16. aprillil avati Narva keskraamatukogus Eesti esimene innovatsioonilabor, mis on varustatud arvutite, laserpingi ja 3D-printeritega.
Narva keskraamatukogu innovatsioonilabor sai nimeks MakerLab ning selle eesmärk on tasuta innovaatiliste töötubade kaudu edendada ja toetada Narva elanike ettevõtlusaktiivsust. MakerLabis saab printida 3D-printeriga ning lõigata laseriga akrüüli, paberit ja vineeri, omandada digitaalse tehnoloogia ja robootika põhialused ning teha käsitööd ja kunsti. Toetava tegevusena saab MakerLabis algõpetust ettevõtluse alustamise kohta.
Veel üks raamatukogu ülesanne
“Raamatukogud on järjest rohkem muutumas infokandjatest teadmiste hankimise vahendajaks, olgu see seotud raamatute, programmide või ühistegevusega,” ütles Narva keskraamatukogu direktor Maritsa Ort. “Näeme innovatsioonilaborit uue astmena raamatukoguteenuste defineerimisel ja kohaliku elanikkonna harimisel.”
3D-printerite, arvutite ja laserpingiga töötamiseks moodustatakse raamatukogus õpperühmad, kellega hakkavad kolm korda nädalas tööd tegema infotehnoloog ja spetsiaalse väljaõppe saanud raamatukogutöötaja. Seega otse tänavalt raamatukogusse sisse astuvad inimesed kallihinnalistele seadmetele ligi ei pääse.
Töö alustamiseks on raamatukogu juba varustatud vajalike materjalidega, mida peaks jätkuma eeldatavasti kuni käesoleva aasta lõpuni.
“Eestis oleme me esimene selline raamatukogu. Me oleme otsekui teerajajad,” lausus Maritsa Ort. “Me ise ka alles õpime, seepärast on esialgu veidi raske, kuid meil on sellegipoolest väga hea meel.”
Ameeriklaste rahaga
MakerLab on Narva linnavalitsuse ja keskraamatukogu ning USA saatkonna pikaajalise koostöö tulemus. USAs on sellised raamatukogude juures tegutsevad ning algajaid konstruktoreid, leiutajaid ja disainereid ühendavad kõrgtehnoloogilised töökojad väga populaarsed.
Narva keskraamatukogu innovatsioonilabori projekti toetavad ka USA Los Angelese heategevusorganisatsioon Spirit of America ning Eesti ettevõtted Standard, Elion ja Eesti Energia.
USA saatkonna kaudu eraldati seadmete muretsemiseks ligikaudu 20 000 dollarit.