Narva Keskraamatukogus alustas ajalooliste vaadete “Vana Narva vaated ambrotüüpidel” kogumist, mida saab näha raamatukogu 4. korruse näitusesaalis.
Narva on erilise saatusega linn. Piirilinnana on Narva rohkem kui korra muutnud oma välimust. Selle põhjuseks on olnud arvukad sõjad, tugevad tulekahjud, erinevad valitsejad jne. Tänapäevane Narva sai oma uue ilme pärast Teist maailmasõda. Tänu fotograafiakunsti arengule on Vana Narva vaated meieni jõudnud erilisel moel. Vana Narva lummas oma iluga nii reisihuvilisi, linnakodanikke kui ka fotograafe. Oma ala meistrite: Julius Kricku, Osvald Haidaki, Carl Sarapi ning teiste fotograafide töid hoitakse muuseumikogudes, arhiivides, raamatukogudes ja erakogudes. Nende fotograafide töid illustreerisid erinevad Narvale pühendatud väljaanded. Üks põhimõttelisemaid on Rootsi arhitektuuriajaloolase Sten Karlingu 1936. aastal ilmunud teos "Narva: eine baugeschichtliche Untersuchung", mis sisaldab Oswald Haidaki ja Karl Sarapi fotosid. See raamat on nüüd Narva Keskraamatukogus ja esitletakse näitusel. Ja muidugi Karl Sarapi raamat "VanaNarva" ("Vana Narva"). See album ilmus 1939. aastal ja kogus suurt populaarsust ning seda peetakse 1920. ja 1930. aastate Eesti fotokunsti tipuks. Albumile kirjutas ajaloolise ülevaate Narva muuseumi ja arhiivi tolleaegne direktor Arnold Soom.
1851. aastal leiutas inglane Frederick Scott Archer ambrotüübi (“ambrotüüp” vanakreeka keelest on tõlgitud kui “igavene jäljend”). 19. sajandi teisel poolel populaarse pildistamisprotsessi mõte oli fikseerida kujutis hõbedaga kaetud klaasplaadile – nn negatiivkujutisena klaasi peale. Ühe ambrotüübi saamiseks kulub umbes 30 minutit ja teist täpselt samasugust kaadrit jäädvustada ei saanud.
Narva Keskraamatukogu pakub oma lugejatele ja raamatukogu külastajatele 20 ainulaadset vaadet sõjaeelsest Narva linnast ambrotüüpidel. Need vanaaegsed pildid kannavad tõelist vana aja hõngu. Kujutiste loomiseks kasutati fotosid Tallinna Linnamuuseumi, Rakvere ja Narva muuseumide ning Narva Keskraamatukogu kogudest. Ambrotüübid on valmistatud Sillamäel asuvas firmas “Амбротип-ателье в Силламягах”.
Näitusel saab näha mitmeid Narva muuseumi kogust pärit fotoaparaate, mida kasutati 20. sajandi esimesel poolel. Üks vanimaid on kaamera nr 2ABrownie. Mudel B. Nimi "Brownie" on laenatud Palmer Coxi koomiksitegelastelt, kuna see oli algselt mõeldud lastele. Teine mudel, mida näitusel esitletakse, lasti turule 1901. aastal. Pressitud papist korpuses oli ühe säriajaga katik, ühe objektiiviga objektiiv ja tüüp-120 filmirull. Seda mudelit toodeti kuni 1935. aastani
Täname Narva muuseumi töötajaid: Galina Smirnovat ja Irina Koževinat abi eest näituse korraldamisel.
26. veebruaril 2022 kell 15.00 Narva Keskraamatukogu kutsub kõiki soovijaid ekskursioonile näitusele "Kadunud linn: Vana-Narva vaated ambrotüüpidel". Ekskursioonil tutvume fotograafide Julius Kriku, Osvald Haidaku, Karl Sarapi loominguga ning näeme läbi nende kaamerate objektiivide sõjaeelset Narvat. Ekskursiooni viib läbi Narva Keskraamatukogu bibliograaf Tatjana Klimina.
Näituse autor: T. Klimina
Kujundus: O. Gluhhova
Tekstide tõlkimine: V. Petrova
Partnerid: «Амбротип-ателье в Силламягах», SA Narva Muuseum.
Näitus on avatud kuni 31. märtsini 2022
Lisainfo: Narva Keskraamatukogu, tel. 35 95545
NB! Kehtiva korralduse kohaselt saavad kontrollitud tegevustes osaleda vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud täiskasvanud. Üritustel osalemiseks tuleb esitada COVIDi tõend. Raamatukogus tuleb kanda maski.