Laupäeval, 10. novembril toimub Narva keskraamatukogus martsipani voolimise õpituba.
Raamatukogu töötaja Tatjana Krivolap jutustas, et mart-sipan on maiustus ja toiduaine. Olemuselt on see peaniiselt suhkrust ja mandlijahust koos-nev pasta, mis on kergesti voolitav mitmesugusteks knjunditeks. Martsipani värvitakse toiduvärvidega ning sellest lõigatakse ja voolitakse erisugu-seid asju, alustades südametest ja lilledest ning lõpetades ioomade ja tervete komposit-sioonidega.
Vanasti oli martsipan nii kallis, et seda peeti sobili-kuks kingiks valitsejatele. Ise-gi rikastes peredes maiustati martsipaniga vaid pidupäeva-del. Magusast mandlimassist valmistasid kondiitrid tõelisi kunstiteoseid.
"Paljudes lastele mõeldud lugudes, nii Anderseni, Grimmide kui ka Hauffi loomingus, on martsipan laste õnne süm-bol," selgitab Krivolap. "See on looduslik ja kasulik mains: puhtad pähklid ja pisut kva-liteetset tuhksuhkrut. Paarikümnes mandlipähklis on ini-mesele vajaliku E-vitamiini päevane norm. Siinkohal oleks ehk hea meenutada, et ühe le-gendi järgi leiutati martsipan just ravimina.
Euroopa ühes vanemas, XV sajandi algul ava-tud Tallinna Rae apteegis müüdi seda peavalurohuna. XIX sajandil avati siin pood, mis hakkas müüma martsipani kui kondiitritoodet.
Tänapäeval on Euroopas kasutusei tile 500 martsipani tüübi. Euroopa martsipani pealinnaks loetakse Lübecki linna. Tänapäevani on martsipan säilitanud oma populaarsuse, harukordsuse ja natuke ka aadliverd. Martsipan on maius, mida süüakse harva, mida kingitakse lähedastele. Paljudes pealin-nades on turistide jaoks avatud martsipanimuuseumid.
Õpituba, mida juhendab Ljubov Nikolas, on avatud raamatukogu lasteosakonnas kella 11-13. Töökeelteks on eesti ja vene keel.
Samal päeval korraldab Narva keskraamatukogu mardipäevaürituse. Sei puhul loetakse ette Jaan Krossi jutustust "Mardi-leib". (PR)
Pohjarannik (2012) 08.10, lk.7