Narva Keskraamatukogu algusaastaks võib lugeda 1897.a., mil Narvas avati Narva Maksuta Raamatukogu – Lugemistuba. Raamatukogu mõtte algatus tuli grupilt linna liberaalsetelt vene intelligentidelt eesotsas V.I.Nadporožskiga
Narva linnavalitsus andis raamatukogule ruumid raekojas ja lubas toetada raamatute ostmist 50 rublaga aastas, 25 rubla pidi olema toetus Jamburgi maakonna semstvolt. Lugejatele oli raamatukogu kasutamine tasuta. Isegi Tallinnas polnud tollal sellist võimalust. Kuna raha raamatute ostmiseks nappis, siis kasutati igat võimalus raha kogumiseks: korraldati loteriisid, heategevuslikke õhtuid jne…Tänu sellele tööle ja linnakodanike annetustele kasvas raamatute arv jõudsalt. Kui algusaastal oli kogus 635 köidet, siis 1905.a. oli juba 3734 kõidet. Venekeelsete raamatute arvult oli Narva raamatukogu 20. sajandi algul Eestis suurim.
Raamatukoguhoidjana alustas Narva esimeses avalikus raamatukogus tööd Aleksandra Nadporožskaja, kes oli hariduselt pedagoog. Raamatukogus töötas ta tasuta, kui mitte tasuks pidada linnavalitsuse poolt kingitud priipääset liuväljale. Narva raamatukoguhoidja tublidusest räägib see, et ühena kuuest Eesti raamatukogutootajast võttis ta 1911.a. osa I ülevenemaalisest raamatukogude kongressist Peterburis.
On teada, et 30. aastatel töötas raamatukogu börsihoone III korrusel. 1932.a. oli fondi suurus 16419 eksemplari, millest vene keeles oli 15102, eesti keeles 494, saksa keeles 386 jne. Pärast 1944.a. asus linna raamatukogu Kommunaaride tänaval (Vestervalli). 1945.a. oli 472 lugeja käsutuses 650 raamatut. Alates 1948.a. kuni 1985.a. asus Narva linna raamatukogu teenindusosakond väikeses ühekorruselises ahjuküttega majas, mis paiknes täpselt praeguse hoone asukohal. Kuna ruumipuudus oli suur, siis lasteosakond töötas pioneeride palee ruumides raekojas ja komplekteerimisosakond Puškini tänava ühiselamus. Raamatukogu kauaegne juhataja oli Lidia Joselevitš.
Enne uude majja kolimist (1987.a.) oli meie raamatukogus 75041 teavikku ja 4838 lugejat. Kaasaegne Narva Keskraamatukogu hoone on läinud Eesti raamatukogunduse ajalukku sellega, et ta oli esimene, mis Eestis pärast II Maailmasõda projekteeriti ja ehitati spetsiaalselt linnaraamatukogu jaoks. Narva Keskraamatukogu alustas tööd uues majas 23.dets.1987.a.