Narva keskraamatukogu 2
   

Narva Keskraamatukogu kaugtöökoht  

Narva Keskraamatukogu pakub kaugtöökoha ruumi, mis on sisustatud vastavalt kaasaja nõutele.

Lisainfo ja ruumi broneerimine: tel. 3592415 või tehnika@narvalib.ee

IMG b7fd86a638f4b21898025ac141531804 V

   

Uus teenus  

Liikumisaasta 2023
Narva Keskraamatukogus 3. korrusel 

saab kasutada trenažööri.
Trenazööri võib kasutada alates 12+

20230307 133053

   

Head raamatukogu külastajad!  

Narva Keskraamatukogu Kreenholmi raamatukogus on võimalik harjutada klaverimängu. Klaver asub raamatukogu 1. korrusel.

Eelregistreerimine: 35 69392

QDKuUtBpN6o

   

Uudised

   

plakatNarva Keskraamatukogus alustas ajalooliste vaadete “Vana Narva vaated ambrotüüpidel” kogumist, mida saab näha raamatukogu 4. korruse näitusesaalis.

Narva on erilise saatusega linn. Piirilinnana on Narva rohkem kui korra muutnud oma välimust. Selle põhjuseks on olnud arvukad sõjad, tugevad tulekahjud, erinevad valitsejad jne. Tänapäevane Narva sai oma uue ilme pärast Teist maailmasõda. Tänu fotograafiakunsti arengule on Vana Narva vaated meieni jõudnud erilisel moel. Vana Narva lummas oma iluga nii reisihuvilisi, linnakodanikke kui ka fotograafe. Oma ala meistrite: Julius Kricku, Osvald Haidaki, Carl Sarapi ning teiste fotograafide töid hoitakse muuseumikogudes, arhiivides, raamatukogudes ja erakogudes. Nende fotograafide töid illustreerisid erinevad Narvale pühendatud väljaanded. Üks põhimõttelisemaid on Rootsi arhitektuuriajaloolase Sten Karlingu 1936. aastal ilmunud teos "Narva: eine baugeschichtliche Untersuchung", mis sisaldab Oswald Haidaki ja Karl Sarapi fotosid. See raamat on nüüd Narva Keskraamatukogus ja esitletakse näitusel. Ja muidugi Karl Sarapi raamat "VanaNarva" ("Vana Narva"). See album ilmus 1939. aastal ja kogus suurt populaarsust ning seda peetakse 1920. ja 1930. aastate Eesti fotokunsti tipuks. Albumile kirjutas ajaloolise ülevaate Narva muuseumi ja arhiivi tolleaegne direktor Arnold Soom.

1851. aastal leiutas inglane Frederick Scott Archer ambrotüübi (“ambrotüüp” vanakreeka keelest on tõlgitud kui “igavene jäljend”). 19. sajandi teisel poolel populaarse pildistamisprotsessi mõte oli fikseerida kujutis hõbedaga kaetud klaasplaadile – nn negatiivkujutisena klaasi peale. Ühe ambrotüübi saamiseks kulub umbes 30 minutit ja teist täpselt samasugust kaadrit jäädvustada ei saanud.

Narva Keskraamatukogu pakub oma lugejatele ja raamatukogu külastajatele 20 ainulaadset vaadet sõjaeelsest Narva linnast ambrotüüpidel. Need vanaaegsed pildid kannavad tõelist vana aja hõngu. Kujutiste loomiseks kasutati fotosid Tallinna Linnamuuseumi, Rakvere ja Narva muuseumide ning Narva Keskraamatukogu kogudest. Ambrotüübid on valmistatud Sillamäel asuvas firmas “Амбротип-ателье в Силламягах”.

Näitusel saab näha mitmeid Narva muuseumi kogust pärit fotoaparaate, mida kasutati 20. sajandi esimesel poolel. Üks vanimaid on kaamera nr 2ABrownie. Mudel B. Nimi "Brownie" on laenatud Palmer Coxi koomiksitegelastelt, kuna see oli algselt mõeldud lastele. Teine mudel, mida näitusel esitletakse, lasti turule 1901. aastal. Pressitud papist korpuses oli ühe säriajaga katik, ühe objektiiviga objektiiv ja tüüp-120 filmirull. Seda mudelit toodeti kuni 1935. aastani

Täname Narva muuseumi töötajaid: Galina Smirnovat ja Irina Koževinat abi eest näituse korraldamisel.

26. veebruaril 2022 kell 15.00 Narva Keskraamatukogu kutsub kõiki soovijaid ekskursioonile näitusele "Kadunud linn: Vana-Narva vaated ambrotüüpidel". Ekskursioonil tutvume fotograafide Julius Kriku, Osvald Haidaku, Karl Sarapi loominguga ning näeme läbi nende kaamerate objektiivide sõjaeelset Narvat. Ekskursiooni viib läbi Narva Keskraamatukogu bibliograaf Tatjana Klimina.

Näituse autor: T. Klimina
Kujundus: O. Gluhhova
Tekstide tõlkimine: V. Petrova
Partnerid: «Амбротип-ателье в Силламягах», SA Narva Muuseum.
Näitus on avatud kuni 31. märtsini 2022

Lisainfo: Narva Keskraamatukogu, tel. 35 95545

NB! Kehtiva korralduse kohaselt saavad kontrollitud tegevustes osaleda vaktsineeritud või COVID-19 läbi põdenud täiskasvanud. Üritustel osalemiseks tuleb esitada COVIDi tõend. Raamatukogus tuleb kanda maski.

   

Äripäeva teabevara  

bubbleset
   
Narva linna andmekaitsetingimused
   
EPR logo final
   

Arvutikursused algajatele  

notebook
Narva Keskraamatukogu pakub abi algajatele arvuti ja nutiseadmete kasutajatele. Konsultatsioonid on individuaalsed ning toimuvad Narva Keskraamatukogus.
Küsige julgesti abi. 

Ootame teid tööpäevadel kella 10.00-17.00.  Registreerida saab telefoni teel. 56 311 410
.
   

3-D printimise töötuba  

3d printer costKui sa tahad teada,
kuidas töötavad 3D printerid,
siis tule Narva Keskraamatukogu
innovatsioonilaborisse MakerLab tasuta töötuppa!

Helista 55 35 377

   

Laserlõikuri töötuba  

llKui sa tahad teada, kuidas töötab laserlõikur, siis tule Narva Keskraamatukogu innovatsioonilaborisse MakerLab tasuta töötuppa!

Helista 56 311 410
   
© Narva Keskraamatukogu 2022