja teistest lugupidamises, on võimalik oma elu kergemaks teha.

See positiivse kasvatuse ideedest lähtuv raamat ei sisalda keeled ega käske, vaid annab võtme liikumiseks teoorialt praktikale. Saagem lahedateks vanemateks, kelle õnnelikest lastest kasvavad kompleksivabad ja ennastteostavad mehed ja naised! «Laenutusosakond»

 

image046 КопироватьTieri, Joseph. Tehke lõpp igapäevasele valule vanuses 50+ : [venitus-, jõu- ja liikumisharjutustest koosnev programm, mis aitab valu haardest vabaneda vaid 10 minutiga päevas] / Õuemaa, Virge, 1974-, tõlkija. - [Tallinn] : Ersen, 2020. - 168 lk. : ill.

Lisatud üksikasjalikud fotod.

Venitus-, jõu- ja liikumisharjutustest koosnev programm, mis aitab valu haardest vabaneda vaid kümne minutiga päevas

Tehke lõpp lihase- ja liigesevalule

Arvatavasti olete kuulnud, et vananedes kogete kindlasti rohkem lihase- ja liigesevalu. See lihtsalt ei vasta tõele. Need kroonilised tervisehädad tulenevad aastatepikkusest vähenenud tegevusest ja kehvast rühist – mitte vananemisest. Raamat tutvustab täielikku programmi, millele kulub 10 minutit päevas ja mis on aitab leevendada varasemaid kahjustusi, arendada tervemaid liigeseid ja vältida valu igas vanuses.

Selle raamatu sammsammuline lähenemine pakub kiiret leevendust ja kestvaid tulemusi, parandades lihtsa venitamise ja liikumisega teie keha joondust. Raamat pakub meetodeid, mille abil ravida kõiki valutavaid kehaosi, kaasa arvatud:

• kaela jäikust;
• õlaliigese limapaunapõletikku;
• kõõlusepõletikku;
• puusade valet joondust;
• peavalusid;
• alaseljavalusid;
• istmikunärvivalu;
• meniski rebendeid.
«Laenutusosakond»

image047 Копировать

Cat, Herman. Postinfotehnoloogia, ehk, Maailm rakutasandil / Uri, Kim, toimetaja. - Tallinn : Paranoia, 2020. - 68 lk.

Raamatute triloogia räägib tüdrukust ja poisist, kes otsivad oma lapsepõlves leitud armastust. Raamat on lahendatud kahes võtmes: elu taevas ja maa peal. Oleme energiad ja seega pidevas ühinemises — nagu vesi ojas on pidevas liikumises. Tüdruk ütleb alati, et: „Nagu ma aru saan, olen sind igavesti armastanud ja meie armastusest on nii palju sündinud, seega jätan su eluks ajaks alles.“ Kuna kõik juhtus kuni triljon 3200 aastat tagasi, siis tõestused, et see on ikka sama poiss, pihustuvad iga kord unustuste hõlma.

Käesolev, triloogia esimene raamat keskendub kahele ääretult tugevale mehele nii meie keskel kui ka taevas. Nad lahendavad kahekesi — energiatena — kõik maapealsed küsimused, mis puudutavad inimkonna ajalugu, keemiat, füüsikat, usuteadust ja isegi tänapäeva modelleerimist, sest pool oma vabast ajast kulutavad mehed omavaheliseks suhtlemiseks Messengeris. Nad meenutavad, kuidas tekkis universum ja kuidas me siia planeedile saime. «Laenutusosakond»

 

 

image048 КопироватьWaldorfpedagoogika põhijooned lapsepõlves: sünnist kuni kolmanda eluaastani / Puumeister, Külli, tõlkija. - Pärnu : Kriimu Kiisu Kirjastus, 2020. - 104 lk.

Antroposoofilisele inimõpetusele tuginev käsiraamat lapsevanematele ja kasvatajatele.

"... Lapsed ei pööra pilku aga mitte ainult asjade maailmale, vaid just eriti inimestele enda ümber. Matkides tajuvad nad isiku omapära, iseloomulikku suhtlemislaadi – kuidas nad omavahel räägivad, millised on nende hoiakud jne. Niimoodi talletatakse sügavalt alateadvuslikult tavad ja kombed, isegi moraali alged. Inimene ei ole oma ümbrusega kunagi tihedamalt seotud kui kolmel esimesel eluaastal..." «Laenutusosakond»

 

 

 

 

image049 КопироватьRangøy, Øyvind. Oled ikka veel see poiss : Ühe lapsepõlve fragmendid / Kivisilla, Veronika, toimetaja. - Põltsamaa : Seitse Sõlme, 2020. - 160 lk.

Ja järsku olin ise kaelast saati vees. Hirmu ma ei mäleta, seda ka mitte, mitu sekundit ma seal viibisin. Mäletan ainult pootshaaki, millega mind kindlalt ja jõudsalt päästevesti kraest üles tõsteti. Kiiret sõitu koju. Kuuma vanni. Ja seda meeletut uhkustunnet: kukkusin merre! 

"Rangøy Norra maastiku, õigupoolest veestiku kirjeldusi tasub lugeda kas või geograafilises ja antropoloogilises võtmes. Tema maailmanägemis- ja kujutamisviis on üllatavalt kaugel heaoluühiskonnale iseloomulikust pseudoprobleemistikust."-- Pille-Riin Larm, Vikerkaar

"Ta poetiseerib merd ja merendust, lausudes vastavaid oskussõnu iselaadse hellusega."
-- Alvar Loog, Postimees


"Tänu isiklikule perspektiivile tekib asjadest laiem arusaamine, laiem vaade ajale, ruumile, ajaloole ja oma identiteedile."-- Mariliin Vassenin, Looming «Laenutusosakond»

image070 КопироватьVingissar, Marika. Kirgliku kokkaja parimad kodused toidud : [101 retsepti]. - [Tallinn] : Vesta : Ühinenud Ajakirjad, 2020. - 223, [1] lk. : ill.

See raamat on mõeldud hea toidu sõbrale.

Siin leidub retsepte, mille järgi saab valmistada lihtsa õhtusöögi kiire tööpäeva lõpuks, mõnusa hommikusöögi puhkepäeva hommikuks ning ka peolaua väärilisi roogasid. Toitude valmistamine nende retseptide järgi on jõukohane kõigile. Tuleb vaid varuda head toorainet usaldusväärsetelt müüjatelt ning söögitegu võibki alata!

Esindatud on supid, salatid, lisandid, kala- ja liharoad, pirukad ja magustoidud. Iga retsepti saadab illustreeriv foto. Raamatus on 101 retsepti.

Autor on retseptid oma eelistuste järgi välja timminud, kuid julgustab teid ka enda meeli usaldama ja maitsetega katsetama.

Marika Vingissar on tuntud kokaraamatute autor. «Tehnikakirjanduse osakond»

image076 КопироватьKarusoo, Merle. Panso 100 : nii palju kui andsid koerale... : mina, mu õpetaja ja teised tegelased : subjektiivne dokumentaarium. 1. - Tallinn : Varrak, 2020. - 383, [1] lk. : ill.

Panso tuli teatrist ära, tuhmus. Kui polnud enam märatsevat vitaalsust, energiat, kui polnud enam ümber ei sõpru, ei jüngreid… Ometi tundub just see aeg – esimesest infarktist 1973. aasta alguses kuni surmani – ilus ja hirmuäratav nagu päikeseloojang. Ajal, mil Panso kirjutab siin raamatus tsiteeritud kaarte, olid veel ütlemata kõik need suured, ilusad ja õiged sõnad, mida jätkus küllaga pärast tema surma. Seepärast jutustavad kaardid pigem üksindusest, valust, mahajäetusest – ajast, mil ta nii väga puudust tundis elu hoida aitavatest sõnadest. Ja mina olen üks nendest, kes ei osanud talle neid sõnu ütelda. Meil suuremat meest teatrisajandis ei ole, ometi on tema pärand läbi töötamata. Mina seda lünka ei täida, mina kirjutan oma võlast.

Merle Karusoo «Kunstiosakond»

 

 

image077 КопироватьConnolly, Ray. Elvis Presley : üksildane elu / Jälle, Ülle, tõlkija. - [Tallinn] : Pegasus, 2020. - XX, 345, [1] lk., [12] l. ill.

Mis tunne oli olla Elvis Presley? Mida kogeb inimene, kelle meeletu kuulsus muudab ta vangiks? Maailma esimese rokkstaarina polnud tal kellegi kogemusele toetuda. 

Võluv ja seksikas, laval enesekindel ja stuudios rabavalt andekas. Fännidele näis, et Elvisel on kõik olemas. Ometigi oli ta vang nii oma rollis kui ka kehas. Ameerika vaeses lõunaosas kasvanud poisina suutis ta ühildada nii gospelmuusikat, mustanahaliste rütmibluusi kui ka valgete kantrilugusid, nii et sündis talle ainuomane rock’n’roll. Elvis sai meeletult kuulsaks ja rikkaks, kuid ta pani oma ande mänedžeri sepitsuste saatel panti, kuni saabus tasumise tund. Ta unistas näitlejakarjäärist, kuid hakkas põlgama oma filme ja lugusid, mida neis esitas. Ta võinuks vastu hakata, aga ei teinud seda. Miks? 

Raamatus „ELVIS PRESLEY“ heidab autor erapooletu pilgu maailma kõigi aegade edukaima meelelahutaja elule ning avastab ebatavalise, särava andega mehe, kes muutis popkultuuri. Mehe, kelle albumeid müüdi miljardeid eksemplare ning kel oli rohkem hittlugusid kui ühelgi teisel lauljal, ent kes langes ikkagi iseenda nõrkuste lõksu. 

Ray Connolly on kirjutanud romaane, näidendeid, telesarju ja elulugusid, viimaste seas näiteks raamatu muusik John Lennonist. Lisaks on ta teinud dokumentaalfilmi näitleja James Deanist «Kunstiosakond»

image078 КопироватьPožarskaja, Ieva. Juri Nikulin : peaaegu naljakalt / Kall, Toomas, 1947-, tõlkija. - [Tallinn] : Helios, 2020. - 424 lk., [8] l. ill. : ill.

Miks alati, kui öeldakse kaks lihtsat sõna – „Juri Nikulin“, lähevad inimestel näod kas või natukenegi lahkemaks ja südamel hakkab kuidagi soe? Ühed mäletavad tema säravat klounaadi Moskva tsirkuses, teised on korduvalt vaadanud tema komöödiafilme, kolmandad on lugenud tema koostatud naljakogumikke. Seda inimest ei ole meie hulgas juba üle kahekümne aasta, kuid miks ei taha rahvas teda kuidagi unustada? Neile küsimustele annab vastuse tema elu.

Ajakirjanik Ieva Požarskaja kirjutatud Juri Nikulini elulugu taastab suurepärase kunstniku elu tema mälestuste, intervjuude, sugulaste ja sõprade mälestuste põhjal.

Raamatu on vene keelest tõlkinud Toomas Kall.

Mart Juur soovitab: “Kuulus Vene kloun ja näitleja Juri Nikulin on samasugune legend nagu Woody Allen, aga sellega sarnasused ka lõpevad. Haarav jutustus Vene elust, tsirkusest ja Nõukogude filmitööstuse kuldajastust.” «Kunstiosakond»

   

Viited  

энергия 1

krenh small
lastekas s est
america22 

books est

gb s

   
Raamatukogud 1200x1200px EST v2
   
TÄHTSAMAD TELEFONINUMBRID 1
   
© Narva Keskraamatukogu 2019