Uudis Heinrich Hanseni nimelise Narva Muinsuskaitse Seltsisi
10. detsembril 2022 kell 12.00 toimub Narva Keskraamatukogus V. V. Kostotškini raamatu "Ivangorodi kindlus" esitlus.
Autorist: Vladimir Vladimirovitš Kostotškin (1920-1992) - nõukogude ja vene arhitekt-restauraator, ajaloolane, kunstiteadlane, tuntud iidse vene arhitektuuri, eriti linnusekaitsearhitektuuri (kindlustuse) spetsialist, kunstiajaloo kandidaat, ajaloodoktor, professor.
V. V. Kostotškini teaduslik töö "Ivangorodi kindlus" kogumikus "Muistse Venemaa kindlustused" (Moskva, NSVL Teaduste Akadeemia kirjastus, 1952) on siiani parim Ivangorodi linnuse ajaloo uurimise teadustöö. V. V. Kostotškini 70 aastat tagasi ilmunud teosest ei ole kordagi kordustrükki ilmunud ka raamatu kujul.
V.V. Kostotškini teadustöö pühendatud esimesele kivist ehitatud "regulaarsele" (ristkülikukujulisele) Ivangorodi linnusele. Autor on üksikasjalikult kogunud ajaloolised materjalid, mis on pühendatud sellele 15.–16. sajandi Moskva silmapaistvale kindlusekompleksile. Ta tuvastas nelja ehitusperioodi – 1492, 1496, 1507 ning 1610.
16. sajandi alguseks väikesest nelinurksest Ivangorodi kindlusest on saanud võimaks Vene kindluseks. Uurija rääkis linnuse üldprojekti originaalsusest, vastandades seda Narvas asuvale kindlusele. Ta tegi kindlaks ehitajate päritolu ning märkis ära nende nimed.
Raamat "Ivangorodi linnus" kuulub sarja "Heinrich Hanseni nimelise Narva Vanavara Seltsi raamatukogu". See on sarja viies raamat.
Raamatu esikaanel on kunstniku Gr. Hožbini pilt Ivangorodi kindlusest. Pilt on võetud ajakirjast nr 25 "A. Gatsuki Ajaleht" 23.06.1879.
Raamatu esiküljel on 2 Johann Karl Freddinand von Kügelgeni joonistust "Ivangorod" (Albumist "Narva, Ivangorodi ja Rakvere vaated", 1818, hoitud Ermitaažis).
Raamatu lõpus kasutati Narva kunstniku T. Sonina vinjett.
Suur tänu M. Tšudinovale ja J. Sergeychikile töös aktiivse osalemise eest.
Juri Sidorov
Narva Heinrich Hanseni nimelise Muinsuskaitse Seltsi esimees
Eelteade V. V. Kostotškini raamatu "Ivangorodi kindlus" ilmumisest
- Подробности