
Ainult seitse aastat sai hariduse omandanud majandustegelane ja kutsumuselt maalikunstnik Valentin Mokijevskil pühenduda oma loovtööle. Selle lühikese perioodi jooksul lõi ta sadu silmapaistvaid karikatuure ja maale, mis kajastavad meie elu nii kergemaid ja raskemaid tahke.
Tema teosed on üllatavalt väljendusrikkad – olgu siis läbi hoolikalt töödeldud objektide ja detailide või äärmiselt üldistatud kujude esitusena lineaarses pildikeeles. Vaatamata žanri „ebatõsisusele" on Mokijevski põhjalikult käsitlenud valitud teemasid, mis on kujunenud terviklikuks kunstikogumikuks. Need tööd on omamoodi naljalood, mis käsitlevad tõsiseid eluküsimusi. Näiteks on keeleprobleem esitatud eraldi karikatuuridena, kuid ka ühtse kollaažina, nii värvilistes kui mustvalgetes toonides. Allegoorilised vormid, metafoorid, fraseoloogismid ning sõna- ja mõistepallid – kõik need olid saanud targa joonistaja uurimistööks.
Maalikunstniku terav silm tabas visuaalseid analooge, samas kui tema teravmeelne intellekt seadis need kujundusrikkalt – loogiliselt, aktuaalselt ja isegi filosoofiliselt ritta. Karikatuurisari "Päikesest" üllatab oma ümbermõtestamise sügavuse ja samaaegselt ka koomiliste ja murelike olukordade esitlemise kergusega, kasutades vaid üht objekti – päikest. Lõbusate ja mõtlikkude uurimistööde objektiks said igapäevaelu kõige tavalisemad nähtused ja esemed: lumemees, vihm, kalapüük, vari, luud, timukas, wc-pott, hoki, läbirääkimised jms.
Karikatuurisari, koos sellele lisanduva tekstiga, kujuneb omamoodi mänguks, mis avab tõelisi või varjatud tähendusi läbi kirjatähtede vormi. Suurejooneline on ka horoskoobirida, kus mees-naine suhteid käsitletakse virtuoosselt läbimõeldud ja ümbermõtestatud ideega.